Przeminęło z wiatrem vol. 8 – Robert Kościecha

Robert Kościecha urodził się 22 listopada 1977 roku w Grudziądzu. Czarnym sportem zainteresował go tata, który także był żużlowcem. Kostek w 1995 roku zdobył licencję nr 1337 w barwach Apatora Toruń. W tym samym sezonie zaliczył debiut w macierzystym klubie na poziomie pierwszoligowym. Przez sześć lat zdobył trzy medale w DMP z Apatorem Toruń. Następnie występował w barwach Polonii Piła, Wybrzeża Gdańsk oraz Polonii Bydgoszcz. Wrócił do Torunia na trzy lata i karierę żużlową zakończył w 2015 roku, jako zawodnik Polonii Bydgoszcz. Najlepszą średnią na najwyższym poziomie w Polsce, a dokładnie 2,130 pkt./bieg zdobył w 2005 roku w barwach Wybrzeża Gdańsk. Startował także w lidze duńskiej (Kronjylland, Brovst), szwedzkiej (Rospiggarna, Piraterna) oraz czeskiej (AK Slany). Największe sukcesy Robert Kościecha odnosił głównie na krajowym podwórku. Jego pożegnalny turniej odbył się w 2017 roku w Toruniu. Kostek po zakończeniu kariery został szkoleniowcem. Pracował z młodzieżą w Toruniu oraz aktualnie w Grudziądzu.

1995 rok – 18-latek zalicza debiut w barwach Apatora Toruń. Przez cały sezon dostaje szansę w dziewięciu biegach. Razem z macierzystym klubem zdobywa srebrny medal w DMP.
fot. Gra.fm

2001 rok – Robert Kościecha spędza siódmy sezon w Apatorze Toruń. Na pożegnanie zdobywa z „Aniołami” tytuł DMP i wykręca średnią 1,676 pkt/bieg.  
fot. speedway.hg.pl

2005 rok – 28-latek od trzech lat występuje w barwach Wybrzeża Gdańsk. Razem z tą drużyną zalicza spadek jak i powrót do Ekstraligi. W tym samym roku wspólnie z Krzysztofem Kasprzakiem oraz Januszem Kołodziejem zdobywa tytuł MEP.
fot. wikipedia.org

2008 rok – Robert Kościecha sezon wcześniej wraca do macierzystego klubu. Ponownie razem z Apatorem Toruń zdobywa tytuł DMP. Oprócz tego wygrywa turniej MPPK razem z Wiesławem Jagusiem oraz Adrianem Miedzińskim.
fot. Łukasz Trzeszczkowski

2011 rok – 34-latek ponownie spada i wraca do Ekstraligi, lecz tym razem z Polonią Bydgoszcz. “Kostek” stanowi o sile polskiej formacji seniorskiej w “Gryfach”.
fot. Krzysztof Szatkowski

2015 rok – Robert Kościecha kończy karierę zawodnika w barwach Polonii Bydgoszcz. W drużynie z województwa kujawsko-pomorskiego spędził pięć ostatnich lat. Kończy karierę na poziomie pierwszoligowym.
fot. Jarosław Pruss

2016 rok – 39-latek po zakończeniu kariery zawodnika zostaje szkoleniowcem młodzieży w macierzystym klubie. Pod jego okiem rozwija się m.in. Igor Kopeć-Sobczyński.
fot. Mikołaj Kuras

2018 rok – Robert Kościecha przed sezonem odchodzi z Apatora Toruń po ogłoszeniu konkursu na trenera młodzieży. Zostaje szkoleniowcem juniorów w ekstraligowym GKM-ie Grudziądz.
fot. Marcin Karczewski

2020 rok – 43-latek nadal opiekuje się młodzieżą w drużynie z Grudziądza. Juniorzy wyszkoleni z pod jego ręki dopiero zaczynają przystępować do zdobycia licencji.
fot. Krzysztof Konieczny

fot. Gra.fm

0Shares

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *