Przejdź do treści
Aktualności żużlowe/PGE EKSTRALIGA

Derby Ściany Wschodniej odwołane! Platinum Motor Lublin – Cellfast Wilki Krosno w innym terminie

Lublinie
fot. Jakub Malec

Autor: Patrycja Kowalczuk

Derby Ściany Wschodniej odwołane! Platinum Motor Lublin – Cellfast Wilki Krosno w innym terminie

Nie odbędzie się planowany na 21 kwietnia mecz pomiędzy PLATINUM Motor Lublin a CELLFAST Wilki Krosno. Jak podała w swoim komunikacie PGE Ekstraliga, powodem jest zły stan toru. Nowa data rozegrania spotkania nie jest jeszcze znana.

Awizowane składy na hit kolejki w Toruniu

W piątkowe popołudnie miał odbyć się mecz pomiędzy PLATINUM Motor Lublin a CELLFAST Wilki Krosno. Spotkanie to miało być pierwszymi zawodami rozegranymi na torze przy Alejach Zygmuntowskich 5, po tym jak został przełożony mecz 1. kolejki pomiędzy Motorem a Spartą. Przełożony mecz 1. kolejki ma zostać odjechany za tydzień, w czwartek 27 kwietnia.

Podczas dzisiejszej konferencji trener Maciej Kuciapa zapytany o to czy mecz jest zagrożony, odpowiedział, że na tą chwilę mecz się odbędzie. Jednak kilkanaście minut po 19 wieczorem otrzymaliśmy informację, że spotkanie zostaje odwołane ze względu na stan nawierzchni toru. Poniżej znajduje się pełny komunikat PGE Ekstraligi:

„Na torze do chwili obecnej nie odbyły się żadne zawody, jak również nie było możliwości przeprowadzenia bezpiecznego treningu z udziałem czterech zawodników (na torze w starcie spod taśmy). W związku z powyższym, z uwagi na aktualny stan toru i dotychczasowe warunki atmosferyczne, które nie pozwoliły na przygotowanie toru po okresie zimowym, pomimo wykonywania prawidłowej procedury przygotowania toru w dniach poprzedzających (m.in. wielokrotne przykrywanie toru w celu jego ochrony przed opadami), a także w dniu dzisiejszym w obecności komisarza toru, biorąc pod uwagę złożony na tę okoliczność przez niego raport, mając na uwadze przede wszystkim zdrowie i bezpieczeństwo zawodników oraz brak gwarancji sportowego widowiska godnego rozgrywek PGE Ekstraligi, Ekstraliga Żużlowa sp. z o.o na wniosek organizatora odwołuje mecz 3. rundy DMP.

Oświadczenie w tej sprawie wydał również klub z Lublina, który tłumaczy, że niemożliwe jest prawidłowe przygotowanie toru na mecz ze względu na zbyt wysoki poziom wód gruntowych.

Z przykrością informujemy, że z powodów od nas niezależnych jutrzejszy mecz Platinum Motor Lublin – Cellfast Wilki Krosno zostaje odwołany. Pomimo licznych prac torowych, które zostały przeprowadzone w ostatnich tygodniach nawierzchnia na Stadionie Żużlowym przy Alejach Zygmuntowskich 5 w Lublinie, w dalszym ciągu nie nadaje się do jazdy. Z uwagi na bardzo niekorzystne położenie toru żużlowego w Lublinie, doprowadzenie nawierzchni po okresie zimowym jest bardzo trudnym wyzwaniem.

Nie jesteśmy w stanie pokonać przyrody i pomimo intensywnych działań, bardzo wysoki poziom zwierciadła wody gruntowej (ok. 30 centymetrów poniżej poziomu toru żużlowego), nie pozwala przygotować nawierzchni tak, aby możliwe było bezpieczne ściganie. Dodatkowym utrudnieniem jest murawa boiska piłkarskiego, która zatrzymuje ogromne ilości wody. Woda z boiska przenika do powierzchni toru i również uniemożliwia prace na nim.

Jest to sytuacja całkowicie niezależna od organizatora zawodów i wcześniej niespotykana, wynika przede wszystkim z bliskości rzeki Bystrzycy, niekorzystnych warunków pogodowych w ostatnich tygodniach oraz przebiegu tegorocznej zimy. W ostatnich dniach przeprowadziliśmy 3-krotną próbę odbycia treningu, podczas której zawodnicy wyjeżdżali jedynie pojedynczo, ponieważ stan nawierzchni nie pozwalał na bezpieczne ściganie.

Lubelscy kibice na ściganie na swoim torze muszą jeszcze poczekać. Najbliższe planowane spotkanie na Z5 to przełożony mecz 1. kolejki – Motor kontra Sparta. Jednak i on może nie dojść do skutku, ponieważ na wtorek zapowiadane są opady deszczu, które mogą przeszkodzić w prawidłowym przygotowaniu toru.

fot. Jakub Malec

MAGAZYN ŻUŻLOWY – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *