Przejdź do treści
Aktualności/Metalkas 2. Ekstraliga

Żużel. Szkoleniowiec Arged Malesy w mocnych słowach krytykuje regulamin szkoleniowy

Żużel
Fot. Sonia Kaps

Autor: Krzysztof Choroszy

Żużel. Szkoleniowiec Arged Malesy w mocnych słowach krytykuje regulamin szkoleniowy

Opłaty szkoleniowe nałożone na kluby, które nie wypełniły regulaminu szkoleniowego, były bardzo kontrowersyjnym tematem. Wiele osób ze środowiska żużlowego negatywnie oceniało nałożenie kar na zespoły znane ze świetnego szkolenia wychowanków, mówiąc, że zasady należałoby zmienić, żeby takie sytuacje się nie powtarzały. W sprawie tego kontrowersyjnego tematu głos w magazynie Best Speedway TV zabrał jeden z głównych zainteresowanych szkoleniowiec Arged Malesy Ostrów, Mariusz Staszewski.

Ostrowianie przez konieczność uiszczenia opłaty szkoleniowej w wysokości 350 tysięcy złotych zostali zmuszeni do wypożyczenia Jakuba Krawczyka z racji na mocno napięty budżet. Sam Staszewski w rozmowie z nami w mocnych słowach skrytykował regulamin szkoleniowy, który z jego perspektywy nie ma nic wspólnego ze szkoleniem, a jest to jedynie wypełnianie regulaminu.

– Tak sytuacja nas zmusiła. Jak Pan porozmawia gdzieś tam z szefostwem innych klubów, to te budżety są w każdym klubie bardzo ponapinane, a ktoś sobie wymyśli durny regulamin szkoleniowy, który nie ma nic wspólnego ze szkoleniem, bo to albo się przestrzega regulaminu, albo się szkoli. My, Leszno, czy Gorzów szkolimy. Inni przestrzegają regulaminu. Nie mają swoich wychowanków, nie mają swoich zawodników i jeżdżą zawodnikami zakupionymi i za to dostają nagrody, a my szkolimy, jeździmy od 5 lat tylko i wyłącznie swoimi wychowankami, zdobywamy co roku medale w każdej kategorii swoimi wychowankami, nie zawodnikami kupionymi i zostaliśmy za to ukarani, więc co to ma wspólnego ze szkoleniem – mówił Mariusz Staszewski w naszym magazynie.

Wielu ekspertów mówiło, że kluby powinny wyrazić swój sprzeciw wobec takich przepisów, gdyż wtedy nie doszłoby do takich sytuacji. Jak mówi szkoleniowiec Arged Malesy, nikt nie pytał klubów o zdanie w kontekście tego regulaminu, a w środowisku trenerskim jednogłośnie mówi się, że wszystkie przepisy dotyczące szkolenia powinny zostać zmienione.

– Ale nikt nas nie pytał. Ja też słyszałem, jak Krzychu Cegielski o tym mówił, ale kto nas o to pytał? Pewnego dnia zostaje ogłoszony regulamin szkoleniowy i tyle. Możemy sobie protestować i z resztą my rozmawialiśmy cały czas na wszystkich spotkaniach trenerów, wszyscy trenerzy jednogłośnie mówią, że totalnie do odstrzału jest cały ten regulamin od A do Z, nie tylko o ilości zdanych licencji czy odjechanych biegów, że wszystko tam jest złe, że to w ogóle nie ma nic wspólnego ze szkoleniem, ale my nie mamy nic do powiedzenia, taka jest prawda.

– Nikt nas nie słucha. Gdzieś ktoś, kto nigdy nie szkolił, uważa, że wie lepiej i robi regulamin szkoleniowy. Ja nawet ostatnio w rozmowie z jednym z włodarzy mówiłem, tak jak by teraz mi ktoś zlecił budowę promu kosmicznego i ja bym się sam za to wziął. To jest na tej zasadzie i tak to wygląda – tłumaczy.

Jak mówi nam Mariusz Staszewski, wszyscy trenerzy protestują od momentu wejścia w życie obecnego regulaminu szkoleniowego. Po sezonie ma odbyć się spotkanie, gdzie mają być konsultowane te sprawy, jednak sam szkoleniowiec stracił nadzieję na zmianę.

– My protestujemy, odkąd ten regulamin wszedł i jest to tak jak grochem o ścianę, nikt nie słucha nas. Teraz słyszałem, prezes nam wszystkim mówił, że po tym sezonie będzie jakieś zebranie i ktoś nas będzie słuchał, chociaż takich zapewnień ze strony PZMotu i GKSŻu mieliśmy dużo, takie zebrania są co roku i co roku są wnioski przedstawiane i żaden z tych wniosków nie jest brany pod uwagę do regulaminu także. Po tym jak nam utrzymali tą karę i my musimy ją płacić, to ja straciłem nadzieję naprawdę, podcięło mi to skrzydła bardzo mocno – zakończył.

MAAS 020723 3 1
Fot. Marta Astachow
Menadżer ostrowskiej ekipy
Fot. Łukasz Wilk

Magazyn Żużlowy Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×