Przejdź do treści
Aktualności żużlowe/SGP / SEC / SON / SWC

Żużel. Patron imprez żużlowych o lokalizacjach Tauron SEC 2024. „Może w kraju, w którym nigdy nie było turnieju”

żużel
Fot. Paweł Wilczyński

Autor: Jakub Bielak

Żużel. Patron imprez żużlowych o lokalizacjach Tauron SEC 2024. „Może w kraju, w którym nigdy nie było turnieju”

Ryszard Czarnecki to europoseł z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, a poza tym wielki fan żużla i Honorowy Patron wielu imprez żużlowych. Często jest wygwizdywany przez kibiców na trybunach, jednak to nie zraża go do działania w żużlu. Rozmowę z politykiem można przeczytać w najnowszym wydaniu Tygodnika Żużlowego.

Nie warto rozdawać medali przed sezonem

Polityk został zapytany również o typy na sezon 2024 w PGE Ekstralidze. Odniósł się do słów Władysława Komarnickiego, który uważa, że nikt nie będzie miał szans na wygranie rywalizacji z Platinum Motorem Lublin w tym roku. Czarnecki sądzi, że żużel to zdecydowanie zbyt kontuzjogenny sport, by wysuwać takie tezy.

Przestrzegałbym przed nakładaniem złotych medali jakiejkolwiek drużynie przed sezonem. Przypomnijmy, że kandydatem do złota w roku 2023 dla większości eskpertów była Betard Sparta Wrocław, a DMP zdobył Lublin. Można by gdybać, co by było, gdyby w decydującym meczu finału DMP w 2022 roku między Lublinem a Gorzowem nie zabrakło w Stali Martina Vaculika. I co by się stało, gdyby wrocławian nie dopadła w końcówce sezonu 2023 plaga kontuzji czołowych jeźdzców? Czy zatem kontuzje też nie będą miały wpływu na kształt tabeli po sezonie 2024? Proponuję, aby nie przesadzać z góry miejsc na podium – podobnie spadkowicza. Los potrafi zakpić z fałszywych proroków – mówi polityk w rozmowie na łamach Tygodnika Żużlowego.

Kary za szkolenie – kluby znały reguły gry

Głośnym tematem na zakończenie roku kalendarzowego były kary za szkolenie, a właściwie niewypełnienie jego limitów. Przypomnijmy, że licencji z tego powodu nie otrzymały między innymi kluby z Leszna, Gorzowa czy Ostrowa. Jest to o tyle dziwne, że wszystkie trzy regularnie wypuszczają w świat ciekawych wychowanków. Tak się jednak zdarzyło, że tym razem cyferki w tabelkach się nie zgadzały i – zgodnie z zaakceptowanym regulaminem – należały się kary. Właśnie na to zwraca uwagę polityk PiS – kluby powinny sprzeciwić się wprowadzeniu takiego przepisu, a nie przy jego egzekwowaniu.

Jednocześnie europoseł Czarnecki podkreśla, że samo rozwiązanie i sposób nałożenia kar na poszczególne kluby był daleki od idealnego. Jego zdaniem na całej linii zawiodła komunikacja między PZM, żużlową Ekstraligą, Główną Komisją Sportu Żużlowego a samymi klubami.

Co do kar, to być może są one surowe, lecz obowiązują. Gdyby kluby zaprotestowały, gdy je z nimi konsultowano, gdyby był to protest powszechny, to pewnie tych kar by nie było. I nie ma to nic wspólnego z Monthy Pythonem: trzeba było się nie godzić na propozycje żużlowych władz. Swoją drogą PZM i Ekstraliga rozegrały to na zasadzie konfrontacji z klubami i to też było fatalne.

Trzeba było od początku inaczej tę sprawę rozegrać na linii PZM – Ekstraliga – GKSŻ – kluby. Na pytanie, „co bym zrobił?”, odpowiem, że bym się sprzeciwił nie w ostatniej chwili, kiedy mój klub jest pod ścianą, ale protestowałbym na samym początku, gdy te kary dopiero zapowiedziano – czytamy w Tygodniku Żużlowym.

Gdzie SEC 2024? Jedna lokalizacja może być sensacyjna

Ryszard Czarnecki jest od lat Honorowym Patronem cyklu Speedway Euro Championship. Wiadomo już, że mistrzostwa Europy powrócą na Stadion Śląski w Chorzowie, co z pewnością będzie sporym sukcesem marketingowym cyklu. Polityk zapowiedział nieco tajemniczo, jakie lokalizacje uzupełnią kalendarz. Żużel w ramach SEC najprawdopodobniej odbędzie się w Guestrow, polskie miasto położone w województwie kujawsko-pomorskim (Bydgoszcz, Toruń, Grudziądz) i miejsce, gdzie żaden turniej SEC do tej pory się nie odbył. Kibice zatem powinni być bardzo zadowoleni z terminarza mistrzostw, który będzie powiewem świeżości w przeciwieństwie do cyklu Speedway Grand Prix.

SEC poza Stadionem Śląskim zapewne ponownie w Niemczech – w Guestrow, może pierwszy raz w historii w kraju, w którym nigdy jeszcze nie było turnieju SEC i jeszcze jedno polskie miasto. Które? Może w województwie kujawsko-pomorskim? Niedługo oficjalnie to powiemy – zapowiedział Czarnecki.

SEC
Fot. Sonia Kaps
Sec 2023
Fot. Sonia Kaps

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *