Przejdź do treści
Aktualności/Artykuły

Zastąpienie taśmy startowej na żużlu systemem laserowym: Czy to możliwe?

Taśmy Startowej
Fot. Sandra Rejzner

Autor: Redakcja

Zastąpienie taśmy startowej na żużlu systemem laserowym: Czy to możliwe?

W teorii możliwe byłoby zastąpienie tradycyjnej taśmy startowej na żużlu systemem laserowym, który miałby na celu sygnalizację startu wyścigu w sposób równie efektywny.
Jason Doyle zastąpi skutecznie Nicki Pedersena w GKM Grudziądz?

Linia laserowa mogłaby być wyświetlana na torze tuż przed zawodnikami w miejscu, gdzie obecnie znajduje się taśma startowa. Gdy wyścig miałby się zacząć, linia ta zniknęłaby, sygnalizując tym samym start.

Laser mógłby być używany do wykrywania fałszywych startów. Jeśli zawodnik przekroczy linię laserową przed oficjalnym startem, system mógłby to automatycznie wykryć i sygnalizować fałszywy start. Linia laserowa mogłaby być używana w połączeniu z sygnałem dźwiękowym, aby dać zawodnikom jasny i jednoznaczny sygnał do rozpoczęcia wyścigu.

Oto kilka wyzwań związanych z wprowadzeniem takiego systemu:

Lasery, zwłaszcza te o wysokiej mocy, mogą być niebezpieczne dla oczu. System musiałby być zaprojektowany tak, aby nie stanowił zagrożenia dla zdrowia zawodników ani innych osób obecnych na torze. Linia laserowa może być trudna do zobaczenia w jasnym świetle słonecznym, co może stanowić problem dla zawodników.

Taki system musiałby być niezawodny, tak aby nie występowały fałszywe alarmy ani inne problemy techniczne, które mogłyby zakłócić przebieg wyścigu. Wprowadzenie i utrzymanie systemu laserowego może być droższe w porównaniu z tradycyjną taśmą startową. Zawodnicy, sędziowie i kibice mogą być przyzwyczajeni do tradycyjnej taśmy startowej i mogą opierać się zmianom.

W związku z tym, choć zastąpienie taśmy startowej systemem laserowym wydaje się być możliwe technicznie, wymagałoby to starannego przemyślenia i testowania, zanim mógłby zostać wprowadzony na szeroką skalę.

MAGAZYN ŻUŻLOWY – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *