Żużel: Ekscytujące Aktualności w Sporcie Żużlowym

Przejdź do treści
Aktualności/Artykuły/Metalkas 2. Ekstraliga

Czy eWinner 1 Liga rozwinęła się przez ostatnie trzy lata?

Orzeł Łódź
Fot. Daniel Kaczmarek / Facebook

Autor: Sebastian Krauz

Czy eWinner 1 Liga rozwinęła się przez ostatnie trzy lata?

Kiedy trzy lata temu eWinner zostawał sponsorem tytularnym ligi żużlowej, wszyscy stawiali sobie jeden cel: rozgrywki na zapleczu PGE Ekstraligi miały wejść na wyższy poziom. Czy tak się faktycznie stało?

Kiedy ogłaszano nawiązanie ścisłej współpracy 1 ligi z eWinnerem prezes PZM Michał Sikora mówił o ambitnych planach a Piotr Szymański zapewniał, że współpraca będzie miała charakter zarówno finansowo jak i promocyjny. Obie strony, dały sobie trzy lata na realizację tego celu. Dziś na stronie polskizuzel.pl pojawił się swoisty “krótki raport” z ostatnich trzech lat.

Eksperci zwracają uwagę zwłaszcza na jeden fakt. Na ogromne emocje oraz wyrównany poziom, bowiem przez ostatnie trzy lata, na zapleczu PGE Ekstraligi nie tylko mieliśmy wielkie emocje o awans, ale także zaciętą walkę o utrzymanie. Warto również nadmienić, że w eWinner 1 Lidze pojawiło się kilku klasowych i dobrze znanych żużlowców, do których można zaliczyć Mateja Zagara, Maxa Fricke, Krzysztofa Buczkowskiego, Piotra Protasiewicza (ci ostatni trzej zostali w Stelmecie Falubazie mimo spadku), Adriana Miedzińskiego, Kennetha Bjerre czy Vaclava Milika.

Eksperci zwracają również uwagę na to, że eWinner 1 Liga, od samego początku trzymała w napięciu:

  • W sezonie 2020 miał wygrać eWinner Apator i wygrał, ale na finiszu rundy zasadniczej Apator jechał na oparach i wielu ekspertów mówiło wtedy, że gdyby tamte rozgrywki nie skończyły się na rundzie zasadniczej (tak się stało z powodu COVID-19);
  • Kolejny sezon również do samego końca trzymał w napięciu. Jeszcze przed startem mówiło się, że praktycznie każda z drużyn ma argumenty, żeby awansować, jednak awans Arged Malesy Ostrów, został uznany za spore zaskoczenie.
  • W tym roku, zdaniem ekspertów, o awans mieli walczyć Abramczyk Polonia Bydgoszcz, Stelmet Falubaz Zielona Góra oraz Cellfast Wilki Krosno. Największe szanse dawali oni Polonii. Tymczasem o awans powalczą Falubaz z Wilki.

Niezależnie od tego, jak patrzymy na rozgrywki eWinner 1 Ligi, faktem jest niewątpliwie to, że rozgrywki te poszły do przodu i stały się po prostu atrakcyjne, o czym świadczy, chociażby frekwencja na stadionach. W sezonie 2022 (stan bez rundy finałowej) na trybunach eWinner 1 Ligi zasiadało średnio nieco ponad 4 100 widzów, co jest naprawdę dobrym wynikiem, chociaż wciąż gorszym niż w 2019 roku, kiedy na stadionach średnio pojawiało się 5 851 widzów (wraz z fazą play-off).

Fot. Daniel Kaczmarek / Facebook

MAGAZYN ŻUŻLOWY: Markowski i Kościecha

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy

×