Przejdź do treści
Aktualności/PGE EKSTRALIGA

Sparta Wrocław przejmuje władzę! Motor Lublin ustępuje pozycji lidera w PGE Ekstralidze

Sezon PGE Ekstraligi
Fot. Paweł Wilczyński

Autor: Redakcja

Sparta Wrocław przejmuje władzę! Motor Lublin ustępuje pozycji lidera w PGE Ekstralidze

Niespodzianka w polskiej żużlowej lidze! Orlen Oil Motor Lublin, który przez ostatnie dwa lata był uznawany za najpotężniejszy klub, został zdetronizowany z pozycji lidera. Na ostatnim spotkaniu udziałowców Ekstraligi prezes ligi pochwalił szefa Betardu Sparty Wrocław za jego osiągnięcia finansowe.

Motor, który od dwóch sezonów dominował w PGE Ekstralidze, zarówno na torze, jak i przy kasie, teraz musi ustąpić pierwszeństwa. Chociaż miał olbrzymi budżet rzędu 25 milionów złotych, to Sparta zdołała go prześcignąć, dysponując rekordowym budżetem w wysokości 27 milionów złotych na sezon 2024.

Zmiana lidera wzbudziła zdziwienie, nawet pomimo tego, że prezesem najbogatszego klubu był doświadczony biznesmen z trzydziestoletnim stażem. Orlen Oil Motor Lublin, który był krytykowany za korzystanie z pieniędzy spółek skarbu państwa, teraz musi ustąpić miejsca przed Spartą, która potrafiła zręcznie zarządzać swoimi finansami i pozyskać szerokie wsparcie sponsorskie.

Sparta Wrocław może teraz pochwalić się nie tylko imponującym budżetem, ale również licznymi źródłami dochodu, takimi jak wpływy z biletów, kontraktu telewizyjnego, wsparcie miasta, sponsor tytularny czy organizacja Grand Prix. Ich najlepsi zawodnicy, tak jak Maciej Janowski, Artiom Łaguta i Tai Woffinden, mogą liczyć na gigantyczne kontrakty, co dodatkowo podnosi prestiż klubu.

Inne zespoły w Ekstralidze, takie jak ebut.pl Stal Gorzów czy Włókniarz Częstochowa, również dysponują solidnymi budżetami, ale nie są w stanie dorównać finansowemu potencjałowi Spartę i Motorowi. W sumie, Ekstraliga w sezonie 2024 zadeklarowała budżet wynoszący 162 miliony złotych, co pokazuje ogromną skalę finansową, którą teraz osiągają najlepsze kluby.

Ta zmiana na szczycie pokazuje, że w polskim żużlu sukces nie zależy tylko od umiejętności na torze, ale także od zdolności zarządczych i pozyskiwania finansowania. Sparta Wrocław teraz stoi na szczycie, ale pozostaje pytanie, czy utrzyma swoją pozycję w nadchodzących sezonach.

Betard Sparta Wrocław
Fot. Kazimierz Kożuch
Motor Lublin
Fot. Kazimierz Kożuch

Dołącz do nas na facebooku – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *