Podsumowane trenerskiej kariery Marka Cieślaka w roli trenera kadry

Marek Cieślak trenerem kadry był w sumie 14 lat, w tym czasie reprezentacja Polski przeżywała wzloty i upadki. Były trener Włókniarz Częstochowa z reprezentacją Polski zdobył łącznie 13 medali (7 złotych DPŚ, 2 srebrne DPŚ, 1 brązowy DPŚ i 3 srebrne SoN).


Marek Cieślak swoją przygodę z reprezentacją Polski rozpoczął w roku 2007, wtedy w kadrze jeździli m.in.: Tomasz Gollob, Jarosław Hampel, Rune Holta, Krzysztof Kasprzak, i Grzegorz Walasek. Właśnie ta kadra pod dowództwem Marka Cieślaka zdobyła tytuł Drużynowych Mistrzów Świata w Lesznie. Był to jednak dopiero początek sukcesów, które osiągała kadra Cieślaka.

Rok później w Vojens reprezentacja zdobyła drugi medal z rzędu, tym razem było to srebro, ale już rok później finał wrócił do Leszna i ponownie Polskie Orły zdobyły złoto i zajęliśmy pierwsze miejsce w klasyfikacji złotych medali DPŚ, którego już później nie oddaliśmy.

W roku 2010 wraz z Indywidualnym Mistrzem Świata Tomaszem Gollobem Polacy odczarowali Vojens i po raz kolejny wygrali DPŚ, a sukces ten powtórzyliśmy w 2011 w Gorzowie Wielkopolskim.

Rok 2012 nie był dla reprezentacji Polski zbyt udany. Marek Cieślak po pięciu latach po raz pierwszy w karierze selekcjonera kadry nie zdobył medalu w Drużynowym Pucharze Świata. Polacy w półfinale w Bydgoszczy zajęli drugie miejsce, wtedy do Rosjan brakowało zaledwie jednego punktu. Natomiast w barażu przegraliśmy tylko z Danią. Finał odbył się w Malilli, ale odbył się on bez udziału reprezentacji Polski. 2012 był jedynym rokiem, w którym Marek Cieślak nie doprowadził swoich żużlowców do żadnego międzynarodowego medalu.

Rok później w Pradze trener zrekompensował kibicom poprzedni rok, zdobywając złoto z kadrą. W kadrze brakowało jednak jej legendy – Tomasza Golloba, którego brak zrekompensował inny wybitny reprezentant – Jarosław Hampel, który podczas DPŚ w 2013 roku zdobył 15 punktów.

Kolejne dwa sezony znów obfitowały w złote medale reprezentacji pod wodzą Marka Cieślaka, ale niestety nie były one złote. W roku 2014 w Bydgoszczy Polacy zdobyli srebro, a w 2015 w Vojens wymieniona młoda i perspektywiczna kadra zdobyła brązowy medal. Podczas DPŚ w 2015 w składzie zabrakło m.in.: Jarosława Hampela, Krzysztofa Kasprzaka i Piotra Protasiewicza, ale godnie zastąpili ich Janowski, Zmarzlik, Buczkowski i Przemysław Pawlicki.

W kolejnej edycji do kadry składu wrócił Krzysztof Kasprzak, w składzie pozostał Zmarazlik, a do tego podziwialiśmy również Patryka Dudka i Piotra Pawlickiego. Właśnie ta kadra po dwóch latach przerwy zdobyła złoto podczas Drużynowego Pucharu Świata.

W roku 2017 odbyła się ostatnia edycja DPŚ, finał odbył się w Lesznie, a Polacy w składzie z Dudkiem, Zmarzlikiem, Janowskim i Piotrem Pawlickim po raz kolejny wygrali. Było to ostanie zdobyte złoto Marka Cieśla.

Nastała era Speedway of Nations, w której wciąż jeszcze nie mieliśmy okazji stanąć na najwyższym stopni podium. Od 2018 roku w SoN triumfują tylko i wyłącznie Rosjanie. Polacy w 2018 roku we Wrocławiu zdobyli brąz, a rok później w Togliatti srebro.

W sierpniu 2020 roku trener Marek Cieślak ogłosił, że po finale SoN odchodzi ze stanowiska selekcjonera kadry. Podczas finału, który ostatecznie odbył się w Lublinie, Polacy zdobyli srebro. Zawody nie zostały dokończone, a reprezentacja Cieślaka miała dokładnie tyle samo punktów co Rosjanie, ale w bezpośrednim pojedynku wygrali nasi wschodni sąsiedzi. Po zawodach Marek Cieślak pożegnał się z kadrą.

Marek Cieślak był też przyczyną kontrowersji, jedną z nich była sytuacja, w której z kadry zostali odsunięci jedni z najlepszych obecnie jeżdżących Polaków, czyli Maciej Janowski i Piotr Pawlicki. Selekcjoner podjął taką decyzję, ponieważ w 2019 roku zawodnicy wystawili zwolnienia lekarskie na Złoty Kask i mecz towarzyski Polska-Reszta Świata nie mówiąc nic trenerowi. Do sytuacji, w której autorytet Cieślaka został podważony, doszło również w 2015, gdy był on trenerem ŻKS Ostrovia Ostrów Wielkopolski. Marek Cieślak został oskarżony przez ówczesnego prezesa klubu o alkoholizm. Po finale I Ligi Żużlowej trener został zbadany alkomatem, który wykazał 1 promil alkoholu w powietrzu wydychanym. Sytuacja jednak szybko się wyjaśnił, ponieważ jak się okazało Marek Cieślak po meczu wypił kieliszek bimbru z trenerem Lokomotivu Daugavpils. Po wszystkim trener został na stanowisku, a prezes Ostrowa podał się dymisji.

Jak widać nie wszystkie momenty trenerskiej kariery w reprezentacji Marka Cieślaka były usłane różami, ale nawet pojedyncze wpadki i niepopularne decyzje nie są w stanie w żaden sposób podważyć tego, że Cieślak jest najbardziej utytułowanym trenerem w historii reprezentacji Polski, a znalezienie godnego następcy nie będzie prosta. Marek Cieślak trenował kadrę 14 lat, był przy najlepszych reprezentantach Polski w XXI wieku. Trenował kadrę z Cegielskim, Gollobem i Protasiewiczem, poprzez tą z Hampelem i Kasprzakiem, aż po obecną ze Zmarzlikiem i Dudkiem i Janowskim. Żaden polski trener nie osiągnął tego, co on i szybko nie osiągnie.

fot. Patryk Kowalski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.