Dzieje się w eWinner 1. Lidze Żużlowej! Kto i gdzie pojedzie w sezonie 2021!

ROW Rybnik


Rybnik na razie pewny może być tylko pozostania juniorów i Łogaczowa. Wiadomo już, że klub opuścili Lamert, Woryna, Lebiedev i Szczepaniak. Przyszłość Vaclava Milika wciąż nie jest do końca znana. Czech ma ważny kontrakt z ROW-em, ale media sugerują, że mimo to w sezonie 2021 będzie on jeździł w Unii Tarnów. ROW Rybnik wciąż jest dużą niewiadomą, zawodnikiem u-24 miał być Andreas Lyager, ale ostatecznie przedłużył on swój kontrakt z Polonią Bydgoszcz. Po odejściu Woryny i Szczepaniaka miejsca zawodników krajowych zająć mają Rune Holta i Jakub Jamróg. Rybnik szuka również nowego lidera drużyny, w gronie kandydatów są m.in.: Max Frick, Michaeal Jepsen Jensen, Wiktor Kułakow i Niels Kristian Iversen.

Start Gniezno

Podobnie jak ROW drużyna z Gniezna będzie musiała szukać nowych liderów, ponieważ klub oficjalnie opuścili już Adrian Gała i Olivier Berntzon, a karierę zakończył Jurica Pavlic. Klub oficjalnie potwierdził już, że w klubie zostaną Kevin i Oskar Fajfer. W Starcie najprawdopodobniej pozostaną również Timo Lahti i Frederik Jakobsen, który ma pełnić funkcję zawodnika u-24. Do Gniezna w zbliżającym się oknie transferowym dołączyć mają Peter Kildemand i Mirosław Jabłoński. Pozycję juniorskie obsadzą pewnie Studziński i Czapla.

Orzeł Łódź

W kwestii Łodzi nie wiemy praktycznie nic. Juniorzy pewnie w klubie zostaną, ale Orzeł najprawdopodobniej opuści jego największa gwiazda, czyli Rohan Tungate, a do Krosna ma się udać Daniel Jeleniewski. Klub z Łodzi przyzwyczaił nas już do tego, że skład ogłaszają dopiero pod koniec okna transferowego, a wcześniej starają się nie zdradzać, kto będzie reprezentował klub, więc w tej kwestii będzie trzeba jeszcze trochę poczekać.

Wybrzeże Gdańsk

Gdańsk starał się zachować w swoim zespole najlepszych zawodników i można powiedzieć, że im się to udało. W klubie zostaną Krystian Pieszczek, Rasmus Jensen. W ekipie Wybrzeża nie zobaczymy jednak takich żużlowców jak: Gomólski, Kildemand, Chmiel, Thorssell i Bech, który zakończył swoją karierę. Niewiadomą jest to, czy w klubie pozostanie Karol Żupiński, którego kusi ekstraligowy Apator Toruń. W Gdańsku na pewno pozostanie Gryszpiński, a klub stara się również o ponowne wypożyczenie Alana Szczotki. Klub może mieć potencjalny problem ze ściągnięciem zawodnika krajowego. Obecnie mówi się, że Wybrzeże stara się o Musielaka i Jamroga. Pierwszy z nich być może zostanie w Toruniu, a drugi ma oferty z wielu innych klubów. Nie wiadomo też, kto zajmie w składzie miejsce zawodnika u-24. Klub stara się o wypożyczenie młodego zawodnika Stali Gorzów Markusa Birkemose, w grę wchodzą również Wiktor Trofimow, Lukas Fienhage, Oleg Michaiłow i Mads Hansen. Wybrzeże poszukuje również topowego zawodnika, w kontekście Gdańska mówi się o tych samych nazwiskach, co w przypadku ROW-u (Iversen, Kułakow, Jepsen Jensen), ale Wybrzeże jest zainteresowane również pozyskaniem Antonio Lindbaecka.

Unia Tarnów

Na 100% w klubie z Tarnowa pozostanie Ernest Koza. W jednym z wywiadów prezes Unii powiedział, że trwają obecnie zaawansowane rozmowy z Michałem Gruchalskim i Peterem Ljungiem. W kontekście Unii otwarcie mówi się o tym, że do klubu może dołączyć Vaclav Milik. Wielką niewiadomą jest Mateusz Cierniak. Jeden z najlepszych polskich juniorów na brak ofert z pewnością nie narzeka, ale przedłużanie z nim kontraktu jest obecnie priorytetem Unii. Przypomnijmy, że dzięki umowie z Grupą Azoty drużyna z Tarnowa znajduję się w dobrej sytuacji finansowej i to właśnie w Tarnowie obniżki płac po renegocjacjach były najniższe (15%). Stabilna sytuacja w klubie może zachęcić wielu zawodników do podpisania kontraktu z Unią, ale minusem takiej decyzji jest fakt, że ze względu na to, że stadion w Tarnowie nie spełnia ekstraligowych wymagań, awans klubu jest obecnie wykluczony.

