Marcus Birkemose mistrzem Europy juniorów! Jakub Miśkowiak ze srebrnym medalem.

W Gdańsku 12 października odbyły się zawody o tytuł Indywidualnego Mistrz Europy Juniorów. Triumfował Duńczyk Marcus Birkemose zdobywając 13 punktów. Na drugim miejscu uplasował się Jakub Miśkowiak z 12 punktami a skład podium uzupełnił Szwed Alexander Woentin z dorobkiem 11 „oczek”.


W obsadzie zawodów zanotowaliśmy dwie korekty. W miejsce kontuzjowanego Jana Kvecha pojawił się Mateusz Świdnicki, natomiast Francuza Stevena Goreta zastąpił Słowak David Pacalaj. Warto wspomnieć, że w parku maszyn pojawił się czterokrotny Mistrz Świata Hans Nielsen, który podczas zawodów wspierał młodych Duńczyków.

Już w drugim wyścigu mieliśmy kontrowersję. Na prostej startowej drugiego okrążenia Jakub Miśkowiak ostro zaatakował Mateusza Cierniaka, któremu w wyniku szczepienia się motocyklami zdefektowała maszyna. Wyścig w ocenie sędziego zawodów, Aleksandera Latosińskiego (Ukraina) powinien być kontynuowany na czym dużo stracił wychowanek Unii Tarnów. Marcus Birkemose pewnie triumfował w tym biegu. W gonitwie piątej fatalnie wystartował Mateusz Cierniak i jego sytuacja w zawodach mocno się skomplikowała. Na dystansie uporał się z Mateuszem Świdnickim i Timi Salonenem, lecz Lukas Fienhage był nie do złapania. Oznaczało to, że tarnowianin po dwóch seriach zmagań miał zaledwie 2 „oczka” na koncie. W wyścigu siódmym mieliśmy małą sensację. 16-letni reprezentant Niemiec Norick Bloedorn wygrał wyścig z bardziej doświadczonymi zawodnikami, między innymi reprezentantem Indianerny Kumla Jonatanem Grahnem i włączył się do walki o podium. Gonitwa dziesiąta to kolejny start Mateusza Cierniaka i kolejne bardzo słabe wyjście spod taśmy. Jednak w tym przypadku już na drugim okrążeniu dzięki przedłużeniu prostej wyszedł na prowadzenie. W starciu czternastym toczyła się fantastyczna batalia pomiędzy Madsem Hansenem i Jakubem Miśkowiakiem. Polak przez całe cztery okrążenia siedział na kole Duńczyka. Ostatecznie nie udało mu się skonstruować skutecznego ataku i przywiózł 2 punkty do mety. Bieg piętnasty to przebudzenie Brytyjczka Toma Brennana, który po trzech zerach wygrał wyścig z dużą przewagą zabierając cenne punkty juniorowi jaskółek! W gonitwie szesnastej stanęli przed taśmą Fienhage, Birkemose, Chlupac i Grahn. Wszyscy zawodnicy mieli szansę na medale. Był to bardzo ważny wyścig w kontekście układu tabeli przed kluczową fazą zawodów. Lukas Fienhage upadł na trzeciej pozycji i historyczny, pierwszy medal dla Niemiec w IMEJ znacząco się oddalił. Marcus Birkemose dzięki wygranej musiał jedynie postawić kropkę nad „i” w drodze po złoty krążek. Ostatnia seria zmagań rozpoczęła się od pewnego triumfu Jakuba Miśkowiaka, który na swoim koncie zgromadził 12 punktów i był już prawie pewny medalu. Bieg 18 to starcie Lukasa Fienhage, Noricka Bloedorna i Madsa Hansena (wszyscy mieli 8 punktów po 4 seriach). Zwycięzca byłby o krok od miejsca na podium. Wszystkich pogodził jednak Daniel Klima, który atomowo wystartował z czwartego pola i pewnie triumfował! Wyścig dziewiętnasty wygrał Alexander Woentin, który wykorzystał potknięcia rywali i wskoczył na trzecie miejsce w tabeli końcowej! Marcus Birkemose spokojnie ukończył bieg na drugiej pozycji i już po chwili był w objęciach swoich kolegach świętując Mistrzostwo Świata Europy Juniorów!

Birkemose zdobył piąty złoty medal dla swojego kraju w tych zawodach. Srebro Jakuba Miśkowiaka było dwunastym krążkiem tego koloru w historii Polski a Alexander Woentin świętował piąty brązowy medal dla Szwecji.

Pełna lista wyników prezentuje się następująco:

1. Marcus Birkemose 13 (3,2,3,3,2)
2. Jakub Miśkowiak 12 (2,3,2,2,3)
3. Alexander Woentin 11 (3,1,2,2,3)
4. Lukas Fienhage 10 (2,3,3,W,2)
5. Jonatan Grahn 10 (3,2,1,2,2)
6. Mateusz Cierniak 9 (D,2,3,1,3)
7. Peter Chlupac 9 (3,2,3,1,W)
8. Norick Bloedorn 9 (1,3,1,3,1)
9. Mads Hansen 8 (2,3,0,3,0)
10. Daniel Klima 8 (1,0,2,2,3)
11. Marko Lewiszyn 6 (2,1,1,0,2)
12. Tom Brennan 4 (0,0,0,3,1)
13. Timi Salonen 4 (0,1,2,1,D)
14. Mateusz Świdnicki 3 (T,0,1,1,1)
15. David Pacalaj 1 (1,0,0,0,D)
16. Andriej Rozaliuk 1 (0,1,0,0,D)
17. Karol Żupiński 1 (1)

fot. własna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *