Aktualności/Turnieje Drużynowe

Żużel. Polacy mistrzami Europy par U19! Pewna wygrana, choć pojawiły się nerwy

Polacy mistrzami europy par u19

Autor: Jakub Bielak

Mistrzostwa Europy Par U19 w Pile nie odbyły się w pierwotnym terminie w sobotnie popołudnie. Na przeszkodzie stanęły wówczas opady deszczu. Podjęto co prawda próbę rozegrania zawodów, ale zakończyła się ona wraz z upadkiem pary ukraińskiej oraz Bartosza Bańbora w pierwszym biegu dnia. Zawody przełożono więc na niedzielne przedpołudnie. Taki termin był możliwy, ponieważ Wiktor Przyjemski oraz Bartosz Bańbor dopiero o godzinie 19:15 rozpoczną mecz w niedaleko zresztą położonym od Piły Gorzowie Wielkopolskim.

Polacy rozpoczęli turniej znakomicie. W pierwszych trzech startach pokonywali rywali w stosunku 5:1 i pewnie kroczyli po złoty medal. Sytuacja nieco skomplikowała się w wyścigu dwunastym, gdy wykluczony został Wiktor Przyjemski. Osamotniony Bańbor dowiózł trzy punkty, niemniej jednak młodzi Polacy stracili pierwsze „oczka”. Ich zdobycz powtórzyła się w kolejnym starcie. Wówczas Bańbor i Trześniewski przegrali z Ashtonem Boughenem i również zdobyli tylko trzy punkty. Oznaczało to, że na dwa punkty do naszej kadry zbliżyli się Szwedzi. Na domiar złego Polakom pozostawał wyścig z dość mocnymi Duńczykami.

Bartosz Bańbor i Paweł Trześniewski stanęli jednak na wysokości zadania i wygrali dziewiętnasty wyścig z Duńczykami w stosunku 4:2, tym samym pieczętując zwycięstwo w zawodach. Szwedzi zdobyli drugie miejsce, a o brązowy medal w wyścigu dodatkowym walczyli przedstawiciele trzech reprezentacji: Wielkiej Brytanii, Danii oraz Czech. W nim wygrał Pedersen przed Boughenem i Jenickiem. Dania z brązowym krążkiem.