Przejdź do treści
Aktualności żużlowe

Żużel. Niemka nie narzeka na bycie jedyną kobietą w stawce „Nie ma dla mnie znaczenia, jakiej płci jest mój rywal. Cel jest zawsze ten sam, zdobycie trzech punktów”

Żużel
Fot. Łukasz Wilk

Autor: Krzysztof Choroszy

Żużel. Niemka nie narzeka na bycie jedyną kobietą w stawce „Nie ma dla mnie znaczenia, jakiej płci jest mój rywal. Cel jest zawsze ten sam, zdobycie trzech punktów”

Celina Liebmann jest obecnie jedyną kobietą, która ściga się zawodowo w Polsce, reprezentując barwy Stali Gorzów w rozgrywkach do lat 24. Niemka w tegorocznym sezonie będzie startować również w Anglii, a na swoim koncie ma również start w zawodach SGP2. Żużel staje się coraz bardziej otwarty na udział kobiet, a Liebmann jest doskonałym przykładem talentu i determinacji w tym sportowym środowisku.

Jedyna kobieta w stawce

Liebmann z racji braku innych kobiet jeżdżących zawodowo na żużlu, sama musi sobie radzić w świecie żużlowej rywalizacji, gdzie pozostałymi zawodnikami są mężczyźni. Sama zainteresowana w rozmowie z Tygodnikiem Żużlowym jednak nie narzeka na taki stan rzeczy, wskazując, że nie ma dla niej znaczenia, z kim się ściga, gdyż liczy się tylko zwycięstwo.

– Ścigam się na żużlu od 17 lat i nigdy nie było kategorii dziewcząt, więc zawsze rywalizowałam z chłopakami. Wychowałam się w takich warunkach i obecnie nie jest to dla mnie żadna nowość. Radzę sobie dobrze na torze i naprawdę nie ma dla mnie znaczenia, jakiej płci jest mój rywal. Cel jest zawsze ten sam, zdobycie trzech punktów – mówiła Celina Liebmann w wywiadzie dla Tygodnika Żużlowego.

Starty w SGP2

22-latka w 2022 roku zaliczyła nawet dwa występy w finałach Indywidualnych Mistrzostwach Świata Juniorów, czyli SGP2. W pierwszym z nich, który odbywał się w czeskiej Pradze, zdobyła 4 punkty. Drugi w Toruniu nie był już dla niej udany, gdyż po upadku nie brała udziału w zawodach. Niemka wspomina jednak oba turnieje bardzo dobrze i jest szczęśliwa, że mogła w takich imprezach wziąć udział. Żużel to dla niej nie tylko sport, ale również pasja i wyjątkowe doświadczenia na torze.

Speedway Grand Prix 2 zawsze będzie dla mnie wspaniałym wspomnieniem. To są naprawdę wielkie wydarzenia sportowe. W moim domu na honorowym miejscu wiszą kevlary z tych występów. Jestem bardzo wdzięczna organizatorom, że miałam możliwość startów w tych zawodach – wspomina 22-latka.

Pracowity sezon 2024

W nadchodzącym sezonie Niemka dalej będzie ścigać się w rozgrywkach Ekstraligi U24 w barwach gorzowskiej Stali. Ponadto Liebmann czekają również starty w Wielkiej Brytanii. O swoich planach na tegoroczną kampanię opowiedziała w Tygodniku Żużlowym.

– Nadal będę się ścigać w rozgrywkach U-24 Ekstraligi w barwach gorzowskiej Stali. Zawsze z tygodniowym wyprzedzeniem dowiaduję się, czy znajdę się w kadrze na mecz, czy nie. Będę rywalizować również w lidze niemieckiej. Ponadto chciałabym jak najwięcej startować w mistrzostwach Włoch oraz w innych międzynarodowych zawodach. Niedawno podpisałam kontrakt w Wielkiej Brytanii, więc tych występów w 2024 roku będzie naprawdę sporo. Chcę walczyć o każdy punkt, o każde zwycięstwo ze swoimi zespołami. Mam nadzieję, że w tym roku zaskoczymy pozytywnie naszych fanów – wyjaśniła.

310255575 5717265201644802 1049653001944635956 n
Fot. Łukasz Wilk
Celina Liebmannn
Fot. Paweł Wilczyński

Magazyn Żużlowy Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *