Przejdź do treści
Aktualności/SGP / SEC / SON / SWC

Żużel. Michał Korościel zdecydowanie o tytułach Polaka „Moim zdaniem to są wielkie osiągnięcia i trzeba o nich głośno mówić”

Żużel
Fot. Michał Szmyd

Autor: Krzysztof Choroszy

Żużel. Michał Korościel zdecydowanie o tytułach Polaka „Moim zdaniem to są wielkie osiągnięcia i trzeba o nich głośno mówić”

W ostatnich latach jesteśmy świadkami prawdziwej dominacji Bartosza Zmarzlika. Polak w ostatnich 5 sezonach 4 razy zdobywał złoto mistrzostw świata. Passę przerwał mu w 2021 roku Artiom Łaguta. Wtedy Zmarzlik ukończył drugi, jednak nadal był to bardzo dobry wynik. Ostatnio o sukcesach polskiego mistrza dla portalu sport.pl wypowiedział się znany komentator, Michał Korościel.

Dominacja Bartosza Zmarzlika

Ostatnie kilka lat przynosiło nam wiele sukcesów Bartosza Zmarzlika, które zdobywał on wręcz hurtowo, o czym świadczy wyżej wymieniona seria zawodnika Motoru Lublin. Korościel jednak nie chcę, aby stało się tak, że osiągnięcia Zmarzlika spowszednieją, gdyż robi on niesamowite rzeczy.

– Nie chcę, żeby nam jego sukcesy spowszedniały. On robi naprawdę wielkie rzeczy. Tomasz Gollob w Grand Prix jeździł od 1995 do 2013 roku i zdobył tylko jedno mistrzostwo świata, a czekał na nie 15 lat. Zmarzlik jeździ od 2016 roku i już ma czwarte mistrzostwo. Jedyne złoto Golloba celebrowaliśmy, długo o nim dyskutowaliśmy, a na kolejne mistrzostwa Zmarzlika mówimy: „No okej”. Moim zdaniem to są wielkie osiągnięcia i trzeba o nich głośno mówić – mówił dla sport.pl Michał Korościel.

Przypieczętowanie tytułu w Toruniu

Szczególny dla czterokrotnego mistrza świata może być ostatni tytuł zdobyty w tym roku. Po dyskwalifikacji w Vojens musiał bronić 6 punktowej przewagi nad Fredrikiem Lindgrenem, a całe zamieszanie z tym związane z pewnością mocno wpłynęło na obciążenie psychiczne. Ostatecznie jednak w świetnym stylu wygrał on zawody, pieczętując czwarte złoto w swojej karierze. W głosowaniu na najlepszy „moment” polskiego sportu w 2023 roku komentator wskazał właśnie na to, aby podkreślić, jak wielki był to wyczyn.

– Czwarty tytuł zdobył, pokazując, że jest najlepszy nawet wtedy, gdy rzucają mu kłody pod nogi, choć nie wiem, czy to nie za dużo powiedziane, bo przecież w regulaminie jest jasno napisane, że za taki błąd, jaki Zmarzlik popełnił, jest dyskwalifikacja. Ale mimo wszystko to było niesportowe i gdyby skończyło się tak, że Bartek nie zdobyłby mistrzostwa świata, to pewnie do tej pory byśmy to roztrząsali. Jednak Zmarzlik tytuł zdobył i uznaliśmy, że to było jak jego zwykły dzień w biurze. I właśnie dlatego głosuję na ten moment – żeby podkreślić, że to wcale nie był zwykły dzień w biurze Zmarzlika! – wyjaśnił.

Rekord Rickardssona i Maugera

Biorąc pod uwagę skuteczność Bartosza Zmarzlika w ostatnich latach wielu ekspertów mówi, że pobicie historycznego rekordu 6 tytułów Ivana Maugera i Tonego Rickardssona jest kwestią kilku lat, aby Polak najpierw zrównał się, a potem pobił legendy speedwaya. Michał Korościel jest zgodny z tym, mówiąc, że przy braku Rosjan, którzy mogliby bardzo realni zagrozić Zmarzlikowi, ma mniejszą konkurencję, ponieważ obecnie to czterokrotny mistrz świata jest najbardziej zdeterminowany ze wszystkich, aby wygrywać kolejne wyścigi.

– Wszyscy mówią, że pobicie rekordu Tony’ego Rickardssona to kwestia trzech, może czterech lat. Bartek ma cztery tytuły, a Rickardsson miał sześć. Zgadzam się, że pierwsze miejsce w historii dla Zmarzlika to tylko kwestia czasu. Zwłaszcza że wciąż do Grand Prix nie wracają Rosjanie. Ja nie chcę powiedzieć, że gdyby oni wrócili, to Bartek by nie zdobył mistrzostwa świata – nie, nie, i tak by zdobył, bo jest najlepszy. Pokazuje to w Ekstralidze, w której Rosjanie jeżdżą, a on ma najlepszą średnią punktową.

– Ale z Rosjanami w Grand Prix jemu byłoby trudniej. Bo gdyby miał jakiś słabszy dzień czy dwa, to oni byliby blisko, oni by na coś takiego czyhali. A tak jest paru zdolnych chłopaków, którzy mogą zdobyć mistrzostwo świata, ale oni mają talent, mają fantazję, mają sprzęt, natomiast nie mają takiej determinacji, jaką ma Bartek, nie mają takiego parcia, że muszę i koniec!

385875208 10161368101396738 1821259287403338732 n
Fot. Michał Szmyd
385897380 10161368102166738 3740214464536823412 n
Fot. Michał Szmyd

Magazyn Żużlowy Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *