Żużel - Best Speedway Tv

Miasto odpowiada Klubowi Sportowemu Toruń -"Współpraca pomiędzy klubem a miastem nadal trwa" | Żużel - Best Speedway TV
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer
Miasto

Miasto odpowiada Klubowi Sportowemu Toruń -„Współpraca pomiędzy klubem a miastem nadal trwa”

Miasto odpowiada Klubowi Sportowemu Toruń -„Współpraca pomiędzy klubem a miastem nadal trwa”

W odpowiedzi na podnoszone medialnie informacje o sporze między Klubem Sportowym Toruń a samym miastem, władze Torunia opublikowały na łamach Gazety Pomorskiej oficjalne stanowisko podpisane przez Aleksandrę Ilżycką – rzeczniczkę prezydenta miasta Toruń.

Żużlowa reprezentacja Polski poleci na zgrupowanie, wiemy gdzie!

Wewnętrzna afera toruńska dotyczy nagłej zmiany adresu klubu żużlowego z Torunia, który wraz z początkiem 2023 roku przeniósł siedzibę pomieszczeń biurowych ze stadionu do budynku przy ul. Dąbrowskiego. W wywiadzie dla Gazety Pomorskiej opublikowanym kilka dni temu, prezes Ilona Termińska narzekała na relacje między klubem a władzami miasta. Poniżej mogą Państwo przeczytać stanowisko miasta Toruń:

źródło: pomorska.pl

W nawiązaniu do publikacji „Brakuje komunikacji z miastem” („Nowości”, 5-6.01.2023) przedstawiam fakty dot. kosztów i komunikacji na linii klub-miasto, na podstawie których czytelnik sam może ocenić, czy uzasadniony jest zarzut „braku komunikacji” stawiany Gminie Miasta Toruń przez panią prezes KS Toruń Ilonę Termińską.

Po pierwsze, należy zaznaczyć, że miasto i klub żużlowy łączyły do końca 2022 roku w sumie cztery umowy obejmujące: 1) wynajem biur, 2) wynajem sklepu dla fanów – tzw. fan shopu, 3) wynajem parku maszyn, 4) wynajem toru. Z końcem 2022 roku właściciele klubu wypowiedzieli miastu jedną z czterech umów – tę na wynajem powierzchni biurowej, opiewającą na kwotę 87 tys. zł. Nie powinien dziwić fakt, że właściciele klubu będąc jednocześnie dysponentem własnych powierzchni biurowych w centrum miasta, podjęli uzasadnioną ekonomicznie decyzję o rezygnacji z wynajmu biur od gminy. U podstaw takiej decyzji leży zapewne redukcja kosztów, o której wspomina w wywiadzie pani prezes.

Zgodnie z podpisaną umową klub za wynajem biur płacił w 2022 roku niespełna 90 tys. zł, a po podwyżce (ok. 8%, czyli dużo mniej niż wskaźnik inflacji) od stycznia 2023 r. miał płacić 96 tys. zł. Co więcej, nieprawdą jest, że [cyt.] „ze strony miasta dostaliśmy tylko jednostronnie podpisane umowy z informacją o podwyżkach” (takie słowa padają w opublikowanym wywiadzie), bo to klub, a nie miasto wypowiedział umowę. Klub nie wykazywał żadnej woli negocjowania stawek, zaakceptował stawki na wynajem parku maszyn i fan shopu, natomiast nie podpisał umowy na pozostałą część biur, do czego miał pełne prawo. Umowa na wynajem powierzchni biurowych została zakończona, natomiast pozostałe trzy obowiązują.

Po drugie, tylko w 2022 roku przedstawiciele miasta, w tym prezydent i jego zastępca, spotkali się z władzami klubu ośmiokrotnie w sposób bezpośredni. Były też liczne kontakty elektroniczne i telefoniczne. Warto nadmienić, że za każdym razem, kiedy klub prosił o bezpośrednie spotkanie, to ono się odbywało – z udziałem prezydenta lub jego zastępcy. Spotkania odbyły się w styczniu, maju, czerwcu, lipcu (4x). Dodatkowo rozmawialiśmy z klubem, podczas posiedzenia rady nadzorczej w lipcu i grudniu (2x) oraz dwukrotnie we wrześniu, w związku z organizacją SGP. To dowodzi, że komunikacja na linii miasto-klub odbywała się w sposób regularny.

Reasumując, współpraca pomiędzy klubem a miastem nadal trwa, tylko biura klubu, decyzją właściciela, od stycznia 2023 zostały przeniesione. Przypomnę, że Motoarena została wybudowana w 2009 roku, a prezydent Torunia Michał Zaleski był gorącym zwolennikiem tej inwestycji. W kolejnych latach ten sam prezydent doprowadził do tego, że w Toruniu co roku odbywa się cykl turniejów Grand Prix na żużlu, dzięki czemu do naszego miasta zjeżdżają rzesze kibiców z całego świata, a przedsiębiorcy czerpią zyski z wynajmowanych hoteli, restauracji itp.

Aleksandra Iżycka
rzecznik prasowy prezydenta Torunia

MAGAZYN ŻUŻLOWY – kliknij TUTAJ

fot.

Zostaw komentarz

  • redakcja@bestspeedwaytv.pl
  • tel. 571242003

Tytuł zarejestrowany w Sądzie Okręgowym w Gdańsku w rejestrze dzienników i czasopism pod numerem 2338

 2022 © Best Speedway TV | Wszelkie prawa autorskie wydawcy zastrzeżone. Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie materiałów w całości lub w części bez zgody redakcji jest zabronione.

×