Przejdź do treści
Artykuły

#05 ebut.pl Stal Gorzów – Walczyli dzielnie, lecz tym razem zakończyli na etapie ćwierćfinałów [PODSUMOWANIE]

Stal Gorzów
Fot. Kazimierz Kożuch

Autor: Edyta Wojdeł

#05 ebut.pl Stal Gorzów – Walczyli dzielnie, lecz tym razem zakończyli na etapie ćwierćfinałów [PODSUMOWANIE]

Drużyna ebut.pl Stal Gorzów w tym sezonie zmagania w PGE Ekstralidze zakończyła na etapie ćwierćfinałów. Występującym po raz pierwszy, od długiego czasu, bez Bartosza Zmarzlika, Stalowcom nie brakowało ducha walki. Jednakże dodatkowe osłabienie w fazie play-off przypieczętowało niemożność walki o obronę tytułu ekstraligowego wicemistrza.

Zespół ebut.pl Stal Gorzów do sezonu 2023 przystąpił po raz pierwszy, po jedenastu latach, w składzie bez Bartosza Zmarzlika. Po zakończonym wicemistrzostwem PGE Ekstraligi roku 2022 czterokrotny Mistrz Świata na Żużlu pożegnał się z gorzowską Stalą. Lekko odmieniona sytuacja nie pozbawiła jednak żużlowców Stali, ducha walki. Zawodnicy dzielnie walczyli w każdym spotkaniu, docierając do ćwierćfinałów fazy play-off. O zakończeniu tegorocznych zmagań ebut.pl Stali Gorzów na tym etapie w znacznym stopniu zdecydowała powypadkowa absencja Andersa Thomsena.

Gorzowianie sezon rozpoczęli od niewielkiej porażki w Toruniu. Jednakże już w kolejnym spotkaniu, na własnym owalu odnieśli bardzo zdecydowane zwycięstwo nad ZOOLeszcz GKMem Grudziądzem. Wyjazd do Częstochowy przyniósł ebut.pl Stali Gorzów pierwszy w sezonie meczowy remis. Niestety kolejne dwa spotkania z głównymi faworytami PGE Ekstraligi, zakończyły się siedmio- i ośmiopunktowymi porażkami. Kolejne niewielkie zdobycze punktowe przyniósł gorzowskim żużlowcom kontrowersyjny i bardzo krótki mecz w Krośnie. Koniec pierwszej części fazy zasadniczej i początek drugiej zwieńczyły natomiast dwie satysfakcjonujące wygrane z Lesznem. Kolejne wzloty i upadki oraz remis w czternastej rundzie finalnie zagwarantowały ebut.pl Stali Gorzów awans do fazy ply-off.

Jednakże na etapie ekstraligowych ćwierćfinałów sytuację gorzowskiej Stali skomplikował fatalny wypadek Andersa Thomsena. Jeden z podstawowych gorzowian doznał poważnego urazu podczas łotewskiej rundy cyklu Speedway Grand Prix. To wydarzenie całkowicie pozbawiło Duńczyka możliwości udziału w kolejnych ekstraligowych spotkaniach. Chociaż ebut.pl Stal Gorzów na pewno się nie poddała, to jednak obydwa ćwierćfinałowe spotkania z Tauron Włókniarzem Częstochową zakończone zostały porażką. Taki obrót spraw, sprawił, iż Stalowcy zakończyli sezon 2023 na piątej pozycji w klasyfikacji generalnej PGE Ekstraligi.

Bez wątpienia wśród zawodników drużyny ebut.pl Stal Gorzów, miejsce lidera, po odejściu Bartosza Zmarzlika, objął Martin Vaculik. Słowak zakończył sezon ze średnią biegopunktową równą 2,274. Co ciekawe, tuż za nim w klasyfikacji gorzowskich żużlowców, znalazł się Anders Thomsen, który pomimo braku udziału w dwóch ostatnich ćwierćfinałowych spotkaniach i tak wynikowo znacznie wyprzedził Szymona Woźniaka.

Przyjrzyjmy się zatem statystykom drużyny ebut.pl Stal Gorzów za miniony sezon rozgrywek PGE Ekstraligi.

Zawodnicy sklasyfikowani

Poz.ZawodnikMB1234DUWTŚr/biegŚr/mecz
1.Martin Vaculik1684382713510002,27411,31
2.Anders Thomsen1471292312400302,15510,36
3.Szymon Woźniak16772327131010301,9748,50
4.Oskar Fajfer16761325221310201,7636,94
5.Oskar Paluch16521110121120511,4654,06
6.Wiktor Jasiński164837211510101,1042,93
7.Mateusz Bartkowiak12342581900000,9412,00

Zawodnicy niesklasyfikowani

Poz.ZawodnikMB1234DUWTŚr/biegŚr/mecz
1.Jakub Stojanowski711013601000,5461,25
2.Mathias Pollestad1215016800000,5331,33
Wyniki w sezonie 2023

1.  For Nature Solutions Apator Toruń 47:43 (W)
2. ZOOleszcz GKM Grudziądz 51:39 (D)
3. Tauron Włókniarz Częstochowa 45:45 (W)
4. Platinum Motor Lublin 41:48 (D)
5. Betard Sparta Wrocław 49:41 (W)
6. Cellfast Wilki Krosno 26:28 (W)
7. Fogo Unia Leszno 57:33 (D)
8. Fogo Unia Leszno 41:49 (W)
9. Cellfast Wilki Krosno 57:33 (D)
10. Betard Sparta Wrocław 43:47 (D)
11. Platinum Motor Lublin 52:38 (W)
12. Tauron Włókniarz Częstochowa 51:38 (D)
13. ZOOleszcz GKM Grudziądz 41:49 (W)
14. For Nature Solutions Apator Toruń 45:45 (W)

Ćwierćfinał Play-off:
1. Tauron Włókniarz Częstochowa 41:49 (D)
2. Tauron Włókniarz Częstochowa 50:40 (W)

Bilans w sezonie 2023:
14 meczów, 20 punktów, 4 bonusy, 7 zwycięstw, 2 remisy, 5 porażek (+2 porażki w play-off),
+81 bilans małych punktów.

MAGAZYN BEST SPEEDWAY TV ONLINE!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *