Aktualności żużlowe

Żużel. Wielki sukces Vaculika. Niewiele zabrakło do podium

żużel

Autor: Jakub Bielak

Na Słowacji odbyła się gala Sportowca Roku 2023. Wysokie miejsce w plebiscycie zajął Martin Vaculik. Jest to ogromny sukces dla całej dyscypliny w kraju, gdzie zawodnik Stali Gorzów jest tak naprawdę jedynym cenionym na arenie międzynarodowej reprezentantem.

Martin Vaculik piąty

33-latek zdobył w sezonie 2023 swój pierwszy medal indywidualnych mistrzostw świata. Wygrał on rywalizację z Jackiem Holderem o brązowy medal na finiszu sezonu i zapisał się złotymi zgłoskami w historii słowackiego żużla. Dzięki temu sukcesowi Martin Vaculik znalazł się na piątej pozycji w słowackim plebiscycie Sportowca Roku w ubiegłym roku kalendarzowym.

Przed żużlowcem sklasyfikowani zostali (od pierwszego do czwartego miejsca): Danka Bartekova (skeet), Petra Vlhova (narciarstwo alpejskie), Stanislav Lobotka (piłka nożna) oraz Eliska Mintalova (kajakarstwo).

Rozwój żużla na Słowacji

Miejsce 33-latka może cieszyć fanów żużla, jednak gdy spojrzymy na nazwiska za jego plecami, żadnych sportowców znanych powszechnie na świecie próżno szukać. Niemniej jednak piąte miejsce żużlowca jest sygnałem, że jego rodacy coraz bardziej interesują się „czarnym sportem”. Bez wątpienia wpływ na to ma fakt, iż w sezonie 2023 Słowacy mogli oglądać poczynania brązowego medalisty mistrzostw świata w cyklu Speedway Grand Prix w ogólnodostępnym kanale.