Przejdź do treści
Aktualności/Metalkas 2. Ekstraliga

Żużel. Jego drużyna jest faworytem do awansu. „Nie czujemy presji”

ROW Rybnik
Fot. Sonia Kaps

Autor: Jakub Bielak

Żużel. Jego drużyna jest faworytem do awansu. „Nie czujemy presji”

INNPRO ROW Rybnik ma prawdopodobnie największą w ostatnich latach okazję do tego, by powrócić do PGE Ekstraligi. Na zapleczu elity nie ma już wyraźnego faworyta w postaci zasłużonego i bogatego klubu, który spadł z Ekstraligi, a dodatkowo w Rybniku zbudowano naprawdę mocny pod względem nazwisk zespół. Jednym z jego punktów jest Jakub Jamróg.

Mocny skład. Duże nadzieje ROW-u

Już w sezonie 2023 drużyna z Rybnika osiągnęła kapitalny wynik, wchodząc do wielkiego finału rozgrywek, gdzie rybniczanie ulegli niepokonanemu Enea Falubazowi Zielona Góra. Jak na sezon, który zaczął się fatalnie, a niektórzy przebąkiwali, że ROW czeka zażarta walka o utrzymanie, jest to nie lada osiągnięcie. W play-offach jednak ROW jechał już tak naprawdę bez żadnej presji. W sezonie 2024 ta sytuacja ulegnie zmianie.

Skład seniorski drużyny ze Śląska robi wrażenie. Pozostali Brady Kurtz i Patrick Hansen. Jeśli jednak Duńczyk nie wróci do najwyższej formy po ciężkiej kontuzji, w odwodzie pozostaje Rohan Tungate, który z pewnością nie będzie chciał się pogodzić z rolą rezerwowego. Na pozycję U-24 ściągnięty został utalentowany Norick Blodoern, natomiast dwójkę polskich seniorów tworzyć będą Grzegorz Walasek i Jakub Jamróg. Mając taki skład, można śmiało myśleć o awansie.

Jakub Jamróg studzi apetyty

Jedną z nowych twarzy w zespole jest Jakub Jamróg. Wychowanek Unii Tarnów doskonale zdaje sobie sprawę, jaki projekt wybrał i nie ukrywa, że dostrzega ogromną siłę swojego nowego zespołu. Jednocześnie jednak zaznacza, że nikt presji na awans do elity nie nakłada. Podkreśla, że ROW to nie jest tak silny zespół jak Falubaz z 2023 roku.

Nie czujemy presji. Jest pełen luz i myślę, że w tym roku nie dmucha się balonika w żadnym zespole. Ja wierzę w Rybnik i powiem nieskromnie, że wyglądamy najlepiej. Mimo wszystko to nie jest taka przewaga, jaką na przykład w ubiegłym roku miał ENEA FALUBAZ Zielona Góra, którzy już na papierze rozwalali system, co trzeba sobie powiedzieć. Nie czujemy presji i sami sobie jej też nie nakładamy – mówi 32-latek dla ekstraliga.pl

Na papierze największym rywalem dla rybniczan powinna być Arged Malesa Ostrów. Kibice w całej Polsce są podzieleni, jeśli chodzi o określenie tego, który zespół dysponuje mocniejszym zestawieniem personalnym. Do rywalizacji o awans z pewnością będą też chciały włączyć się Cellfast Wilki Krosno oraz Abramczyk Polonia Bydgoszcz. Nie możemy również zapominać o silnym beniaminku z Rzeszowa. Coraz większe ambicje mają też w Gdańsku. Jedno jest pewne: żużel w 2024 w Speedway 2. Ekstralidze zapewni nam sporo emocji.

Plany sparingowe

Żużel w Polsce z reguły budzi się do życia z zimowego snu na początku marca. Wtedy zaczyna się coraz to większy ruch na torach żużlowych w całym kraju. Wcześniej bardzo popularne były wyjazdy za granicę, do Węgier czy Chorwacji, by tam, korzystając z łagodniejszego klimatu, szybciej wsiąść na motocykl. Nowy zawodnik INNPRO ROW-u Rybnik uważa jednak, że pogoda w Polsce pozwala z reguły wyjechać na tor w odpowiednim czasie, choć realizacja wszystkich planów sparingowych graniczy z cudem.

Jeżdżę 14 lat na żużlu i nie pamiętam sezonu, by na przykład plany sparingowe były zrealizowane w stu procentach. Pogoda w marcu bywa kapryśna i tym bardziej takie plany w tym momencie są zbyt dalekie, aczkolwiek trend z tą zagranicą się troszeczkę odwrócił i od wielu sezonów udaje się u nas w Polsce dość wcześnie wyjechać, bo te zimy nie trzymają tak długo i te szaleństwo na jazdy przed sezonem w lutym czy na początku marca już minęło. Ja sam osobiście mam taki deadline, że koło 10-15 marca wyjeżdżam na tor, więc liczę na to, że uda się to zrobić na miejscu – powiedział nowy zawodnik ROW-u w rozmowie z ekstraliga.pl

Jamroog
Fot. Roman Biliński
Jakub Jamróg
Fot. Marta Astachow

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *