Przejdź do treści
Aktualności/Metalkas 2. Ekstraliga

Już praktycznie spadli do KLŻ! Co dalej z Wybrzeżem Gdańsk?

Już praktycznie spadli do KLŻ! Co dalej z Wybrzeżem Gdańsk?
Fot. Jakub Malec

Autor: Jakub Bielak

Już praktycznie spadli do KLŻ! Co dalej z Wybrzeżem Gdańsk?

Chyba już tylko najwierniejsi fani Energa Wybrzeża Gdańsk wierzą w to, że ich zespół zdoła się jeszcze utrzymać w Metalkas 2. Ekstralidze. Sytuacja klubu jest tragiczna, a spadek do najniższej klasy rozgrywkowej może tylko oznaczać dodatkowe kłopoty.

Energa Wybrzeże Gdańsk: sytuacja praktycznie nie do odratowania

Gdańszczanie mają za sobą już dziewięć spotkań i zaledwie jeden punkt na koncie. Ani razu nie udało im się pokonać przeciwnika. Na początku sezonu urwali punkt na terenie #OrzechowaOsada PSŻ Poznań i wówczas wydawało się, że może to być kluczowa dla poznanian strata w walce o utrzymanie. Czas jednak pokazał, że tylko jeden z tych zespołów zaczął punktować i nie było nim Wybrzeże.

Zero zwycięstw po dziewięciu rundach jest wynikiem tragicznym. Na domiar złego do końca sezonu w szeregach gdańszczan nie będzie już mógł rywalizować Nicolai Klindt. Duńczyk drugi sezon z rzędu kończy przedwcześnie. W tej kampanii nie wywiązał się on z roli lidera i bez dwóch zdań przyczynił się do takiego, a nie innego stanu rzeczy w ligowej tabeli. W składzie Wybrzeża w ogóle ciężko szukać lidera z prawdziwego zdarzenia. Krzysztof Kasprzak i Niels-Kristian Iversen też przeplatają lepsze mecze ze słabszymi. Nie ma na kim oprzeć wyniku.

441176412 1129651724741574 4384064481739133294 n
Fot. Jakub Malec

Rywale zaskoczyli

W przeciwieństwie do Wybrzeża świetnie radzą sobie ich rywale w walce o utrzymanie. Gdańszczanie mogliby mieć do końca nadzieję na to, że los się do nich uśmiechnie, gdyby w lidze był drugi zespół, który zawodzi na całej linii. Takiego jednak próżno szukać. Wszystkich zaskakuje #OrzechowaOsada PSŻ Poznań. „Skorpiony” mają na swoim koncie już sześć zwycięstw i są na ten moment wiceliderem tabeli. O przepaści między nimi i gdańszczanami niech świadczy fakt, że jeśli jedni przestaliby w ogóle wygrywać, a drudzy nagle wygraliby wszystkie pozostałe spotkania, i tak to PSŻ miałby na swoim koncie więcej ligowych wygranych.

Po trudnym początku sezonu na optymalne tory wróciła również drużyna z Łodzi. Był taki moment, kiedy to oni wydawali się głównym kandydatem do spadku, ale również zaczęli pokazywać charakter, a co najważniejsze, zaczęli solidnie punktować. W tej chwili mają już dziewięć „oczek”, a więc o osiem więcej od Wybrzeża. Punkt mniej ma z kolei Texom Stal Rzeszów, która nieco pogubiła się w ostatnim czasie, ale koniec końców również wróciła na zwycięską ścieżkę. Zwycięstwem w Krośnie oddalili od siebie wizję spadku i skupiają się już na walce o play-off.

Co po spadku do KLŻ?

Trzeba być głupim z perspektywy Energa Wybrzeża Gdańsk, by nie rozważać już przyszłości klubu w Krajowej Lidze Żużlowej. Mleko się rozlało i tylko cud może uratować ich przed spadkiem. Cuda jednak nazywają się tak, bo zdarzają się ekstremalnie rzadko. Fakty są takie, że niemal na 100% gdańszczanie przyszły rok spędzą w lidze niżej. Dla klubu może oznaczać to ogromne problemy.

Z drużyny odejdzie pewnie kilku zawodników. Krzysztof Kasprzak i Niels-Kristian Iversen raczej nie wyobrażają sobie jazdy w KLŻ, zresztą pewnie podobnie jak Nicolai Klindt. Będzie trzeba zatem wymienić cały trzon zespołu. Poza tym z klubu na pewno odejdzie paru sponsorów. Jazda w Metalkas 2. Ekstralidze (zwłaszcza, gdy przeszła ona pod skrzydła Speedway Ekstraligi) to dużo większy prestiż i pieniądze, aniżeli Krajowa Liga Żużlowa. W Gdańsku już teraz mają problem z przyciągnięciem kibiców na trybuny, a gdy rywalami będą Lokomotiv Daugavpils czy Polonia Piła, może być o to jeszcze trudniej.

Najgorsze scenariusze zakładają nawet całkowity upadek ligowego żużla w nadmorskim mieście. Nie wiadomo, czy po takim ciosie z klubu nie wycofa się Tadeusz Zdunek. Atmosfera wokół Wybrzeża jest daleka od idealnej i chociaż nikt w Polsce nie chciałby, by klubu zabrakło na żużlowej mapie, trzeba liczyć się również z takim scenariuszem. Energa Wybrzeże jednak oficjalnie jeszcze nie spadło. Trudno jednak o jakąkolwiek wiarę, że sytuację się odmieni.

441875772 1129654384741308 6679366803507468808 n
Fot. Jakub Malec
441192434 1129651794741567 3473580632014081753 n
Fot. Jakub Malec

FAQs

Jaka jest obecna sytuacja Energa Wybrzeża Gdańsk w Metalkas 2. Ekstralidze?

Energa Wybrzeże Gdańsk ma za sobą dziewięć spotkań i zaledwie jeden punkt na koncie, co oznacza, że są bliscy spadku do KLŻ.

Kto jest liderem drużyny Energa Wybrzeża Gdańsk?

Trudno wskazać jednoznacznego lidera w drużynie Energa Wybrzeża Gdańsk. Nicolai Klindt, Krzysztof Kasprzak i Niels-Kristian Iversen mają niestabilną formę.

Jakie są szanse Energa Wybrzeża Gdańsk na utrzymanie w Metalkas 2. Ekstralidze?

Szanse na utrzymanie są bardzo małe, praktycznie niemożliwe bez cudu, co oznacza, że najprawdopodobniej spadną do KLŻ.

Jakie konsekwencje może mieć spadek dla klubu?

Spadek może oznaczać odejście kluczowych zawodników, utratę sponsorów oraz trudności z przyciągnięciem kibiców na mecze.

Jakie są najgorsze scenariusze dla Energa Wybrzeża Gdańsk?

Najgorsze scenariusze zakładają całkowity upadek ligowego żużla w Gdańsku oraz wycofanie się Tadeusza Zdunka z klubu.

Kto jest obecnie wiceliderem tabeli Metalkas 2. Ekstraligi?

Obecnym wiceliderem tabeli jest #OrzechowaOsada PSŻ Poznań, który ma na koncie sześć zwycięstw.

Dołącz do nas na Facebooku – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *