EC615A0D 9104 4DB8 A103 742C2C7820BC
Najstarsze rekordy torów żużlowych w Polsce. Jeden ma już 11 lat! 10

Najstarsze rekordy torów żużlowych w Polsce. Jeden ma już 11 lat!

5. miejsce – Gniezno – Antonio Lindbaeck

Piąty, najstarszy rekord toru żużlowego w Polsce należy do Antonio Lindbaecka w Gnieźnie. Szwed, 4. sierpnia 2012 roku w meczu 11. kolejki 1. LŻ pomiędzy Lechma Startem Gniezno a Lokomotivem Daugavpils był najszybszy w 3. biegu i do dnia dzisiejszego nikt nie jest w stanie przebić tego czasu. Dokładny rekord wynosi 61,78 s. na 348-metrowym torze. W tamtym wyścigu drugi był Kjastas Puodżuks, trzeci Magnus Zetterstroem a czwarty Wiaczesław Gieruckis. Lechma Start Gniezno wygrał w tamtym biegu 4:2, a w całym spotkaniu pokonali drużynę z Daugavpils 60:30. Szwed zdobył 12 punktów. Czerwono-czarni w 2012 roku awansowali do najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Antonio Lindbaeck przez cały sezon uzyskał średnią 2,153 pkt./bieg i był liderem drużyny. Szwed wykręcając ten rekord przebił swój własny, który wynosił 61,82 s.

17553763 1570337446328703 2948338112304547655 n

4. miejsce – Gorzów Wielkopolski – Niels Kristian Iversen

Na czwartym miejscu jest Niels Kristian Iversen i jego rekord toru w Gorzowie Wielkopolskim. Duńczyk podczas Derbów Ziemi Lubuskiej w 5. biegu 13. maja 2012 roku uzyskał czas 58,00 s na 329-metrowym torze. „PUK” w tamtym wyścigu razem z Matejem Zagarem przywieźli za plecami Andreasa Jonssona, a defekt na ostatnim miejscu zaliczył Aleksandr Łoktajew. Co ciekawe, wcześniejszy rekord toru został ustanowiony w tym samym spotkaniu i to w trzech pierwszych biegach. Najlepsze czasy kręcili Patryk Dudek (1. bieg), Michael Jepsen Jensen (2. bieg) oraz Matej Zagar (3. bieg). Spotkanie zakończyło się po 11. biegu. Wszystko za sprawą tragicznej informacji podczas ósmego wyścigu o śmierci Lee Richardsona, który miał wypadek podczas spotkania we Wrocławiu. Po wielu rozmowach w parku maszyn i odmowie obu drużyn wyjazdu na tor zawody zostały odwołane. Stal Gorzów w całym sezonie zdobyła srebrny medal w DMP, a Niels Kristian Iversen był drugim najlepszym zawodnikiem w całej lidze.

30265287 2132784453406215 5510460564234567680 o

3. miejsce – Gdańsk – Darcy Ward

Trzeci najstarszy rekord należy do Darcyego Warda w Gdańsku. Podczas meczu pomiędzy Lotos Wybrzeżem Gdańsk a Startem Gniezno 21. sierpnia 2011 roku Australijczyk uzyskał najlepszy czas w 2. biegu. Na 349-metrowym torze wykręcił 61,28 s. W tamtym wyścigu drugi był Tai Woffinden, trzeci Kacper Gomólski, a czwarty Damian Sperz. W tamtym wyścigu padł remis, natomiast w całym spotkaniu drużyna z Gdańska wygrała 50:40. Bezbłędny okazał się świeży rekordzista toru, który zdobył płatny komplet 14+1 pkt. Australijczyk poprawił swój własny najlepszy czas, który uzyskał tydzień wcześniej w meczu z GTŻ-em Grudziądz. Był to także rekord ustanowiony w 2. biegu i wynosił 61,35 s. Drużyna Wybrzeża w tamtym sezonie awansowała do najwyższej klasy rozgrywkowej. Darcy Ward w całym sezonie wykręcił średnią 2,588 pkt./bieg.

fot getty

2. miejsce – Bydgoszcz – Emil Sajfutdinow

Na drugim miejscu znajduje się Emil Sajfutdinow i jego rekord toru w Bydgoszczy. Rosjanin 8. maja 2011 roku wykręcił 59,64 s. na 348-metrowym torze. W spotkaniu pomiędzy Polonią Bydgoszcz a Orłem Łódź w 3. biegu Emil Sajfutdinow razem z Denisem Gizatullinem przywieźli za plecami Rafała Trojanowskiego i Piotra Dyma, który zaliczył defekt. Podwójne zwycięstwo w tamtym wyścigu przyczyniło się do wyniki końcowego, który wynosił 66:24 dla „Gryfów”. Rosjanin poprawił rekord Tomasza Golloba sprzed 12 lat! Emil Sajfutdinow w spotkaniu z Orłem Łódź wykręcił komplet 12 punktów. W całym sezonie zdobył średnią 2,539 pkt./bieg i poprowadził drużynę Polonii do awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej.

43350214 2457170844300906 6941466082972532736 o 5

1. miejsce – Ostrów Wielkopolski – Robert Miśkowiak

Najstarszy rekord toru żużlowego w Polsce należy do Roberta Miśkowiaka w Ostrowie Wielkopolskim. Jedyny Polak w najlepszej piątce wykręcił czas 63,05 s. na 372-metrowym owalu 28. czerwca 2009 roku. Podczas zmagań 10. kolejki 1. LŻ Intar Ostrów podejmował u siebie Unię Tarnów. Robert Miśkowiak w 3. biegu przyjechał jako pierwszy, ustanawiając nowy rekord. Drugi był Bjarne Pedersen, trzeci Chris Harris, a ostatni na metę przyjechał Piotr Świderski. Ostrowianie wygrali w tym wyścigu 4:2. „Misiek” w całym spotkaniu zdobył 10 punktów, lecz jego zespół przegrał 34:57. Wcześniejszym rekordzistą ostrowskiego toru był Chris Harris, który w 2008 roku wykręcił czas 63,40 s. Drużyna z Ostrowa Wielkopolskiego w tamtym sezonie spadła do 2. LŻ, a Robert Miśkowiak zdobył średnią 1,743 pkt./bieg.