Przejdź do treści
Aktualności/PGE EKSTRALIGA

“Żużel stał się grą detali” – Rafał Lewicki o tym, jak zmienił się sport

Rafał Lewicki

Autor: Jakub Bielak

“Żużel stał się grą detali” – Rafał Lewicki o tym, jak zmienił się sport

Gośćmi naszego Magazynu Best Speedway TV była para komentatorska, którą świetnie znamy z zawodów z cyklu Speedway Grand Prix – Michał Korościel oraz Rafał Lewicki. Ceniony mechanik i menedżer żużlowców podzielił się z nami swoją opinią na temat tego, jak zmienił się żużel pod względem technologicznym w ostatnich latach. 

Michał Świącik: „Szkolenie w Polsce się kompletnie nie opłaca”

Rafał Lewicki zaznaczył, że obecnie w żużlu każdy element w sprzęcie musi ze sobą współgrać, aby osiągnąć zamierzone cele. Nic nie może być dziełem przypadku, bo konkurencja nie śpi. 

“W naszym sporcie mamy tak dużo małych elementów do poukładania, że wystarczy, że jeden się wypnie gdzieś i jest zupełnie odwrotny wynik od oczekiwanego. Myślę, że istotne jest dodawanie elementów we właściwym momencie i z założeniem, że wiem po co, wiem, co chcę z tego osiągnąć”.

Jeden z najbardziej znanych menedżerów żużlowych powiedział także, że sytuacja na rynku tunerów wygląda dziś zdecydowanie inaczej niż kiedyś. Zawodnicy współpracują tylko z najlepszymi tunerami, którzy traktują swój zawód jako pracę na pełen etat, a nie jedynie pasję, przy której można dorobić. 

“Ilość tunerów nam się mocno ograniczyła, bo na rynku zostali ci, którzy zainwestowali duże pieniądze w warsztat. Dzięki temu dzisiaj te silniki są powtarzalne”.

W oczach Rafała Lewickiego żużel stał się niezwykle wyrównaną rywalizacją, w której o sukcesie decydują najmniejsze detale. Każdy zawodnik, który chce osiągnąć sukces, musi pracować na to ciężej od innych. Wszystkie składowe muszą tworzyć jedną całość. 

“Dostęp do sprzętu dla zawodników jest dużo łatwiejszy. Dziś, jeśli nie jeden silnik, to kolejny. Budżety są zupełnie inne. Żużel stał się grą detali. Trening mentalny, przygotowanie fizyczne, dietetyk – to wszystko ma dzisiaj wpływ. Jak dołożymy do tego technologię, to dopiero mamy efekt końcowy”.

CAŁY MAGAZYN Z UDZIAŁEM MICHAŁA KOROŚCIELA I RAFAŁA LEWICKIEGO – kliknij TUTAJ

fot. Michał Szmyd/ Speedway Canvas

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *