Przejdź do treści
Aktualności/Krajowa Liga Żużlowa/Metalkas 2. Ekstraliga

Zmiany regulaminowe w 1 i 2 lidze żużlowej! Piotr Szymański wyjaśnia.

Zmiany regulaminowe

Autor: Redakcja

Zmiany regulaminowe w 1 i 2 lidze żużlowej! Piotr Szymański wyjaśnia.

Zwiększenie limitów finansowych, nowy system play-off w eWinner 1. Lidze, a także możliwość wystawienia juniora zagranicznego w 2. Lidze Żużlowej – to niektóre ważne zmiany regulaminowe, do których doszło przed sezonem 2022. Dlaczego zostały wprowadzone? O tym opowiada przewodniczący GKSŻ Piotr Szymański na łamach portalu polskiżużel.pl

3 tys. zł (za punkt) – 300 tys. zł (za podpis) – tyle będą mogli zarobić maksymalnie żużlowcy eWinner 1. Lidze. Wzrosły także limity najniższej klasie rozgrywkowej. 1,7 tys. zł (za punkt) – 150 tys. zł (za podpis). Dlaczego zdecydowano się na tak kroki względem niższych lig? Tłumacz przewodniczący GKSŻ, Piotr Szymański.

–” Zwiększenie limitów finansowych było naturalnym ruchem. Znamy sytuację na rynku i postanowiliśmy dostosować stawki do wiedzy, którą dysponujemy w zakresie finansów. Wiemy, że w niższych ligach są żużlowcy, którzy podpisują naprawdę wysokie kontrakty” – mówi nam Piotr Szymański przewodniczący GKSŻ na łamach polskiżużel.pl

Nowością jest także system play-off w eWinner 1. Lidze. Tym razem do decydującej części rozgrywek awansują nie cztery, ale sześć zespołów. – Staramy się, żeby pierwsza liga była jak najbardziej zbliżona do PGE Ekstraligi, która jako pierwsza dokonała zmian w systemie play-off. Poza tym kluby było niemal jednogłośne i mówiły o potrzebie zwiększenia liczby meczów. Wsłuchaliśmy się w te głosy i uważamy, że liga na tym skorzysta. Zadowoleni będą zarówno kibice, jak i telewizja – przekonuje Szymański.

Największe zmiany mamy w drugiej lidze, gdzie na pozycjach juniorskich będzie mógł startować zawodnik zagraniczny. Poza tym kluby zostały zwolnione z obowiązku posiadania w meczowym składzie żużlowca do 24 roku życia.

To była konieczność, bo obawialiśmy, że po powstaniu Ekstraligi U24 zaczęłaby się niezdrowa walka o polskich juniorów. Z tego samemu powodu zdecydowaliśmy się w najniższej klasie rozgrywkowej na zniesienie obowiązku posiadania w meczowym składzie żużlowca do 24 roku życia. Gdybyśmy tego nie zrobili, mogłoby dojść do podwyższenia kosztów – podsumowuje przewodniczący GKSŻ.

fot. Paweł Wilczyński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *