Przejdź do treści
Artykuły

Derby Ziemi Lubuskiej. Wielki powrót rywalizacji w województwie lubuskim

Derby Ziemi Lubuskiej
Fot. Marta Astachow

Autor: Jakub Bielak

438101937 414406611468952 8646289639228523248 n 1

Derby Ziemi Lubuskiej. Wielki powrót rywalizacji w województwie lubuskim

Rywalizacji zielonogórsko-gorzowskiej brakowało kibicom z obu miast. Falubaz poprzednie dwa sezony spędził na zapleczu PGE Ekstraligi i choć początkowo pewnie część gorzowskich kibiców cieszyła się ze spadku rywala zza miedzy, to po dłuższej chwili zaczęło brakować im tej niezwykle interesującej rywalizacji.

NovyHotel Falubaz Zielona Góra oraz ebut.pl Stal Gorzów znajdują się w zupełnie innej sytuacji w sezonie 2024. Ci pierwsi są beniaminkiem i walczą o utrzymanie w PGE Ekstralidze. Drudzy natomiast mają ambicje, by nie tylko znaleźć się w strefie medalowej, ale nawet wejść do finału rozgrywek, jak to często mają w zwyczaju w latach parzystych. Niedzielne Derby Ziemi Lubuskiej mogą okazać się jednak niezwykle wyrównane. Falubaz jedzie na własnym torze, gdzie zawodnicy Stali nie mieli okazji do rywalizacji w ostatnich latach w oficjalnych rozgrywkach. To może być spory atut gospodarzy.

Lubuskie derby w niedzielę 5 maja odbędą się w lidze po raz 103. Do tej pory więcej zwycięstw ma na swoim koncie Stal Gorzów. Żółto-niebiescy wygrali 57 spotkań, podczas gdy ich rywale górą byli 39 razy. W rywalizacji zanotowano sześć remisów, po trzy na stadionach obu ekip. Jeśli pod uwagę weźmiemy jedynie mecze rozgrywane w Zielonej Górze, to przewagę mają już oczywiście gospodarze, którzy wygrali 30 takich potyczek, przy 19 zwycięstwach niedzielnych gości.

Ostatnie Derby Ziemi Lubuskiej w 2021 roku zakończyły się zwycięstwem Stali Gorzów. Drużyna z północy województwa lubuskiego wygrała zresztą wówczas oba spotkania, zarówno u siebie, jak i na terenie rywala. W Zielonej Górze padł wówczas wynik 40:50. Powtórka z rozrywki nie będzie sensacją, jednak zielonogórscy kibice z pewnością liczą na zupełnie inny rozwój wydarzeń. Dwa punkty zdobyte w rywalizacji z odwiecznym rywalem, który na papierze jest w tym sezonie o wiele silniejszy, byłyby nieocenioną pomocą w walce o utrzymanie.

Historia ligowej rywalizacji Falubazu ze Stalą:

Wszystkie mecze: 102

Zwycięstwa Stali: 57

Zwycięstwa Falubazu: 39

Remisy: 6

W Zielonej Górze:

Zwycięstwa Falubazu: 30

Zwycięstwa Stali: 19

Remisy: 3

MAAS 170523 2.2
Fot. Marta Astachow
Ekstraliga
Fot. Marta Astachow

Dołącz do nas na Facebooku – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *