Przejdź do treści
Aktualności/PGE EKSTRALIGA

Motor Lublin stanowczo reaguje na krytykę związaną ze sponsoringiem spółek Skarbu Państwa

Motor Lublin
Fot. Kazimierz Kożuch

Autor: Krzysztof Choroszy

Motor Lublin stanowczo reaguje na krytykę związaną ze sponsoringiem spółek Skarbu Państwa

Orlen Oil Motor Lublin w ostatnich dwóch latach prezentował się świetnie na ekstraligowych torach. Lublinianie w ciągu dwóch ostatnich sezonów kończyli rozgrywki na najwyższym stopniu podium. Sytuacja dla kibiców w Lublinie wydawałaby się idealna, jednak ich klub jest mocno krytykowany za sponsoring spółek Skarbu Państwa. Dzisiaj zarząd wydał oficjalny komunikat.

Od dłuższego czasu za Motorem ciągnie się temat ich sponsorów w postaci państwowych spółek. W środowisku pojawiły się głosy, że jest to nie uczciwe względem innych drużyn, gdyż nie są one wspierane przez tyle firm, będących własnością państwa. Już jakiś czas temu dwóch byłych prezesów Rufin Sokołowski i Jerzy Synowiec nawoływali nawet do bojkotowania meczów „Koziołków”. Ostatnia sytuacja związana z problemami Grupy Azoty, które z tego powodu wycofały się ze wspierania Unii Tarnów, również spowodowała krytykę wobec lublinian, gdyż spółka ta dalej jest sponsorem zespołu z Lublina.

Zarząd Spółki Speedway Lublin wydał dzisiaj komunikat prasowy, w którym postanowili oni zareagować na ostatnie doniesienia mające związek z Motorem Lublin, stając w obronie reputacji klubu. Możemy w nim przeczytać, że zaprzeczają oni sugestiom związanym z rzekomym nieetycznym pozyskiwaniem sponsorów. Zarząd w sprawie sponsoringu spółek Skarbu Państwa odniósł się do raportu Najwyższej Izby Kontroli (NIK), który pozytywnie ocenia wspieranie sportu, w tym żużla, przez państwowe firmy. Ponadto zobowiązali się oni do podjęcia kroków prawnych w obronie dobrego imienia klubu i zawodników.

Całość Komunikatu Prasowego Zarządu Speedway Lublin brzmi następująco:

W związku z ostatnimi doniesieniami medialnymi dotyczącymi naszego klubu, Orlen Oil Motor Lublin, chcielibyśmy wyraźnie stanąć w obronie naszej reputacji i zakończyć wszelkie spekulacje negatywnie wpływające nie tylko na naszą drużynę, ale również na całą ligę i dyscyplinę. Nasze działania mają na celu wspieranie i rozwijanie sportu, który jest bliski sercu wielu osób zaangażowanych w jego popularyzację nie tylko w Lublinie ale też w całej Polsce.

Przez ostatnie lata z ogromnym zaangażowaniem pracowaliśmy nad odbudową renomy i tradycji żużlowych w naszym mieście. Doprowadziliśmy do powtórzenia sukcesu z 1991 roku, po równo 30 latach, zdobywając drugie w historii Miasta Lublin drużynowe wicemistrzostwo Polski. W kolejnym roku drużyna wygrała rozgrywki PGE Ekstraligi zdobywając historyczne, pierwsze Drużynowe Mistrzostwo Polski dla Lublina i całej Lubelszczyzny. Następnie, zdobywszy ten tytuł, nawiązaliśmy współpracę z Orlen Oil, który od kolejnego sezonu został naszym sponsorem tytularnym.

Jesteśmy zdumieni narracją pojawiającą się w mediach, sugerującą, że nasz sukces oraz współpraca z nowymi sponsorami nosi jakiekolwiek negatywne konotacje. Pragniemy podkreślić, że Motor Lublin jest drużyną sportową pozbawioną barw politycznych, niezwiązaną z żadną organizacją. Aktualna narracja medialna, koncentrująca się na krytyce naszego klubu, stanowi niepokojący precedens. Jest to szczególnie zaskakujące, biorąc pod uwagę, że sponsoring w sporcie jest powszechną i akceptowaną praktyką.

Warto przypomnieć, że na początku tego roku Najwyższa Izba Kontroli (NIK) pozytywnie oceniła sponsoring sportowy realizowany przez spółki Skarbu Państwa, w tym w żużlu, podkreślając realne korzyści dla wspierających firm. To potwierdza, że nasze działania oraz wsparcie, jakiego doświadczamy, są efektywne i zgodne z procedurami.

Stanowczo zaprzeczamy jakimkolwiek sugestiom o nieetycznym pozyskaniu sponsorów. Jako Zarząd, zobowiązujemy się do podjęcia wszelkich niezbędnych środków prawnych w obronie dobrego imienia naszego klubu i zawodników.

Apelujemy również o spokojną analizę sytuacji i niepoddawanie się naciskom medialnym. Sport powinien łączyć, a naszym priorytetem jest budowanie silnej lokalnej społeczności. Nasze sukcesy są wynikiem ciężkiej pracy i poświęcenia wielu osób zaangażowanych w życie klubu. Nieprawdziwe informacje krążące w mediach nie powinny wpływać na mieszkańców naszego miasta, dla których żużel jest ważną częścią życia.

Żużel
Fot. Emilia Hamerska – Lengas
20230820 DSC06894
Fot. Kazimierz Kożuch

Dołącz do nas na Facebooku – kliknij TUTAJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *