Przejdź do treści
Aktualności/PGE EKSTRALIGA

Znamy kolejne wielkie zmiany w rozgrywkach PGE Ekstraligi od 2025 roku!

PGE Ekstraligi
Fot. Kazimierz Kożuch

Autor: Krzysztof Choroszy

Znamy kolejne wielkie zmiany w rozgrywkach PGE Ekstraligi od 2025 roku!

W ostatnim czasie dużo zaczęło się dziać w temacie zmian, jakie miałyby zajść w PGE Ekstralidze. Najpierw w jednym z wywiadów Wojciech Stępniewski powiedział, że od 2025 przewidywane są pewne reformy. Później Nicki Pedersen zdradził, że od tego właśnie roku Ekstraliga będzie liczyć sobie 10 drużyn. Prezes ligi zdementował ten fakt, ale okazuje się, że trzykrotny mistrz świata mówił prawdę. Nie są to jednak jedyne możliwe zmiany w rozgrywkach.

Wiemy już, że od 2025 roku w najlepszej żużlowej lidze świata będzie występować 10 zespołów. Nie pewne jest jednak to, ile drużyn spadnie, a ile awansuje. Rozważane są dwie opcje: jedna zakłada brak spadkowicza i awans dwóch drużyn z 1. Ligi Żużlowej, druga zaś spadek ostatniego klubu w tabeli i awans 3 z zaplecze PGE Ekstraligi. Nie wiadomo, kiedy poznamy ostateczny werdykt, lecz zapewne stanie się to do początku przyszłorocznego sezonu.

Kolejną możliwą zmianą może być wprowadzenie do składów zagranicznego juniora, o co już teraz zabiegało wielu fanów dyscypliny. Instytucja ta została usunięta na poziomie drugoligowym, a od 2025 roku mogłaby pojawić się w PGE Ekstralidze. Nie jest to takie pewne, gdyż rozmowy na ten temat ciągle trwają i decyzja nadal nie zapadła.

Dużo mówi się również o powrocie KSM, co jest prawdopodobnie jedną z największych dyskusji w środowisku, gdyż ma on zarówno zwolenników, jak i przeciwników, a obie strony mają w wielu aspektach rację. Podobnie jak w przypadku zagranicznego juniora w tej sprawie trwają rozmowy i nie jest pewne, czy kalkulowana średnia meczowa wejdzie ponownie w życie od 2025 roku.

Jak widać, rozgrywki PGE Ekstraligi mogą zmienić się nie do poznania względem tego, co mamy obecnie. Już samo powiększenie liczby zespołów mówi wiele o tym, gdyż zamiast czterech meczów w kolejce będziemy mieli pięć, co daje dodatkowy termin i możliwość transmisji przez telewizję. Wielką zmianą byłby również KSM, ale na wyrokowanie co do niego, jest jeszcze za wcześnie.

Magazyn Żużlowy Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *