Przejdź do treści
Artykuły żużlowe

Strategia PGE Ekstraligi na najbliższe 4 lata

Strategia

Autor: Aleksandra Bronisz

Strategia PGE Ekstraligi na najbliższe 4 lata


“Ekstraliga 3.0” to nowy projekt, który mówi o zmianach w strategii ligi w latach 2022-2025.

20 mln złotych na szkolenie i rozgrywki U24 Ekstraliga
20mln złotych to kwota, jaka rocznie będzie wydatkowana przez wszystkie klubu na szkolenie i drużynę rezerw. Od przyszłego sezonu każda drużyna w PGE Ekstralidze będzie musiała obowiązkowo zgłosić do odrębnych rozgrywek drużynę rezerw. Rywalizacja ta będzie nosiła nazwę U24 Ekstraliga. Mecze tych zespołów rozgrywane będą na torach ekstraligowych, obowiązywał będzie na nich osobny regulamin rozgrywek oraz limit wieku dla zawodników uczestniczących, który wyniesie 24 lata. Natomiast minimalny wiek, aby brać udział w tej rywalizacji to ukończone 15 lat. W U24 Ekstralidze nie będą mogli jeździć zawodnicy, którzy w poprzednim sezonie rozgrywkowym uzyskali w rozgrywkach PGE Ekstraligi średnią biegopunktową 1,500 lub wyższą.

Nowa piramida szkoleniowa
PGE Ekstraliga ma stawiać na szkolenie młodzieży. Ma zostać obniżony wiek, w jakim adepci mogą rozpocząć przygodę z żużlem. Rewolucja szkoleniowa ma obejmować 4 etapy: Pit Bike, 125, 250 i 500 cc. Rocznie kluby PGE Ekstraligi będą na to wydawały 3,2 mln zł.
1. Od 6 roku życia będzie można trenować w klasie Pit Bike, a udział w zawodach zaplanowano dla zawodników w wieku 8 – 10 lat.
2. Od 8 roku życia będzie prowadzony nabór do szkółek w klasie 125 cc, a udział w zawodach tej klasy zapewniony dla dzieci w wieku od 10 do 12 roku życia.
3. Od 11 roku życia przejście do klas 250 cc, natomiast udział w zawodach 13 – 14 lat.
4. Od 14 roku życia nabór w klasie 500 cc, zawody młodzieżowe od 15 lat oraz możliwość udziału w U24 Ekstralidze.
Założenia szkoleniowe opracowało pięciu trenerów: Stanisław Chomski – klasa 500 cc, Rafał Dobrucki – klasa 250 cc/500 cc, Robert Kościecha – klasa 250 cc/500 cc, Jacek Woźniak – klasa 125 cc/mini żużel i Marcin Wójcik – klasa Pit Bike.

Międzynarodowy Camp U-18 PGE Ekstraligi
Celem tygodniowego obozu będzie ściągnięcie do Polski utalentowanych młodych zawodników z całego świata. Organizacja ma odbyć się we współpracy z federacjami innych krajów. To szansa dla młodych, zagranicznych żużlowców na zaprezentowanie się przed sztabami szkoleniowymi Ekstraligi. Będzie to możliwość na “wyłowienie” nowych talentów.

Obowiązkowe plandeki i odwodnienie liniowe
Każdy klub w Ekstralidze od 2022r. Będzie musiał posiadać odwodnienie liniowe toru oraz plandekę zakrywającą nawierzchnię. Ma to służyć lepszemu zabezpieczeniu przed opadami i dzięki temu zmniejszyć częstotliwość odwoływanych meczów. Plandeka i odwodnienie to jednorazowy koszt nawet miliona złotych.

PGE Ekstraliga stawia na E-sport i grę dla młodych kibiców

3,5mln złotych to łączna kwota, która w perspektywie 3 lat zostanie przeznaczona na marketing i zmiany wizerunkowe. PGE Ekstraliga chce wyprodukować grę na konsole i PC, a docelowo stworzyć własne rozgrywki E-sportowe z udziałem czynnych zawodników. 3-letni projekt ma na celu popularyzację żużla wśród dzieci i młodzieży, a przede wszystkim zagospodarowanie okresu przerwy pomiędzy sezonami.

fot. speedway ekstraliga

1 odpowiedź do “Strategia PGE Ekstraligi na najbliższe 4 lata

  1. Pingback: Best Speedway Tv

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *