Przejdź do treści
Aktualności/Metalkas 2. Ekstraliga

Ostre słowa Gleba Czugunowa! „To jest dyskryminacja ze względu na pochodzenie i nie zamierzam na to pozwalać”

Ostre słowa Gleba Czugunowa
Fot. Jakub Malec

Autor: Krzysztof Grzęda

Ostre słowa Gleba Czugunowa! „To jest dyskryminacja ze względu na pochodzenie i nie zamierzam na to pozwalać”

W minioną środę Gleb Czugunow miał zadebiutować w lidze duńskiej reprezentując klub Region Varde Elite Sport, jednak duńska federacja zablokowała mu tę możliwość ze względu na… pochodzenie. Postanowił opisać całą sprawę ze swojej perspektywy.

Zawodnik Arged Malesy Ostrów dowiedział się o braku możliwości startów w bardzo nieprzyjemnych okolicznościach. Przez całą noc jechał do Danii, a będąc niedaleko od stadionu, otrzymał informację, że duńska federacja zablokowała mu możliwość jazdy w ich lidze. – „Jechaliśmy przez całą noc do Danii, przespaliśmy się w busie. Została nam godzina drogi do stadionu i zadzwonili z klubu. Powiedzieli, że przepraszają, ale federacja zablokowała mi możliwość startów w lidze duńskiej ze względu na moje pochodzenie.” – tak wyglądały kulisy jego zawieszenia.

Nokaut Arged Malesy, rybniczanie bezradni! Ostrowianie wskakują na fotel lidera! [RELACJA]

Był tą informacją bardzo zszokowany, liczył na jakieś pismo od federacji, ale jak przyznaje, nadal go nie otrzymał. – „Nie uwierzyłem w te słowa, więc jeszcze raz zapytałem, czy naprawdę tak powiedzieli. Jeżeli komunikaty są pomiędzy federacją a klubem, to poprosiłem, żeby przesłali mi jakieś pismo, gdzie jest wskazany ten powód. Ciągle jeszcze tego nie zrobili i czekam na to” – mówi.

Całe środowisko stanęło murem za Czugunowem, otrzymał on wiele wsparcia od różnych osób, a co ciekawe nawet jeden z głównych sponsorów kadry duńskiej zadzwonił do niego po tej sytuacji i przekazał, że ze względu na to zamieszanie rezygnuje ze wspierana narodowej drużyny w Danii.

„Podpisałem kontrakt, wszystko było dobrze, więc miałem jechać ten mecz. Bardzo mnie cieszy wsparcie ludzi i to ile osób stanęło po mojej stronie. Uważam, ze nikt nie stanął po stronie duńskiej federacji. Następnego dnia zadzwonił do mnie jeden ze sponsorów głównych kadry duńskiej i powiedział, że wycofuje się ze współpracy z reprezentacją mnie i przeprasza mnie za to. Dużo ludzi z Danii mnie przeprosiło, tak samo jak menedżerowie innych ekip, którzy podzielali moje stanowisko. Taki świat. Widać, że ten ruch nie spodobał się bardzo dużej liczbie osób”. – opowiedział.

Gleb Czugunow nie zamierza tak zostawić tej całej sytuacji, jak przyznał, chce zgłosić tę sprawę do organów zajmujących się łamaniem praw człowieka, bo takie zachowanie jest dyskryminacja zawodnika startującego od kilku lat na polskiej licencji ze względu na pochodzenie. „Ja chcę otrzymać wszystkie dokumenty i przekazać tę sprawę do odpowiedniej instytucji zajmującej się prawami człowieka. Nie wiem, jak to działa, ale chcę spróbować. To jest dyskryminacją ze względu na pochodzenie i nie zamierzam na to pozwalać”. – zakończył.

Czugunow
Fot. Sonia Kaps
Gleb Czugunow
fot. Emilia Hamerska – Lengas

Dołacz do nas na facebooku – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *