Przejdź do treści
Aktualności/PGE EKSTRALIGA

Czy to będzie zmiana na plus? Menedżerowie i trenerzy będą mieli większe pole manewru

menedżer
Fot. Paweł Wilczyński

Autor: Jakub Bielak

Czy to będzie zmiana na plus? Menedżerowie i trenerzy będą mieli większe pole manewru

W żużlu od kilku lat obowiązuje nowa tabela biegowa. Część kibiców nadal się w niej nie połapała, jednak korzystając z programu żużlowego, nadal można było na początku meczu zaznaczyć, z którego zestawu startowego będziemy dziś korzystać i trzymać się go do samego końca zawodów. Od sezonu 2024 podział pól startowych może ulec zmianie przed biegami nominowanymi.

“Po zakończeniu XIII biegu drużyna, która przegrywa lub w przypadku remisu drużyna gości wybiera zestaw torów, który obowiązywać będzie w biegach XIV-XV” – czytamy w regulaminie sportu żużlowego w Polsce na sezon 2024.

Oznacza to, że przegrywająca drużyna przed biegami nominowanymi będzie mogła wybrać, w którym wyścigu jej zawodnicy wystartują z pól 1-3, a w którym z 2-4. W przypadku remisu ten przywilej będzie należał do gości. Jest to zmiana, która może w istotny sposób wpłynąć na końcowe losy spotkania. Oczywiście koniec końców obie ekipy i tak będą musiały ruszyć ze wszystkich pól w biegach nominowanych, jednak wpływ na ich odpowiedni podział może być wiele warty.

Jest to zmiana dająca dużo większe pole do popisu dla menedżerów/trenerów drużyn. Niektórzy kibice uważają jednak, że można było pójść nawet o krok dalej i usunąć zapis o konieczności wystawienia do biegu piętnastego dwóch zawodników z najwyższą ilością punktów w drużynie. Wówczas dopiero zaczęłyby się prawdziwe szachy taktyczne.

To jednak być może melodia przyszłości. Póki co mamy przywilej wyboru zestawu pól startowych dla drużyny przegrywającej lub gości w przypadku remisu. Szczególnie w tym drugim przypadku nowe przepisy mogą okazać się niezwykle pomocne i sprawić, że wynik końcowy będzie zupełnie inny. Czas jednak pokaże, które ze sztabów szkoleniowych najlepiej będą wykorzystywały swoją nową możliwość.

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×