Przejdź do treści
Aktualności żużlowe/Metalkas 2. Ekstraliga

Miasto negocjuje z klubem – modernizacja stadionu w Gdańsku

miasto

Autor: Edyta Wojdeł

Miasto negocjuje z klubem – modernizacja stadionu w Gdańsku

Wszyscy doskonale wiemy, że żużel to nie tylko motory, zawodnicy i trenerzy, to również obiekty, które wymagają skrupulatnego przygotowania. To tory, które muszą spełniać określone warunki. Ogólnie rzecz biorąc miejsca wymagające stałej opieki oraz raz na jakiś czas modernizacji. Wszystko to dotyczy każdego klubu, wymagania różnicuje jedynie poziom rozgrywkowy w jakim dany klub ma możliwość startować.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk to klub z wieloletnimi tradycjami, który jest kontynuacją wcześniejszego ośrodka żużlowego – GKS „Wybrzeże”. Dla tego klubu na przestrzeni lat ścigały się takie gwiazdy jak chociażby Zenon Plech czy Henryk Żyto. W przyszłym roku gdański klub rozpocznie ósmy sezon w eWinner 1. Lidze. Do tego czasu działacze klubu chcieliby nie tylko przygotować tor na kolejne rozgrywki, ale również zmodernizować stadion.

Na klubowej stronie gdańskiego Wybrzeża, sponsor tytularny klubu, Tadeusz Zdunek, poruszył kwestię finansowania przez miasto gdańskiego żużla oraz potrzeby odnowienia stadionu, który do miasta należy. Zdaniem prezesa ciężko jest zachęcić kibiców do odwiedzania przestrzeni, która znajduje się w wątpliwym stanie technicznym. Wstępna wycena renowacji gdańskiego obiektu, której dokonało miasto, wynosi około 80 milionów. Natomiast cała sprawa będzie podlegała obecnie negocjacjom pomiędzy miastem a klubem.

Na łomach sport.tujmiasto.pl do całej sytuacji odniósł się, Adam Korol, dyrektora Biura Prezydenta ds. Sportu w Gdańsku. Potwierdził on negocjacje dotyczące lepszych warunków dla gdańskiego klubu na sezon 2023. Dodatkowo przypomniał również o otrzymanych przez klub grantach szkolenie młodych zawodników oraz organizację pięciu imprez żużlowych.

Niestety wygląda jednak na to, że pomimo chęci zwiększenia finansowania czarnego sportu w gdańskim ośrodku, miasto nie jest póki co w stanie podołać sfinansowaniu modernizacji obiektu przy ul. Zawodników 1. Dyrektor Korol podkreślał, że Gdański Ośrodek Sportu, który zajmuje się sprawowaniem pieczy nad stadionem podejmuje działania adekwatne do posiadanych na te cele przez miasto środków. Wspomniał również o wykonanym na koniec 2021 roku Programie Funkcjonalno-Użytkowym.

Adam Korol dodatkowo zwrócił uwagę na fakt, iż prace które musiałyby zostać przeprowadzone w celach odnowienia gdańskiego obiektu, są na tyle obszerne, że wykonanie ich wymagałoby podziału na kilka etapów. Konieczna bowiem byłaby wymiana oświetlenia, przebudowanie trybun, zabezpieczenie nowego uzbrojenia oraz wieżyczki sędziowskiej, a także rozbudowa parkingu. Jak zaznaczył Dyrektor ds. Sportu, wszystkie te warunki musiałby zostać spełnione w przypadku awansu Zdunek Wybrzeża Gdańsk do Ekstraligi. Czy znakiem tego miasto Gdańsk odkłada ewentualną modernizację stadionu w oczekiwaniu na ewentualne ekstraligowe dofinansowania?

Dyrektor Korol całą sytuację jednak zrzuca w znacznej mierze na karby tych, którzy znajdują się znacznie wyżej. Jego zdaniem cała sytuacja zależna jest od obecnego kryzysu gospodarczego oraz rządowych cięć funduszy dla samorządów, które wywołują wzrost kosztów utrzymania obiektów. Miast Gdańsk zobowiązało się jednak do podjęcia wszelkich niezbędnych prac warunkujących udział Wybrzeża w przyszłorocznych rozgrywkach eWinner 1. Ligi. Jednym z tych działań będzie zalecona między innymi, po wstępnej weryfikacji Polskiego Związku Motorowego, wymiana band pneumatycznych.

Wygląda więc na to, że prezes Tadeusz Zdunek musi póki co odłożyć swoje marzenia, dotyczące renowacji gdańskiego obiektu, na półkę. Bądź też zainwestować własne środki i samemu poczynić kroki w celu upragnionego odnowienia stadionu. Tylko kto tak na prawdę chciałby ponosić dodatkowe koszty i inwestować wielkie pieniądze w coś co formalnie nie należy do niego i nad czym nie może sprawować pełnej pieczy?

MAGAZYN BEST SPEEDWAY TV ONLINE

fot. wybrzezegdansk.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *