Przejdź do treści
Aktualności/Metalkas 2. Ekstraliga

Wybrzeże Gdańsk oddaje tor do badania. Pobrano już próbki nawierzchni

Wybrzeże Gdańsk
fot. Wybrzeże Gdańsk S.A.

Autor: Jakub Bielak

Wybrzeże Gdańsk oddaje tor do badania. Pobrano już próbki nawierzchni

Gdański tor w sezonie 2024 budzi spore zastrzeżenia. Przed praktycznie każdymi zawodami zaplanowanymi nad morzem kibice drżą o stan nawierzchni. Nawet gdy pogoda sprzyja, tor może okazać się nieregulaminowy albo przynajmniej trudny do rywalizacji.

Przed sezonem na stadionie były prowadzone prace związane z montażem odwodnienia liniowego. Podczas nich tor był rozkopany, jednak klub zapewniał, że nie będzie miało to wpływu na jego kondycję w trakcie rozgrywek ligowych. Niestety zapewnienia nie okazały się zgodne z rzeczywistością. Na gdańskim owalu bez większego problemu tworzą się dziury i to czasem takie, że o przeprowadzeniu zawodów żużlowych nie może być mowy. Pogoda musi być idealna na parę dni przed ściganiem, by było ono względnie bezpieczne.

Podjęto więc decyzję, by zbadać nawierzchnię, ze względu na jej nietypowe i niespotykane dotąd na tym obiekcie zachowanie.

Wybrzeże Gdańsk S.A. w związku z tegorocznymi, niespotykanymi we wcześniejszych sezonach, problemami z wysychaniem toru w określonych lokalizacjach (zbyt długie magazynowanie wody w pojedynczych miejscach owalu), na stadionie żużlowym w Gdańsku, zleciło badanie składu nawierzchni.

Szczegółową analizą zajmują się specjaliści z Politechniki Gdańskiej, którzy pobrali już próbki z toru. Badanie polega na wykonaniu oznaczenia składu ziarnowego metodą przesiewania wg PN-EN 933-1 wraz z poborem próbek w trzech lokalizacjach toru żużlowego.

Zlecone działania mają na celu pomóc zdiagnozować problem i znaleźć skuteczne, długofalowe rozwiązanie, które pozwoli zażegnać tegoroczne trudności. Wszelkie dotychczas przeprowadzone działania i testy wskazują, że przyczyna problemów wykracza poza proces przygotowywania nawierzchni” – przekazał klub z Gdańska za pośrednictwem mediów społecznościowych.

żużel
Fot. Energa Wybrzeże Gdańsk/Facebook
Mecz w Gdańsku
Fot. Marcin Mazurkiewicz

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *