Przejdź do treści
Artykuły

Zagraniczne drużyny w polskich ligach oczami ekspertów

Zagraniczne drużyny w polskich ligach oczami ekspertów

Autor: Jakub Żak

Zagraniczne drużyny w polskich ligach oczami ekspertów

W roku 2020 w 2. Lidze Żużlowej zadebiutował niemiecki zespół Wolfe Wittstock, a łotewski Lokomotiv spadł z eWinner 1. Ligi. Dołączenie do rozgrywek Landshut Devils sprawia, że w tym sezonie będziemy obserwować zmagania aż trzech zagranicznych drużyn w jednej lidze, na co szybko zareagował PZM i GKSŻ zmieniając przepisy tak, aby na drugim poziomie mógł startować tylko jeden zespół spoza Polski. Na ten temat w wywiadzie dla polskizuzel.pl wypowiedział menadżer ekipy z Landshut.

„W tym roku nie będzie to problemem, bo wszystkie zagraniczne zespoły są w drugiej lidze. Jeśli jednak któraś z nich awansuje, a za rok zagraniczna drużyna wygra bez prawa awansu, to może pojawić się problem. Abstrahując od tego, że teraz jestem w Landshut, przyznam, że nie rozumiem tego. Zgadzam się, że nie powinno być zagranicznych ekip w PGE Ekstralidze, ale nie wiem, czy eWinner 1. Liga powinna się ograniczać do jednej takiej drużyny. Myślę, że powinniśmy o tym szerzej podyskutować” – powiedział Sławomir Kryjom, a następnie uzasadnił swoje zdanie – „W PGE Ekstralidze nie powinno być drużyn zagranicznych, bo to walka o tytuł mistrza Polski. A niżej to jednak nie powinno być żadnych ograniczeń. Ludzie w zagranicznych klubach też wykładają duże pieniądze. Poza tym obawiam się takiej sytuacji, że w 2022 roku klub zagraniczny jadący o awans będzie się oglądał na to, co dzieje się z zagranicznym zespołem jeżdżącym ewentualnie w pierwszej lidze. Postawa takiej drużyny może być uzależniona od tego, czy ten z pierwszej ligi będzie zagrożony spadkiem”.

Czy zezwolenie na starty w Polsce drużyn z zagranicy nie jest swego rodzaju kroplówką? Menadżer Landshut Devils poruszył również i ten wątek – „To prawda, że kluby zagraniczne startują dzięki uprzejmości PZM. Gdyby nie to, miałyby dzisiaj duży problem. Pytanie, czy samo podanie kroplówki wystarczy? Skoro pozwoliliśmy na jazdę, to czy powinniśmy ograniczać. Gdyby nie zagraniczne kluby, to druga liga byłaby kadłubowa, startowałyby w niej cztery zespoły. Pewnie, że w takim Landshut się cieszą, bo dzięki PZM mogli coś zrobić dla swoich kibiców i zawodników. Trzeba jednak spojrzeć szerzej, dać więcej, skoro sami na tym mocno korzystamy. I to nie tylko tak, że mamy więcej drużyn w drugiej lidze. Dzięki zagranicy dostajemy też dobrych zawodników. Lokomotiv Daugavpils od lat szkoli i robi to dobrze. Już dali żużlowi jednego i drugiego Łagutę, czy Lebiediewa, a następcy rosną. W Landshut jest z kolei ktoś taki, jak Norrick Bloedorn. Bardzo utalentowany. Jak będzie się rozwijał, to za chwilę może stać się gwiazdą PGE Ekstraligi”.

Temat drużyn zagranicznych poruszył również w Best Speedway Magazyn komentator żużlowy Michał Korościel, który również podkreśla, że i my czerpiemy korzyści z posiadania w lidze zagranicznych zespołów.

„Zapraszając niemieckie drużyny do siebie trochę ratujemy żużel u nich, ale ratujemy też naszą 2. Ligę, więc to teoretycznie jest obopólna korzyść, ale jeżeli okaże się, że wbrew oczekiwaniom te zagraniczne drużyny są tak dobre, że zaraz awansują do 1. Ligi i będą się biły o Ekstraligę. Ja rozumiem, że Lokomotiv nie został tam wpuszczony, ale to jest jednak trochę nie fair – „możecie się z nami bawić, pod warunkiem, że nie będziecie podskakiwać” – oczywiście to nie tak zostało powiedziane, bo każdej zagranicznej drużynie można wybić z głowy awans regulaminem. Podoba mi się, że są w 2. Lidze, rozumiem, że nie można ich wpuścić do Ekstraligi, ale to wszystko jest trochę nie fair”.

Z oboma Panami ciężko się nie zgodzić. Na chwilę obecną sytuacja niemieckich klubów byłaby dość nieciekawa, gdyby nie mogły one jeździć w polskiej lidze, ale warto zauważyć, że te kluby również sporo wkładają do naszych rozgrywek. Wygląda to trochę tak, jakbyśmy dawali drużyną z zagranicy szansę na rozwój, ale mocno ograniczony przez regulamin, co w efekcie trochę zabija ducha sportu.

Cały Best Speedway Magazyn Mogą Państwo zobaczyć tutaj.

źródło: polskizuzel.pl

fot. Sonia Kaps

baner 1200 200

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *