Przeminęło z wiatrem vol. 11 – Piotr Żyto

Piotr Żyto urodził się 29 czerwca 1962 roku w Lesznie. Licencję żużlową uzyskał w wieku 18. lat w barwach Wybrzeża Gdańsk. Klub z województwa pomorskiego reprezentował do 1986 roku. Następnie przeniósł się do drugoligowego Kolejarza Opole, w którym ścigał się do końca swojej kariery. Najlepszą średnią na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce uzyskał w 1984 roku i wynosiła ona 1,119 pkt/bieg. Do większych sukcesów Piotra Żyto należy srebrny medal w DMP. Po zakończeniu kariery żużlowej został szkoleniowcem. Był trenerem klubów z Rawicza, Opola, Częstochowy, Rybnika oraz Zielonej Góry. Za granicą był także szkoleniowcem w Poole Pirates z Wielkiej Brytanii przez dwa lata oraz pracował także w Szwecji przez pięć lat. Jako trener największe sukcesy odniósł z Falubazem Zielona Góra, gdzie razem z Myszami zdobył złoty i srebrny medal w DMP.

1980 rok – Piotr Żyto debiutuje w barwach Wybrzeża Gdańsk na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce. Na zdjęciu od lewej ze swoim tatą Henrykiem Żyto oraz Ireneuszem Cessakiem.
fot. facebook.com/piotr.zyto.1

1982 rok – 20-latek w MIMP w Opolu zdobywa brązowy medal. Na zdjęcie od lewej Wojciech Pankowski oraz Maciej Jaworek. Rok później razem z Wybrzeżem Gdańsk zdobywa srebrny krążek w MMPPK.
fot. facebook.com/piotr.zyto.1

1987 rok – Piotr Żyto przenosi się do drugoligowego Kolejarza Opole. Wykręca średnią 1,578 pkt/bieg i wywalcza awans do pierwszej ligi ze swoim zespołem. Sezon później Kolejarz Opole wraca do 2. LŻ i do najwyższej klasy rozgrywkowej nie dał rady awansować do dnia dzisiejszego. 
fot. kolejarzopole.pl

2007 rok – Piotr Żyto jest asystentem Marka Cieślaka w drużynie reprezentacji Polski. Kadra w tamtym roku zwycięża w DPŚ na torze w Lesznie.
fot. Jerzy Rusko

2009 rok – 47-latek jako szkoleniowiec zdobywa z Falubazem Zielona Góra tytuł DMP po osiemnastu latach. Myszy w finale pokonują Unibax Toruń. Sezon później razem z Falubazem zdobywa srebrny medal w DMP.
fot. gazetalubuska.pl

2014 rok – Piotr Żyto zostaje trenerem Włókniarza Częstochowa. W czerwcu tego samego roku żegna się z tym zespołem, czego powodem jest krytyka działaczy klubu za sposób prowadzenia drużyny. Włókniarz na koniec sezonu zajmuje 7. miejsce w Ekstralidze.
fot. facebook.com/piotr.zyto.1

2016 rok – Piotr Żyto zostaje szkoleniowcem ROW-u Rybnik. Razem z Rekinami zajmuje 6. miejsce w Ekstralidze. Na zdjęciu z Kamilem Wieczorkiem, Robertem Chmielem oraz Kacprem Woryną. Po sezonie przenosi się do Kolejarza Opole.
fot. sportdziennik.com

2020 rok – Piotr Żyto po kolejnym sezonie spędzonym w rybnickiej drużynie wraca tym razem do Falubazu Zielona Góra. Razem z tym zespołem awansuje do play-off i zajmuje 4. miejsce na najwyższym stopniu rozgrywkowym w Polsce.
fot. RM Solar Falubaz Zielona Góra

fot. facebook.com/piotr.zyto.1

0Shares

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *