Przejdź do treści
Aktualności żużlowe/Liga Angielska

Żużel. Historia dzieje się na naszych oczach. Kobieta z kontraktem w Anglii

żużel
Fot. Paweł Wilczyński

Autor: Jakub Bielak

Żużel. Historia dzieje się na naszych oczach. Kobieta z kontraktem w Anglii

Celina Liebmann to zdecydowanie najbardziej znana i utalentowana kobieta rywalizująca obecnie na żużlu. W przeciwieństwie do wielu innych dyscyplin sportu, musi ona mierzyć się na co dzień niemal wyłącznie z przedstawicielami płci męskiej. Mimo tego nie poddaje się i właśnie napisała kolejny rozdział w historii żużla.

Kontrakt w Wielkiej Brytanii

Młoda Niemka stała się pierwszą kobietą z kontraktem w profesjonalnej lidze żużlowej w Wielkiej Brytanii. Na taki ruch zdecydował się klub występujący w Cab Direct Championship – Workington Comets. „Komety” wracają w sezonie 2024 na drugi szczebel rozgrywkowy w Anglii po raz pierwszy od 2018 roku. Promotor klubu, Andrew Bain, jest zachwycony sprowadzeniem Niemki.

Kiedy zobaczyliśmy Celinę latającą po Northside w czerwcu, utkwiła nam w pamięci. Była bardzo szybka tamtego dnia – czasy to potwierdzały.

Kobieta na żużlu nie składa broni

22-latka zasłynęła przede wszystkim z występów w turniejach z cyklu SGP 2 w sezonie 2022. Zachwyciła wielu fanów swoją ambitną walką, chociaż wyraźnie odstawała od najlepszych juniorów świata. W 2023 roku rywalizowała już jako senior, jednak kibice w Polsce mogli oglądać ją w barwach Stali Gorzów w U24 Ekstralidze. Niemka nie chce się zatrzymywać w rozwoju i podpisała kontrakt w Wielkiej Brytanii. Być może jeszcze za parę lat zobaczymy ją w jednym z polskich zespołów na ogólnokrajowym szczeblu.

Celina Liebmannn
Fot. Paweł Wilczyński
Liebmannn
Fot. Taylor Lanning

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *