Przejdź do treści
Aktualności/SGP / SEC / SON / SWC

Żużel. FIM przyznaje się do błędu w sprawie Zmarzlika! Nie będzie już drakońskiej kary

Bartosz Zmarzlik
Fot. Taylor Lanning

Autor: Redakcja

Żużel. FIM przyznaje się do błędu w sprawie Zmarzlika! Nie będzie już drakońskiej kary

Wstrząsające wydarzenia z września 2023 roku, kiedy to Bartosz Zmarzlik został wykluczony z Grand Prix za nieregulaminowy kevlar, budziły ogromne kontrowersje. Międzynarodowa Federacja Motocyklowa (FIM) teraz przyznaje się do błędu, ale kara jest już nieodwracalna.

Niezrozumiała decyzja władz

Wstrząsający epizod z września 2023 roku na torze żużlowym pozostawił w świadomości kibiców gorzki posmak. Bartosz Zmarzlik, zmierzający do zdobycia tytułu mistrza świata, stał się ofiarą kontrowersyjnej decyzji sędziów, którzy ukarali go za noszenie kevlaru z własnym sponsorem podczas kwalifikacji do turnieju Grand Prix w Vojens.

Oburzenie, jakie wywołała ta decyzja, sięgnęło daleko poza kręgi fanów. Nawet rywal Zmarzlika, Fredrik Lindgren, wyraził swoje niezadowolenie z postępowania władz. Apelacje i interwencje ze strony zawodników, jak i delegatów Polskiego Związku Motorowego, niestety nie przyniosły oczekiwanego efektu.

FIM przyznaje się do błędu, Ale kara pozostaje

Po pomyłce FIM postanowiła zmienić kontrowersyjny przepis. Teraz jednak za nieregulaminowy strój grozi jedynie kara finansowa, gdzie teraz w podobnych sytuacjach będzie trzeba zapłacić 72 tysiące złotych!

Decyzja FIM, choć z jednej strony ukazuje skruchę organizacji wobec popełnionego błędu, z drugiej strony jednak podkreśla, że nie ma miejsca na podobne błędy w przyszłości. Wysoka cena za niestosowny strój, zwłaszcza po tym, że jestświeży przykład Zmarzlika, powinna sprawić, że zawodnicy będą parokrotnie oglądali, jaki kevlar zakładają na siebie podczas wyjazdu na tor przed zawodami oraz w trakcie samych zawodów z cyklu Speedway Grand Prix.

Nowe zasady na sezon 2024

W nowym regulaminie na sezon 2024 wprowadzono jasne zasady. Gdy zawodnik pojawi się w nieregulaminowym stroju, gospodarze turnieju muszą dostarczyć mu odpowiednią alternatywę. Pierwsze złamanie przepisów wiąże się teraz wyłącznie z karą finansową. Kolejne przewinienie oznaczać będzie dodatkową sankcję i odsunięcie od startu.

Bartula
Fot. Taylor Lanning
Bartosz zmarzlik 2
Fot. Taylor Lanning

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×