Przejdź do treści
Aktualności/PGE EKSTRALIGA

Ważne zmiany w PGE Ekstralidze od 2025! Nowy system rozgrywek

Znamy cały terminarz
Fot. Paweł Wilczyński

Autor: Jakub Bielak

Ważne zmiany w PGE Ekstralidze od 2025 roku! Nowy system rozgrywek

O tych zmianach mówiło się od dawna. Teraz otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie. Sezon 2024 będzie ostatnim rozgrywanym w dobrze znany nam sposób z ostatnich lat. Od 2025 roku czekają nas nieco inne rozgrywki na dwóch najwyższych poziomach rozgrywkowych w Polsce.

System będzie jednolity dla obu klas rozgrywkowych. Powróci tym samym rywalizacja drużyn w play – off i grup 1-4 po sezonie zasadniczym, a także pojawi się nowy schemat play – down dla zespołów z miejsc 5-8.

Nie przewiduje się poszerzenia PGE Ekstraligi do 10 zespołów, ale wprowadzone zostaną mecze barażowe pomiędzy 2. drużyną Speedway 2. Ekstraligi i 7. PGE Ekstraligi„. – czytamy w komunikacie Speedway Ekstraligi.

Runda zasadnicza pozostaje więc bez zmian. Odbędzie się w niej 56 spotkań w systemie każdy z każdym w formie dwumeczu. Potem tabela zostanie podzielona na dwie równe części – po cztery drużyny w każdej. W górnej czwórce, tak jak przed paru laty, nadal będą odbywały się mecze półfinałowe, a potem dwumecze o złoty medal i o trzecie miejsce. Jedyna różnica polega na tym, że zwycięzca rundy zasadnicznej wybierze swojego rywala do walki w półfinale. Oznacza to więc, że niekoniecznie pierwsza drużyna pojedzie z czwartą, a druga z trzecią.

Nowy system zapewni jednak zdecydowanie więcej emocji w dolnej połowie tabeli. Tam bowiem odbędzie się „play-down”. Piąta drużyna jako najlepsza w swojej grupie również w tym przypadku będzie wybierała sobie rywala do dwumeczu o utrzymanie. W drugim pojadą dwie pozostałe drużyny z miejsc 6-8. Zwycięzcy zajmują miejsca 5-6, natomiast przegrani jadą między sobą dwumecz o baraż. Przegrany spadnie z kolei z ligi.

System rozgrywek jest stworzony zarówno dla rozgrywek PGE Ekstraligi, jak i Speedway 2. Ekstraligi. Jedyna różnica między ligami będzie polegała na braku dwumeczu o trzecie miejsce na drugim poziomie rozgrywkowym oraz braku barażu pomiędzy siódmą drużyną Speedway 2. Ekstraligi a wicemistrzem 2. Ligi Żużlowej.

Poniżej zmiany przedstawione w formie graficznej.

System Ekstraliga
System rozgrywek PGE Ekstraligi od 2025 roku/speedwayekstraliga.pl
System 2 ekstraliga
System rozgrywek Speedway 2. Ekstraligi od 2025 roku/speedwayekstraliga.pl

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *