Przeminęło z wiatrem vol. 10 – Tomasz Gollob
Autor: Redakcja
Przeminęło z wiatrem vol. 10 – Tomasz Gollob
Tomasz Gollob urodził się 11 kwietnia 1971 roku w Bydgoszczy. Licencję żużlową nr 1078 uzyskał w 1988 roku w barwach tamtejszej Polonii. Debiut ligowy zaliczył w tym samym sezonie w meczu z Apatorem Toruń. Zdobył w nim jeden punkt we dwóch startach. Przez całą karierę w polskich ligach ścigał się w klubach z: Bydgoszczy (1988, 1990-2003), Gdańska (1989), Tarnowa (2004-2007), Gorzowa Wielkopolskiego (2008-2012), Torunia (2013-2014) oraz Grudziądza (2015-2016). Na koncie ma siedem złotych medali, trzy srebrne oraz sześć brązowych w DMP. Najlepszą średnią na najwyższym stopniu rozgrywkowym uzyskał w 1998 roku i wynosiła ona 2,816 pkt/bieg. Oprócz polskiej ligi ścigał się także w drużynach z Anglii, Szwecji, Danii oaz Niemczech. Na arenie międzynarodowej został m.in. sześciokrotnie DMŚ. Jego największym sukcesem jest złoty medal w cyklu SGP z 2010 roku. W IMŚ zdobył także dwa srebrne medale (1999, 2009) oraz cztery brązowe (1997, 1998, 2001, 2008). We wszystkich cyklach SGP wygrał 22 turnieje. Na polskich torach zdobył łącznie osiem złotych medali w IMP, jedenaście razy uzyskał tytuł MPPK oraz siedmiokrotnie wygrał Turniej o Złoty Kask. W 2017 roku po wypadku na motocrossie zakończył karierę.
1989 rok – Tomasz Gollob trafia do Wybrzeża Gdańsk na rok. Razem z tym zespołem spada do 2. LŻ, chociaż wykręca świetną średnią 2,127 pkt/bieg. Rok później wraca do macierzystego klubu i jest liderem zespołu. Polonia Bydgoszcz zdobywa brązowy medal medal w DMP.
fot. wybrzezegdansk.pl
1992 rok – 21-latek zdobywa pierwszy tytuł DMP w swojej karierze z Polonią Bydgoszcz. W tym samym roku zostaje IMP, MIMP oaz wygrywa Turniej Złotego Kasku. W IMŚ debiutuje sezon później. W niemieckim Pocking zdobywa 8 punktów i zajmuje siódme miejsce.
fot. www.sportsboard.pl
1995 rok – Tomasz Gollob zwycięża swój pierwszy turniej w cyklu SGP. We Wrocławiu staje na pierwszym miejscu podium i zdobywa 20 punktów. Na zdjęciu z Hansem Nielsenem (po lewo) oraz Chrisem Louisem (po prawej). W tym samym sezonie zdobywa kolejny tytuł IMP.
fot. Robert Borowy
1999 rok – 28-latek zwycięża w kolejnym turnieju SGP. Na zdjęciu Jimmy Nilsen (po lewo) oraz Stefan Danno (po prawo). W całym cyklu Tomasz Gollob zdobywa swój pierwszy srebrny medal w IMŚ. W tym samym sezonie po raz kolejny jest najlepszym zawodnikiem w lidze wykręcając średnią 2,762 pkt/bieg.
fot. PAP
2004 rok – Tomasz Golob po kilkunastu latach spędzonych w Polonii Bydgoszcz przenosi się do Unii Tarnów. Już w pierwszym sezonie z „Jaskółkami” zdobywa złoty medal w DMP. W cyklu SGP zajmuje 6. miejsce wygrywając jeden turniej w Bydgoszczy.
fot. dziennikpolski24.pl
2007 rok – 36-latek staje na drugim miejscu podium w IMP zdobywając 11 punktów. Na zdjęciu Rune Holta (po środku) oraz Damian Baliński (po prawej). W cyklu SGP ponownie zwycięża w tylko jednym turnieju. Po raz kolejny było to w Bydgoszczy.
fot. Tomasz Gawałkiewicz
2010 rok – Tomasz Gollob zdobywa swój upragniony tytuł IMŚ. W całym cyklu wygrywa cztery turnieje (Praga, Toruń, Vojens, Terenzano) i zdobywa razem 166 punktów. Tym sposobem Tomasz Gollob zostaje drugim Polakiem, który został IMŚ po Jerzym Szczakielu. Rok wcześniej zdobywa srebrny medal w IMŚ, a dwa sezonu wstecz brązowy.
fot. Łukasz Trzeszczkowski
2013 rok – 42-latek reprezentuje barwy Unibaxu Toruń. Razem z Aniołami zdobywa srebrny medal w DMP i jest jednym z liderów zespołu. W tym samym sezonie startuje w swoim przedostatnim cyklu SGP. Po wszystkich turniejach zajmuje 9. miejsce.
fot. Wojciech Kardas
2016 rok – Tomasz Gollob spędza ostatni sezon na torach żużlowcyh. Razem z GKM-em Grudziądz zajmuje 6. miejsce w Ekstralidze i zdobywa średnią 1,816 pkt/bieg. W 2017 roku przed meczem ze Stalą Gorzów startował na motocrossie. Tomasz Gollob doznał poważnej kontuzji kręgosłupa oraz doszło do uszkodzenia rdzenia kręgowego.
fot. Tytus Żmijewski
2020 rok – 49-latek znalazł się w Galerii Sław Żużlowej Reprezentacji Polski. Tomasz Gollob po ciężkiej kontuzji, której doznał cztery lata wcześniej zdradził w programie „Trzeci Wiraż” na antenie nSport+, że czuje swoje nogi, stopy oraz palce, których nie czuł po wypadku na motocrossie.
fot. Marcin Karczewski
fot. Robert Borowy
- Wiemy co z Maciejem Janowskim w brytyjskiej Premiership! Jest decyzja odnośnie startów
- Żużel. Polska wzorem przygotowywania torów „Wszyscy powinni się porównywać do nas”
- Oto nowy nabytek Speedway Kraków! Młodzieżowiec oficjalnie zaprezentowany
- Żużel. Tym skandalem żyła cała żużlowa Polska. Niedopuszczalne zachowanie kibiców wobec wychowanka
- To będzie ważny dzień dla Stali Gorzów! Zawodnicy odwiedzają potencjalnych pracodawców