Żużel - Best Speedway Tv

Żużel jako sport międzynarodowy | Żużel
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Żużel jako sport międzynarodowy

Żużel jako sport międzynarodowy

Wiele osób uważa, że czarny sport jest popularny głównie w Polsce, a to nie prawda. Owszem, żużel cieszy się popularnością głównie w Europie, ale także poza nią. Łącznie jest ponad 20 państw, w których regularnie słychać ryk motocykli żużlowych.

Jeżeli chodzi o Europę to oprócz wymienionej wcześniej Polski, elitę żużlową stanowi między innymi Wielka Brytania. Tamtejsza brytyjska liga żużlowa jest najstarszą i jedną z najsilniejszych lig, której początek przypisuje się na 1929 r. Ponadto jest wielu Anglików, którzy odgrywają istotną rolę w Indywidualnych Mistrzostwach Świata, a także w innych ligach. Kolejnym ważnym krajem na żużlowej mapie jest Szwecja. Liga szwedzka, czyli Elitserien, już od 1948 r. również reprezentuje wysoki poziom rozgrywek. Jeżeli chodzi o szwedzkich zawodników to wygląda to tak samo jak w przypadku Anglików, Szwedzi to ważne ogniwa również w ligach innych niż rodzima. Dania jest znana głównie z silnego zespołu na drużynowe mistrzostwa międzynarodowe. Drużyną zarządza jeden z najbardziej utalentowanych żużlowców – Hans Nielsen. Oprócz rywalizacji międzynarodowej duńscy zawodnicy reprezentują kluby w innych krajach. Nasi wschodni sąsiedzi również uczestniczą w sporcie żużlowym. Drużynowe mistrzostwa Rosji organizowane są od 1993 r, ale ich historia wywodzi się z organizowanych w latach 1962 – 1992 zmagań o drużynowe mistrzostwo ZSRR. Ponadto reprezentacja ich kraju składa się z mocnych zawodników i zdobywa znaczące tytuły. Natomiast zawodnicy rosyjscy podobnie jak pozostali uczestniczą w rozgrywkach innych lig. W krajach Europy Północnej, Środkowej i Wschodniej sport żużlowy jest popularny w mniejszym stopniu. Chodzi tutaj o państwa takie jak: Austria, Chorwacja, Czechy, Finlandia, Niemcy, Norwegia, Słowenia, Łotwa, Słowacja, Ukraina, Węgry, a także we Włoszech, gdzie istnieje zaledwie jeden czynny tor do uprawiania tej dyscypliny.

Jeżeli chodzi o żużel poza Europą, to ta dyscyplina jest głównie popularna w Australii. Tam zawodnicy co roku ścigają się o Indywidualne Mistrzostwo Australii. Australijczyków nie brakuje w walce o Drużynowe i Indywidualne Mistrzostwo Świata, a także w lidze polskiej, brytyjskiej czy szwedzkiej. Kolejnym krajem, w którym uprawiany jest sport żużlowy, hsą Stany Zjednoczone. Tam również jest organizowany coroczny turniej, który wyłania Indywidualnego Mistrza kraju. USA także wystawia swoją reprezentację, która rywalizuje w zawodach międzynarodowych. Regularne rozgrywki odbywają się również w Nowej Zelandii, Argentynie czy RPA.

Fakt, że żużel istnieje w tylu krajach, bardzo cieszy. Zawodnicy mają szansę rozwijać się
w swoim rodzinnym kraju, a także reprezentować jego barwy. Oprócz tego mogą pokazać się w innych ligach czy w walce o Mistrzostwo Świata. Dzięki rywalizacji międzynarodowej żużel jest ciekawszy i nabiera innego znaczenia. Liczę na to, że więcej państw rozwinie sport żużlowy i dzięki temu będziemy mogli podziwiać poczynania zawodników wielu narodowości.

fot. Natalia Gotter


Zostaw komentarz

0/100

×