TŻ Ostrovia

W Ostrowie Wielkopolskim skład jest już praktycznie zamknięty. W roku 2019 starsi, ale doświadczeni zawodnicy dali radę i dotarli do finału, ale w minionym sezonie TŻ Ostrovia zajęła dopiero 6. miejsce. Celem klubu było odmłodzenie składu, zachowując przy tym najlepszych zawodników i jak najbardziej się to udało. W Ostrowie na kolejny sezon pozostaną Nicolai Klindt, Tomasz Gapiński i Juniorzy, w klubie najprawdopodobniej zostanie również Adrian Cyfer. Klub postanowił pozbyć się starszych zawodników w gorszej formie, czyli Rafała Okoniewskiego i Grzegorza Walaska. Jonas Jeppesen dzięki nowym przepisom będzie szukał zatrudnienia w PGE Ekstralidze, a głównym kandydatem jest Włókniarz Częstochowa. Klub ma opuścić również Sam Masters. Do Ostrovii dołączyć ma przede wszystkim opuszczający Gniezno Olivier Berntzon, który w sezonie 2021 pojedzie w cyklu SGP. Drużynie, by spełnić wymagania brakuje zawodnika u-24, a głównym kandydatem jest obecnie Patrick Hansen, młody Duńczyk jest po świetnym sezonie w barwach RzTŻ-u Rzeszów. Ma oferty z wielu klubów, ale Ostrovia wydaję się oczywistym wyborem ze względu na to, że od jakiegoś czasu Hansen jest mieszkańcem Ostrowa Wielkopolskiego, ale wszystko zależy od ofert, jakie otrzyma zawodnik.

Polonia Bydgoszcz

Polonia jako beniaminek w sezonie 2020 spełniła oczekiwania fanów i utrzymała się w eWinner 1. Lidze Żużlowej. Teraz w Bydgoszczy mają zamiar zbudować silny skład walczący o play-offy. W Bydgoszczy na pewno zostanie David Bellego i Andreas Lyager, który mimo wielu ofert postanowił pozostać w Polonii. Do składu dołączyć mają również Wadim Tarasienko i Adrian Gała, a ze względu na brak ofert z Ekstraligi są duże szanse, że Grzegorz Zengota będzie kontynuował karierę w drużynie „Gryfów”. Jerzy Kanclerz ma zamiar zbudować tzw. szeroki skład, mówi się o planie zakontraktowania jeszcze dwóch zawodników zagranicznych, ich nazwiska wciąż jednak nie są znane. Dotychczasowy kapitan drużyny Kamil Brzozowski zapowiedział już swoje odejście, a razem z nim klub pewnie opuści Matic Ivacic. Przyszłość Huckenbecka i Berge’a wciąż nie jest znana, więc nie można wykluczyć, że ze względu na brak ofert postanowią zostać i walczyć o skład w Polonii.

Wilki Krosno

Wilki dopiero awansowały do eWinner 1. Ligi Żużlowej, a już straciły swoje najmocniejsze ogniwo. Wadim Tarasienko w przyszłym sezonie ma jeździć w barwach Polonii Bydgoszcz, ale nie oznacza to, że skład beniaminka będzie odstawał od pozostałych drużyn. W Krośnie zostaną młodzi zawodnicy czyli Wojdyło, Przybylski, Kotlar i Pacalaj, a do klubu dołączyć mają Szczepaniak, Lebiedev i Jeleniewski. W składzie Wilków brakuje obecnie jednego porządnego seniora, dlatego mogą rozważyć zatrzymanie w składzie gwiazd, które świetnie spisywały się rok temu, mogą to być: Karpow, Dróżdż lub Krcmar. Klub jednak zapowiada, że walczyć będzie o nowego zawodnika z mocnym nazwiskiem. Największym utrapieniem Krosna z pewnością są juniorzy. W eWinner 1. Lidze żużlowej nie będą już mieli możliwości korzystania z gości na pozycjach juniorskich, a Wojdyło w przyszłym sezonie będzie już startował jako senior. W tej sytuacji pozostaje im tylko Przybylski, który w zeszłym sezonie w trzech biegach nie zdobył żadnego punktu. Klub będzie musiał ściągnąć przynajmniej jednego zawodnika u-21, by spełniać wymagania, chyba że przed rozpoczęciem sezonu któryś z młodzików zdąży zdać licencję.

Sezon 2021 w eWinner 1. Lidze Żużlowej zapowiada się bardzo interesująco, podobnie jak zbliżające się okno transferowe, które rozjaśni sytuację i rozwieje wątpliwości. Świadczy o tym fakt, że nawet po rozdaniu wielu istotnych kart wciąż ciężko wytypować kandydata do awansu, ale z pewnością będzie to dużo prostsze po podsumowaniu wszystkich transferów 14 listopada.

fot. Sonia Kaps

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *