W Ekstralidze większość kart rozdanych! Kto i gdzie pojedzie w sezonie 2021!

Unia Leszno


Skład „Byków” jest już praktycznie zamknięty. Klub opuściła para świetnych wychowanków, Dominik Kubera i Bartosz Smektała jako kluczowi zawodnicy drużyny byli gwarancją wielu punktów w ostatnich latach, ale nowe przepisy sprawiły, że dla innych klubów mogą być niezbędni, a Unia, mając prawie pełny skład nie zdecydowała się na zatrzymanie ich za wszelką cenę. Ekipa z Leszna potwierdziła już, że w składzie zostanie Piotr Pawlicki, Janusz Kołodziej i Emil Sayfutdinow. Ważne kontrakty z klubem wciąż mają Jaimon Lidsey i Brady Kurtz, ale ten drugi na starty raczej nie ma, co liczyć i pewnie uda się na wypożyczenie. Unia ma podobno bardzo ambitny plan zakontraktowania Jasona Doyla! Po tym, jak przepis o zawodniku u-24 uniemożliwiły mu jazdę w Częstochowie i Toruniu, Leszno okazało się najbardziej prawdopodobnym kierunkiem. Pozycję juniorskie w Unii obsadzić mają Pludra i Sadurski.

Stal Gorzów

Podobnie jak Unia Stal posiada już w swoich rękach prawie pełen skład, a do jego zamknięcia brakuje tylko jednego zawodnika. W Gorzowie Wielkopolskim pozostaną przede wszystkim Zmarzlik, Woźniak i Thomsen. Stal ma również w drużynie dwójkę zawodników, którzy mają rywalizować o miejsce dla zawodnika u-24, są to Karczmarz i Birkemose. Obsadę seniorską uzupełnić ma Martin Vaculik. Trener Chomski będzie miał spory zawrót głowy w kwestii juniorów, pomimo tego, że Karczmarz przekroczył 21. rok życia, Stal ma w swojej ekipie takich juniorów jak: Jasiński, Nowacki, Bartkowiak i Pytlewski. Wszyscy mają papiery, by walczyć o regularną jazdę, ale wyniki z zeszłego sezonu sprawiają, że w DMP Stal najprawdopodobniej reprezentować będzie duet Jasiński, Nowacki.

Sparta Wrocław

W tym sezonie Sparcie sytuacje ułatwiła instytucja gościa, kontuzja Bewleya, Woffindena i nieprzystępowanie do zawodów Maksyma Drabika było czymś, czego Sparta nie mogła przewidzieć. Teraz ekipa z Wrocławia będzie w stanie zbudować mocny skład, nawet jeżeli Drabik zostanie zawieszony na dłuższy okres. Klub opuści tylko Max Frick, który najprawdopodobniej uda się do Falubazu lub ROW-u. W składzie zostaną jednak kluczowi zawodnicy, czyli Tai Woffinden, Maciej Janowski, Gleb Czugunow i Daniel Bewley. W klubie pozostaną również juniorzy, ale skończenie młodzieżowego wieku przez Gleba, nie oznacza, że Liszka i Curzytek będą mogli liczyć na regularne występy. Klub podobno rozważa sprowadzenie Cierniaka. Sparta prawie na pewno w sezonie 2021 będzie miała w swoich szeregach jednego z najlepszych żużlowców na świecie, czyli Artioma Łagutę, który odejście z GKM-u zapowiedział już po zakończeniu rundy zasadniczej. Obecnie wiemy już, że Drabik wyrok dostanie, nie wiemy jednak na jak długo będzie zawieszony, ale niezależnie od tego Sparta ma zawodników, którzy będą w stanie zastąpić jego miejsce.

Falubaz Zielona Góra

Sytuacja Falubazu nie wygląda najlepiej. Najlepszy zawodnik ubiegłego sezonu Martin Vaculik pewnie opuści klub i uda się do Stali Gorzów. Klub opuścić mają również Antonio Lindbaeck i Michael Jepsen Jensen, którzy szukają obecnie zatrudnienia w eWinner 1. Na walkę o skład nie zdecydował się również Norbert Krakowiak. W Falubazie wiadomo już, że zostanie Patryk Dudek, Mateusz Tonder i Jan Kvech. Nie wiadomo do końca, czy w Zielonej Górze wciąż będzie jeździł Piotr Protasiewicz, ale kapitan raczej zdecyduje się na przedłużenie swojego kontraktu. Do ekipy „Myszki Miki” mają dołączyć dwie gwiazdy cyklu Grand Prix, czyli Matej Żagar i Max Frick. O miejsce w składzie rywalizować chce Rohan Tungate, ale nie wiadomo, czy Australijczyk zdecyduje się na walkę o skład, mając zapewnioną regularność startów w niższej lidze. Dużym problem dla Falubazu mogą okazać się pozycję młodzieżowe dla zawodników u-21. Po zakończeniu juniorskiej przygody przez Krakowiaka, Tondera i Pawliczaka dostępni pozostają Nile Tufft, Fabian Ragus i Jakub Osyczka, ale nie wydaje się, by któryś z nich miał poradzić sobie w Ekstralidze już w przyszłym sezonie, więc Falubaz może podjąć się próby sprowadzenia do siebie juniorów z innych drużyn.

Włókniarz Częstochowa

Sytuacja w Częstochowie wydaję się dość klarowna, ale do zamknięcia składu brakuje aż trzech nowych zawodników. Z „Lwami” ważne kontrakty wciąż mają Madsen i Lindgren, ale prawdziwym hitem są plany na nowe transfery. Włókniarz ma zamiar odmłodzić skład w taki sposób, by mógł rywalizować o najwyższe cele. Jeżeli ekipie z Częstochowy uda się sprowadzić do siebie Smektałę Worynę i Jeppesena Włókniarz stanie się zdecydowanym zwycięzcą tegorocznego okienka transferowego. Juniorzy mieli podpisane z klubem wieloletnie kontrakty, z wyjątkiem Jakuba Miśkowiaka, który wczoraj wieczorem przedłużył umowę.

Motor Lublin

Nowe przepisy z pewnością nie sprzyjały Motorowi Lublin, który musiał przez nie zrezygnować z jednego ze swoich najlepszych zawodników, czyli Mateja Żagara. Motor jednak ma szansę świetnie wybrnąć z sytuacji, a działacze starają się obecnie pozyskać Dominika Kuberę i Krzysztofa Buczkowskiego, o czym można przeczytać tutaj. W klubie kontrakty dwuletnie podpsali Grigorij Łaguta i Wiktor Lampart, oprócz nich na kolejny sezon pozostaną Michelsen, Hampel i Firmuga. Motor zrezygnował z usług trójki zawodników. Miesiąc, Jamróg i Trofimow szukają obecnie nowych klubów, tak jak w przypadku dwójki z nich można było się spodziewać takiej decyzji, tak Trofimow miał zostać w Lublinie i jeździć jako zawodnik u-24, ale sytuacja zmieniła się, gdy pojawiła się szansa na sprowadzenie Kubery.

GKM Grudziądz

Po zakończeniu rundy zasadniczej swoje odejście zadeklarowali Artiom Łaguta i Krzysztof Buczkowski. Klub opuścić ma również Turowski, który zakończył wiek juniorski i będzie szukał zatrudnienia w niższych ligach. W Grudziądzu ważne kontrakty wciąż mają Nicki Pedersen i Kenneth Bjerre. Według naszych informacji klub miał wcześniej bardzo ambitne plany podpisania obu braci Pawlickich, ale Unia zadziałała bardzo szybko i przedłużyła umowę z Piotrem. W GKM-ie pozostanie więc tylko Przemek, który pomimo słabszego sezonu otrzymał drugą szansę. Do uzupełnienia składu brakuje obecnie zawodnika krajowego i zawodnika u-24. Te pozycję w Grudziądzu mają zająć Norbert Krakowiak i Krzysztof Kasprzak. W drużynie pozostają również juniorzy, ale po odejściu Turowskiego ich jakość znacznie spadnie, a o regularną jazdę rywalizować będą Lotarski, Zieliński i Łobodziński.

Apator Toruń

Apator wyciągnął wnioski i postanowił budować podstawy drużyny Ekstraligowej już w eWinner 1. Lidze Żużlowej, dzięki temu w klubie pozostaną m.in. bracia Holderowie. Do Torunia dołączyć mają teraz dwie pozytywne niespodzianki zeszłego sezonu, czyli Robert Lambert i Paweł Przedpełski. Klub stara się również o zatrzymanie w składzie Miedzińskiego i Musielaka, ale możliwe, że jeden z nich zdecyduje się na odejście. Wiadomo już, że w ekipie „Aniołów” nie zobaczymy Wiktora Kułakowa, który mimo świetnego sezonu pozostanie w 1. lidze. W klubie pozostaną dotychczasowi juniorzy oprócz Sobczyńskiego, który od przyszłego sezonu będzie już seniorem. Bez niego formacja młodzieżowa straci na wartości, dlatego właśnie Apator aktywnie stara się o sprowadzenie Żupińskiego i Cierniaka.

fot. Patryk Kowalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *