Żużel - Best Speedway Tv

Co zawiodło w Vojens? Tomasz Gollob o przyczynach porażki polskiej reprezentacji w finale SoN | Żużel - Best Speedway TV
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer
Gollob

Co zawiodło w Vojens? Tomasz Gollob o przyczynach porażki polskiej reprezentacji w finale SoN

Co zawiodło w Vojens? Tomasz Gollob o przyczynach porażki polskiej reprezentacji w finale SoN

W tym roku polscy reprezentanci na żużlu zaliczali rozmaite wzloty i upadki. W naszym kraju ponownie cieszono się Mistrzostwem Świata, jednakże jedynie tym indywidualnym. Drużynowo niestety ponieśliśmy dość znaczącą klęskę podczas finału Speedway of Nations w duńskim Vojens, zajmując dopiero przedostatnią pozycję.

Celem w tym sezonie miało być wywalczenie pierwszego w historii złotego medalu Drużynowych Mistrzostw Świata na żużlu. Zamiast tego nasi reprezentanci zaliczyli jeden z najgorszych występów tego stulecia, pozostawiając za sobą jedynie wyraźnie słabszą od wszystkich reprezentację Finlandii.

Na temat tego co prawdopodobnie należało do przyczyn sromotnej klęski polskich reprezentantów wypowiedział się na łomach magazynu PGE Ekstraligi, emitowanego przez WP SportoweFakty, były Mistrz Świata i obecny ekspert żużlowy – Tomasz Gollob.

Doświadczony były zawodnik zauważył dwa podstawowe problemy: „świeżość kadry” i zmienność toru. Nie ulega wątpliwości, że te dwa czynniki odegrały znaczącą rolę w nieudanym występie polskiej reprezentacji żużlowej.

Tomasz Gollob wprost zasugerował, iż w jego opinii należałoby przemyśleć reorganizację polskiej kadry. W szczególności miał na myśli to, że niektóre tory zwyczajnie nie odpowiadają niektórym zawodnikom i dlatego też nie są oni w stanie wykorzystać pełni swoich możliwości. Każdy żużlowiec ma swoje mniej i bardziej lubiane owale i niejednokrotnie możemy obserwować, to że pewni zawodnicy po prostu nie potrafią spasować się z danym torem.

Zdaniem eksperta umiejętność dopasowania do torów na jakich przyjdzie się ścigać powinna być znacznie bardziej istotna, niż nazwiska i zawody różnorodnej rangi, w których dany żużlowiec brał udział. Czy dobór zawodników względem odpowiadającemu im toru faktycznie może być kluczem do sukcesu? To bez wątpienia temat dość dyskusyjny, ale jest to już jakaś koncepcja.

Reklamy

ODWIEDŹ MAGAZYN BEST SPEEDWAY TV NA KANALE YouTube!

Tomasz Gollob przypomniał również, że wszelkie mistrzostwa, są już tym poziomem rozgrywkowym, na którym znaczącą rolę odgrywa każdy szczegół. Zdaniem byłego zawodnika obecny trener polskiej reprezentacji w 100% wykonał swoje zadanie i na poziomie finałowym nie mógł on zrobić już nic więcej. Wszystko zatem zależało od zawodników, którym zdecydowanie zabrakło omawianego wcześniej dopasowania.

Jak zauważył Gollob nie bez znaczenia była tu również specyfika duńskich warunków, a tor w Vojens to jeden z tych, który „kocha lub nienawidzi” i jak podkreślał, zarówno on sam, jak i wielu innych zawodników miało okazję się o tym niejednokrotnie przekonać. W Danii zawody zaczyna się przy pięknej pogodnie, w międzyczasie potrafią pojawić się lekkie opady, zmianie ulega temperatura i struktura owalu. Nagle okazuje się, że nawet dobrze z początku dobrane ustawienia zawodzą.

Nie każdy zawodnik jest w stanie płynnie przystosować się do zmiennych warunków. Zdaniem byłego żużlowca tym razem jedynie Bartosz Zmarzlik był w stanie wykonać w Vojens około 90% planu, a pozostali reprezentanci mieli problem właśnie z dopasowaniem i doregulowaniem. Tomasz Gollob tamtejszy tor określił jako najniżej położony i najtrudniejszy pod względem regulacji motocykli.

Żużlowy ekspert nie wspomniał jednak o tym, nad czym, po finale w Vojens zastanawiało się wielu. Czy problem polskich zawodników nie wynika po części z braku okazji do jazdy w trudniejszych warunkach? Często nawet lekkie opady powodują u nas zmiany terminów spotkań ligowych, co przekłada się na zdobywanie przez zawodników i ich teamy, umiejętności potrzebnych do jazdy oraz przystosowywania sprzętu na arenie międzynarodowej.

Cóż, co się stało, to się nie odstanie. Za rok Drużynowy Puchar Świata we Wrocławiu i bez wątpienia wielu liczy na to, że na własnym podwórku będziemy w stanie pokazać się ze znacznie lepszej strony.

fot. Tomasz Gollob – Facebook

Zostaw komentarz

  • redakcja@bestspeedwaytv.pl
  • tel. 571242003

Tytuł zarejestrowany w Sądzie Okręgowym w Gdańsku w rejestrze dzienników i czasopism pod numerem 2338

 2022 © Best Speedway TV | Wszelkie prawa autorskie wydawcy zastrzeżone. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie materiałów w całości lub w części bez zgody redakcji jest zabronione.

×