Przejdź do treści
Aktualności/SGP / SEC / SON / SWC

Nazar Parnitskyi kompletny w Ludwigslust. Obaj Polacy bez awansu do SGP2 [RELACJA]

Nazar Parnitskyi
Fot. Roman Biliński

Autor: Krzysztof Choroszy

Nazar Parnitskyi kompletny w Ludwigslust. Obaj Polacy bez awansu do SGP2 [RELACJA]

Za nami pierwsza z rund eliminacji do cyklu SGP2. Znamy już pierwsze cztery nazwiska, jakie zobaczymy w tegorocznych zmaganiach o tytuł najlepszego juniora świata. Niestety do tego grona nie awansowali dwaj biało-czerwoni.

Pierwsza sobotnia runda eliminacji do cyklu SGP2 odbyła się w Niemczech na torze w Ludwigslust. Szesnastu młodych zawodników walczyło o cztery miejsca premiowane awansem do rywalizacji o Indywidualne Mistrzostwo Świata Juniorów. W gronie faworytów, którzy mieli pełnić główne role w turnieju, byli Nazar Panirtskyi, Bartosz Bańbor, Kacper Łobodziński, Mathias Pollestad, Adam Bednar, Jesper Knudsen czy Philip Hellstroem-Baengs. Stawka uczestników prezentowała się więc znakomicie i wydawało się, że czeka nas pasjonująca rywalizacja o wejście do światowego czempionatu juniorskiego.

Początek zawodów świetnie ułożył się dla Parnitskyiego, Bańbora i Pollestada. Cała trójka miała po dwóch seriach na swoim koncie komplet sześciu punktów i zajmowała pierwsze trzy miejsca. Za ich plecami znajdował się Michael West, mający punkt więcej od Antona Janssona i Slatera Lightcapa. Z kolei niepokojąca dla polskich kibiców mogła być pozycja Kacpra Łobodzińskiego. Junior GKM-u Grudziądz miał na swoim koncie trzy „oczka”. Podobnie prezentowali się Hellstroem-Baengs i Knudsen. Ogromnym pechowcem w swoich pierwszych dwóch biegach był młody Bednar. Czech zaliczył bowiem dwa defekty i praktycznie wykluczył się z walki o awans.

W kolejnej serii walkę o czołowe lokaty utrudnili sobie West i Jansson. Pierwszy z nich upadł na tor, za co został wykluczony, a drugi zaś w powtórce tego biegu wjechał w taśmę, jak się później okazało, nie byli oni już w stanie powalczyć o pierwszą czwórkę. W górę tabeli swoimi zwycięstwami wspięli się Jesper Knudsen i Philip Hellstroem-Baengs. Problemy sprzętowe dopadły z kolei Łobodzińskiego, który po trzech wyścigach nadal miał na swoim koncie trzy punkty. Na pierwszym miejscu plasował się wciąż niepokonany Parnitskyi, pewnie zmierzający po awans.

Młody Ukrainiec zapewnił sobie go już w czwartej serii startów, dokładając kolejne zwycięstwo. Bardzo bliscy tego wyczynu byli również Pollestad i Bańbor. Obaj młodzieżowcy mieli na swoim koncie dziesięć „oczek”. Za ich plecami toczyła się zażarta walka o czwarte miejsce zapewniające jazdę w SGP2. Liczyli się w niej Hellstroem-Baengs i Knudsen, a także Slater Lightcap, którego można było nazwać niespodzianką turnieju.

Na koniec Parnitskyi zdobył swoją piątą „trójkę”, zapewniając sobie pewne zwycięstwo z kompletem punktów. W tym samym wyścigu awans zapewnił sobie również Mathias Pollestad. Wyzwanie swoim przeciwnikom rzucił Hellstroem-Baengs, wygrywając. Ogromnego pecha miał Bartosz Bańbor. Polak przez upadek nie dojechał do mety i został wykluczony. Po powtórce biegu miał tyle samo punktów, co drugi w tej odsłonie Lightcap. Obaj zawodnicy, by mieć szansę na awans, musieli liczyć na to, że Knudsen w ostatniej gonitwie przyjedzie maksymalnie na trzecim miejscu. Duńczyk jednak zwyciężył, wjeżdżając tym samym do SGP2.

Czekał nas bieg dodatkowy, gdyż Duńczyk skończył zawody z taką samą liczbą „oczek” co Norweg. Gonitwa miała zadecydować o tym, w jakiej kolejności obaj zawodnicy staną na podium. Ostatecznie lepszy był Jesper Knudsen. Zajął on tym samym drugie miejsce, a na najniższym stopniu podium stanął Mathias Pollestad. Z awansem do cyklu SGP2 zawody zakończyli również najlepszy Nazar Parnitskyi i Philip Hellstroem-Baengs.

Wyniki Eliminacji SGP2 w Ludwigslust (za baansportfansite.nl):

 1. Nazar Parnitskyi (3,3,3,3,3) 15
 2. Jesper Knudsen (2,1,3,3,3) 12+3
 3. Mathias Pollestad (3,3,1,3,2) 12+2
 4. Philip Hellstroem-Baengs (1,2,3,2,3) 11
 5. Bartosz Bańbor (3,3,2,2,d) 10
 6. Slater Lightcap (2,2,2,2,2) 10
 7. Kacper Łobodziński (2,1,d,3,2) 8
 8. Jan Jenicek (2,0,3,1,1) 7
 9. Sam Hagon (1,2,1,2,1) 7
 10. Adam Bednar (d,d,2,1,3) 6
 11. Michael West (3,2,w,d,-) 5
 12. Anton Jansson (1,3,t,1,u) 5
 13. Otto Raak (0,1,2,1,1) 5
 14. Artiom Juhno (1,0,1,0,2) 4
 15. Ben Iken (w,1,0,0,1) 2
 16. Hannah Grunwald (1) 1
 17. Jonny Wynant (0,d,0,0,w) 0
 18. Tom Meyer (0) 0
436119404 1108400643533349 1575119628105970091 n
Fot. Jakub Malec
Rzeszowie
Fot. Jakub Malec

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *