Przejdź do treści
Aktualności żużlowe/PGE EKSTRALIGA

Żużel. Powrót KSM rozwiąże problem wysokich wynagrodzeń? Ryszard Czarnecki odpowiada

Ryszard Czarnecki
Fot. Paweł Wilczyński

Autor: Krzysztof Grzęda

Żużel. Powrót KSM rozwiąże problem wysokich wynagrodzeń? Ryszard Czarnecki odpowiada

Kalkulowana średnia meczowa, czy wsparcie Spółek Skarbu Państwa to są jedne z najgorętszych tematów wśród osób związanych ze sportem żużlowym. Obie strony mają argumenty za i przeciw swojej tezie, a w najnowszym Tygodniku Żużlowym o obie te kwestie zapytany został Europoseł Ryszard Czarnecki.

Temat KSM-u w polskich rozgrywkach ligowych powraca jak boomerang. Nie ma zimy bez szerokiej dyskusji na temat jego słuszności, czy powinien być wprowadzony, czy nie. Na jakim powinien być poziomie, czy powinni być premiowani wychowankowie danych klubów itp. W jednym z ostatnich wywiadów dla WP Sportowych Faktów prezes PGE Ekstraligi, Wojciech Stępniewski powiedział, że powrót KSM jest realny, bo jego wprowadzenie popiera aż 7 zespołów. Według byłego działacza Sparty Wrocław ponowne wprowadzenie kalkulowanej średniej spowoduje wzrost płac dla średnich zawodników, zamiast liderów.

Mój głos będzie głosem wołającego na puszczy, ale wbrew pozorom KSM nie jest skuteczną receptą na przepłacanie zawodników. Tak, w ten sposób ustanowi się limit dla najlepszych jeźdźców, lecz zacznie się przepłacać… średniaków. Tym się skończy wprowadzenie KSM. Natura nie znosi próżni. A co do tego jedynaka, który jest przeciw KSM, to prezes Wojciech Stępniewski wie, co to za klub, ja wiem, inni prezesi pewnie się domyślają. Skoro szef Ekstraligi o tym nie mówi, ja też nie będę. – uważa

Równie gorący temat to finansowanie klubów przez Spółki Skarbu Państwa. Słynne stały się już ataki z tego powodu na Orlen Oil Motor Lublin, czy Unię Tarnów, która przez wycofanie się ze sponsorowania Grupy Azoty mogła zniknąć z ligowej mapy. W zeszłym sezonie PGE Ekstraligi wszystkie kluby poza Apatorem Toruń były sponsorowane przed SSP w większym bądź mniejszym stopniu. Enea była sponsorem tytularnym Polonii Piła i Falubazu Zielona Góra, a teraz obie te drużyny przystąpią do rozgrywek już bez tego sponsora. Czy teraz ten trend się obraca i państwowe firmy przestają sponsorować kluby żużlowe, i pogorszy się sytuacja klubów?

Bardzo źle by się stało, gdyby doszło do znaczącego ograniczenia sponsoringu ze strony państwa. To byłoby katastrofalne. Lista, którą przedstawiłeś, jest dalece niepełna. W wywiadzie do „Kanału Zero” minister sportu powiedział, że jego resort nie dofinansuje budowy stadionu Motoru Lublin, mimo że wcześniej jego poprzednik do tego się zobowiązał. Uważam, że sytuacja robi się bardzo poważna i chyba nie do końca zdajemy sobie sprawę z jej grozy. Nawet jeżeli nie będzie najbardziej czarnego scenariusza” to i tak ograniczenie sponsoringu państwowego przy rosnących kosztach dyscypliny będzie pachnieć katastrofą. – zakończył temat sponsoringu SSP

Żużel
Fot. Kazimierz Kożuch
żużel
Fot. Kazimierz Kożuch

Dołąćz do nas na Facebooku! – kilknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *