Żużel: Ekscytujące Aktualności w Sporcie Żużlowym

Przejdź do treści
Aktualności/PGE EKSTRALIGA

Emil Sajfutdinow zakończy karierę po sezonie 2022?! Wiele mówiące posty jego menadżera!

Żużel
Fot. Sandra Rejzner

Autor: Sebastian Krauz

Emil Sajfutdinow zakończy karierę po sezonie 2022?! Wiele mówiące posty jego menadżera!

Emil Sajfutdinow to jeden z najbardziej rozpoznawalnych rosyjskich żużlowców w historii. Choć ma on dopiero 33 lata, to wiele wskazuje na to, że jego kariera właśnie dobiega końca. Jest to konsekwencją tego, że w tym sezonie Rosjanie zostali wykluczeni z rozgrywek nie tylko polskiej ligi, ale i międzynarodowych. Choć jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że Rosjanie w polskim paszportem wrócą w przyszłym sezonie, to teraz sytuacja nieco się zmieniła.

Emil Sajfutdinow, Artiom Łaguta i Andriej Kudriaszow to rosyjscy żużlowcy posiadające polskie obywatelstwo. Pierwszy z nich, polski paszport otrzymał w marcu 2009, a rok później zdobył też polską licencje żużlową. Rosyjscy żużlowcy zostali zawieszeni w startach na polskich oraz międzynarodowych torach po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w lutym bieżącego roku. Kilka tygodni temu pojawiła się informacja, że Rosjanie z polskim paszportem wrócą na tory w przyszłym sezonie. Informacje te potwierdził wówczas między innymi Karol Bierzyński, który za pośrednictwem swojego Twittera poinformował, że prezesi Apatora i Sparty, zostali zapewnieni, że zarówno Sajfutdinow jak i młodszy z braci Łaguta wrócą na ekstraligowe tory w roku 2023.

Takie stanowisko jest podyktowane między innymi tym, że minister Kamil Bortniczuk w niedawnym liście napisał, że Rosjanie, którzy nie popierają Putina i posiadają polski paszport, powinni móc startować w Polsce. Od tamtego czasu jednak sytuacja nieco się uspokoiła, a sam związek nie śpieszy się z ogłoszeniem swojej decyzji. Według docierających do nas informacji, PZM który początkowo popierał ten pomysł, teraz jest nastawiony bardziej sceptycznie. Cała sytuacja mocno ma irytować zawodników, w tym Emila Sajfutdinowa.

Zawodnik miał podobno przekazać władzom Apatora Toruń, że jeśli nie będzie mógł wrócić na tory w Polsce, to zakończy żużlową karierę. Potwierdzać mogą to posty, które na swoim Facebooku publikuje ostatnimi czasu Tomasz Suskiewicz. Menadżer zawodnika publikuje zdjęcia, na których widnieje Emil Sajfutdinow, stojący na podium SGP. Wiele mówią również opisy tych zdjęć, które zawierają albo wielokropek, albo złożone dłonie.

Emil Sajfutdinow to między innymi trzykrotny zwycięzca Speedway of Nations z reprezentacją Rosji (2018, 2019 i 2020), brązowy medalista Grand Prix (2009, 2019 i 2021), Indywidualny Mistrz Europy (2014 i 2015) oraz Indywidualnym Mistrzem Świata Juniorów (2007 i 2008).

Decyzja PZM na temat tego, czy rosyjscy żużlowcy z polskim obywatelstwem będą startować w przyszłym sezonie w Polsce miała zapaść przed końcem bieżącego sezonu. Wszystko wskazuje jednak na to, że na decyzję będziemy musieli jeszcze poczekać. To, czy będzie ona korzystna dla żużlowców, pokaże czas.

Fot. Sandra Rejzner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy

×