Przejdź do treści
Aktualności/Krajowa Liga Żużlowa/Metalkas 2. Ekstraliga/PGE EKSTRALIGA

Poznaliśmy zmiany w regulaminie na sezon 2024. 2. Liga Żużlowa bez zagranicznego juniora

zmiany w regulaminie
Fot. Kazimierz Kożuch

Autor: Krzysztof Choroszy

Ogromne zmiany w regulaminie na sezon 2024. Oto najważniejsze z nich

Sezon żużlowy 2023 już jakiś czas temu się zakończył. Teraz przed nami okres transferowy, kiedy zawodnicy oficjalnie będą zmieniać barwy. Później żużlowcy będą przygotowywać się do przyszłorocznych rozgrywek. Pojawiają się również pewne zmiany w regulaminie, które zostały oficjalnie przedstawione.

Najważniejszą i najbardziej kontrowersyjną zmianą w zasadach jest usunięcie możliwości korzystania z zagranicznego juniora w 2. Lidze Żużlowej. Oznacza to zatem, że w następnym roku nie ujrzymy składów, jakie istniały w tym sezonie. Ta zmiana będzie mieć duży wpływ na przyszłoroczną budowę zespołów, gdyż młodzieżowcy z zagranicy będą teraz jeździli na pozycjach seniorskich.

„W rozgrywkach DM II Ligi z numerami startowymi 6 i 7 oraz 14 i 15 mogą być zgłoszeni wyłącznie krajowi zawodnicy młodzieżowi, nieposiadający licencji międzynarodowych wydanych przez inną FMN niż PZM” – czytamy w nowym regulaminie.

Kolejną rzeczą, która wpłynie na budowę składów i zestawienia zespołów na konkretne mecze, jest zmiana wieku dla zawodnika rezerwowego. Dotychczas rezerwowym mógł być żużlowiec, mający maksymalnie 23 lata. Teraz zdecydowano się o podniesieniu tego limitu o rok, co oznacza możliwość jazdy z tego numeru również zawodnika U24, który zastępować będzie ustawionego pod numerem seniorskim młodzieżowca. Na taki zabieg decydowało się wiele drużyn i teraz może stać się powszechniejszy.

Z numerem 8 w drużynie gościa i 16 w drużynie gospodarza mogą być zgłoszeni zawodnicy krajowi lub obcokrajowcy do lat 24 (biorąc pod uwagę rok urodzenia) – mówi regulamin.

Zmianie ulegnie również inna z zasad, która była głośno komentowana w rozgrywkach PGE Ekstraligi, kiedy kontuzje wypaczyły wyniki paru drużyn. Mowa tutaj o zastępstwie zawodnika. W minionym sezonie obowiązywało one tylko za najlepszego pod względem średniej zawodnika. Teraz liczba ta uległa zmianie. W rundzie zasadniczej możliwość korzystania z zz-tki drużyna będzie miała za dwóch najlepszych, a podczas fazy play-off za trzech najlepszych średnią zawodników.

„Zgłoszony w składzie zawodnik spełniający łącznie następujące warunki: 1) ma prawo być zgłoszonym do zawodów, 2) posiada pierwszą lub drugą w części zasadniczej rozgrywek albo pierwszą, drugą lub trzecią w rundzie finałowej średnią indywidualną w składzie aktualnej na dzień zawodów kadry klubu, określoną wg zasad zamieszczonych w postanowieniach na dany rok”

Oprócz zmian dotyczących typowo składów i wymogów, jakie muszą one spełniać, dostaliśmy również zmianę w formacie rozgrywania spotkania. Do minionego sezonu zestaw startowy losowany był przed spotkaniem przez sędziego spotkania. Według nowego regulaminu teraz po 13. wyścigu zespół przegrywający lub goście w przypadku remisu wybierają zestaw torów, obowiązujący w biegach nominowanych.

„Po zakończeniu XIII biegu drużyna, która przegrywa lub w przypadku remisu drużyna gości wybiera zestaw torów, który obowiązywać będzie w biegach XIV-XV”

Z nowości pojawił się nowy zapis dotyczący drużyn, jakie startować mogą w 2. Lidze Żużlowej. Dotychczas w niej mogliśmy oglądać tylko drugie zespoły klubów z PGE Ekstraligi. Teraz prócz ekip z najlepszej ligi świata, dopuszczone do takiego przywileju zostały zespoły z zaplecza elity. Ta zmiana oznaczać może prawdopodobny powrót żużla do Krakowa, gdzie jeździłyby rezerwy Stali Rzeszów.

„Do rozgrywek DM II Ligi dopuszcza się drugie (rezerwowe) drużyny klubów Ekstraligi i 1. Ligi Żużlowej”

Zmodyfikowane zapisy regulaminowe mogą wywołać różne opinie. Na pewno usunięcie zagranicznych juniorów z 2. Ligi nie spotka się z przychylnością kibiców. Ciekawa wydaje się być również koncepcja wyboru zestawu startowego na biegi nominowane. Na pewno zmianą na plus jest ta dotycząca zastępstwa zawodnika, gdyż wtedy nie powtórzy się sytuacja Stali Gorzów z minionego sezonu. Kontrowersje wywołuje jednak różnica w kontekście rundy zasadniczej oraz fazy play-off.

Magazyn Żużlowy Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *