Przejdź do treści
Artykuły

Profesor z Oksfordu, Rickardsson, Ginger i Gollob, czyli legendy żużla

Profesor z Oksfordu, Rickardsson, Ginger i Gollob, czyli legendy żużla

Autor: Aleksandra Bronisz

Profesor z Oksfordu, Rickardsson, Ginger i Gollob, czyli legendy żużla

Pomimo upływającego czasu i wielu nowych zawodników w świecie żużlowym, jest kilka postaci, które zapisały się w pamięci sympatyków czarnego sportu. Powodem wyróżniania tych żużlowców na tle innych jest wiele zdobytych trofeów, czy niecodzienna, wybitna jazda. Mam na myśli Hansa Nielsena, Tony Rickardsson, Jasona Crumpa oraz Tomasza Golloba.
Pomimo tego, że z lat ich świetności niewiele pamiętam, dużo słyszałam – głównie z opowieści taty – o ich znakomitej jeździe. Po obejrzeniu meczów z udziałem tych zawodników śmiało mogę przyznać, że byli ekspertami w tej dziedzinie.

Zacznę od Hansa Nielsena, czyli duńskiego żużlowca, który zdobył najwięcej medali w Indywidualnych Mistrzostwach Świata. Było ich 12 w tym: 4 złote, 6 srebrnych i 2 brązowe. Oprócz tego w jego dorobku znajduje się 11 złotych medali z Drużynowych Mistrzostw Świata, a także 4 z Mistrzostw Parowych. Już od 13 roku życia zaczął starty na motocyklu. Trzy lata później zadebiutował w rozgrywkach ligowych w III ligowym klubie. Wkrótce dotarł do najsilniejszej ligi w Wielkiej Brytanii. Podczas okresu, w którym jeździł dla drużyny z Oksfordu został mu przypisany przydomek, który towarzyszy mu do dzisiejszego dnia – “Profesor z Oksfordu”. Co ciekawe, jako pierwszy zawodnik zagraniczny ze światowej czołówki, w 1990 podpisał kontrakt w lidze polskiej, rozpoczynając napływ obcokrajowców do polskiej ligi. Swoją żużlową przygodę w lidze polskiej rozpoczął w Motorze Lublin, z którym zdobył wicemistrzostwo w lidze w roku 1991. W 1994 przeniósł się do Piły. Reprezentował pilskie barwy do 1999, czyli do momentu zakończenia jego kariery. Obecnie prowadzi drużynę Reprezentacji Danii i jest szanowany w całym żużlowym społeczeństwie.

Z kolei szwedzki żużlowiec, Tony Rickardsson, może się pochwalić największym dorobkiem złotych medali w IMŚ (na równi z Ivanem Maugerem). Zdobył ich aż 6! A oprócz tego 3 srebrne i 2 brązowe. Jest jednym z najbardziej utytułowanych żużlowców. W swojej karierze sięgał m.in. po brązowy medal Mistrzostw Świata Juniorów, wielokrotnie po Drużynowe Mistrzostwa Świata, a także 8krotnie został Indywidualnym Mistrzem Szwecji. W 2005 roku Szwed dogonił legendarnego Nowozelandczyka- Maugera w liczbie indywidualnych tytułów i uznał, że w żużlu osiągnął już wszystko co chciał. Dlatego 1 sierpnia 2006 r. poinformował o zakończeniu kariery.

Kolejną legendą żużla jest Jason Crump. Autralijski żużlowiec jest wielokrotnym Mistrzem Świata: trzykrotnie Indywidualnym, trzykrotnie drużynowym oraz raz Indywidualnie jako junior. Smykałkę do żużla odziedziczył po ojcu i dziadku, którzy także byli żużlowcami. W swojej karierze ścigał się w lidze angielskiej, szwedzkiej, polskiej, a nawet niemieckiej.
Znany był jako “Ginger”, z powodu koloru włosów. W 2012 poinformował o zakończeniu kariery. Było to spowodowane m.in. kontuzjowanym obojczykiem, który dawał mu się we znaki. Lista osiągnięć „Gingera” nie pozostawia wątpliwości odnośnie tego, że to jeden z najwybitniejszych żużlowców w dziejach. W sezonie 2020 zaskoczył wszystkich i… zapowiedział powrót na żużlowe tory!

Ostatnim, ale najważniejszym dla czarnego sportu w Polsce żużlowcem, będącym autorytetem wielu młodych zawodników jest Tomasz Gollob. Znany, szanowany i jeden z najbardziej utytułowanych żużlowców na arenie międzynarodowej. Wychowanek Polonii Bydgoszcz, który w Indywidualnych Mistrzostwach Świata Świata zdobył 7 medali: 1 złoty, 2 srebrne i 4 brązowe. Jest drugim Polakiem po Jerzym Szczakielu, któremu udało się zdobyć IMŚ. Oprócz tego 6krotnie wraz z reprezentacją Polski zdobył Drużynowe Mistrzostwo Świata. 30-krotny mistrz Polski w różnych konkurencjach (7-krotny drużynowo, 8-krotny indywidualnie, 11-krotny w parze, 3-krotny młodzieżowy indywidualnie i 1-krotny młodzieżowy w parze). Podczas swojej kariery jeździł w pięciu ligach: polskiej, angielskiej, szwedzkiej, duńskiej i niemieckiej.
Cieszył nas swoją jazdą podczas walki o IMŚ przez 19 sezonów aż do 2013 r., w którym poinformował o odejściu z tego cyklu. 23 kwietnia 2017 roku podczas treningu motocrossowego w Chełmnie Gollob uległ wypadkowi. W wyniku upadku odniósł poważne obrażenia kręgosłupa, doznał stłuczenia klatki piersiowej i płuc. Aktualnie porusza się na wózku inwalidzkim, ale walczy o powrót do sprawności. Mimo wszystko nadal aktywnie uczestniczy w rozgrywkach żużlowych jako ekspert.

Przez swoje dokonania w historii żużla ci zawodnicy zasługują na miano legend. Oby młode pokolenia brały z nich przykład, a wtedy na pewno będziemy świadkami niesamowitego ścigania.

fot. źródło Marcin Karczewski – superstar.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *