Przejdź do treści
Artykuły

Lokomotiv Daugavpils szybko wróci na zaplecze PGE Ekstraligi?

Lokomotiv Daugavpils szybko wróci na zaplecze PGE Ekstraligi?

Autor: Redakcja

Lokomotiv Daugavpils szybko wróci na zaplecze PGE Ekstraligi?

Klub z Daugavpils nieprzerwanie od 13 lat występował na pierwszoligowych torach. Łotewska drużyna dwukrotnie wygrywała te rozgrywki (w 2015 i 2016 roku), lecz z powodów regulaminowych nie mogła awansować do PGE Ekstraligi. Czy Lokomotiv już w nadchodzącym sezonie wywalczy powrót do 1. LŻ?

Trener Nikołaj Kokin jest z klubem z Łotwy na dobre i na złe. W 2007 roku razem z tą drużyną awansował na zaplecze PGE Ekstraligi, jako pierwsza zagraniczna drużyna. Z tym zespołem zdołał wygrać ligę jak i otrzeć się o spadek. W tym roku niestety nie udało się Łotyszowi utrzymać swojej drużyny w 1. LŻ. Pomimo zejścia o ligę niżej, trener zostaje w klubie i będzie chciał przywrócić zespół z Daugavpils na zaplecze PGE Ekstraligi.

Wychowankowie dalej będą stanowić o sile krajowych seniorów. Kjastas Puodżuks i Jewgienij Kostygow po kolejnym sezonie w Daugavpils, schodzą z swoim macierzystym klubem o ligę niżej. Pierwszy z nich w minionym sezonie wykręcił średnią 1,050 pkt/bieg, a drugi 1,625 pkt/bieg. Kjastas w porównaniu do 2019 roku zaliczył regres. Wtedy zdobył średnią 1,319 pkt/bieg. Dla doświadczonego żużlowca rozsądną decyzją jest pozostanie w klubie z Daugavpils. Za to Jewgienij jest młodym, szybko rozwijającym się zawodnikiem. Zaliczył ogromny progres w porównaniu do 2019 roku. W tamtym sezonie wykręcił równą średnią 1,000 pkt/bieg, czyli mniejszą aż o 0,625 pkt/bieg niż w tym roku! Łotysz ma całą karierę przed sobą i w nadchodzącym sezonie może być jednym z czołowych zawodników 2. LŻ.

Z Daugavpils nie ruszają się także Oleg Michaiłow oraz Marko Lewiszyn. W najbliższym sezonie obydwoje będą mogli występować, jako zawodnicy U24. Młody Łotysz w tym roku, jako junior na pierwszoligowych torach zdobył średnią 1,694 pkt/bieg. Był drugim najlepszym młodzieżowcem w lidze. Wiele się mówiło o jego przenosinach do Wybrzeża Gdańsk, lecz temat upadł i Oleg postanowił pozostać w Daugavpils. Po skończeniu wieku juniora zbliżający się sezon będzie sprawdzianem dla młodego zawodnika. Marko Lewiszyn nie dostał szansy pokazania się w tym roku. Pomimo tego postanowił pozostać w klubie i powalczyć o skład w 2. LŻ.

Po odejściu kilku zawodników, do drużyny dołączyły trzy ciekawe nazwiska. Do Lokomotivu Daugavpils trafili: Hans Andersen, Tomas H. Jonasson oraz Wiaczesław Monachow. Pierwsza dwójka będzie prawdopodobnie stanowiła o sile obcokrajowych seniorów w łotewskiej drużynie. Doświadczony Duńczyk w barwach Orła Łódź w tym roku nie dostał zbyt wielu szans. Wyjechał tylko w czternastu biegach i zdobył średnią 1,571 pkt/bieg, lecz był zawodnikiem nieklasyfikowanym. Najwidoczniej 40-latek stwierdził, że najrozsądniejszą decyzją będzie zejście o poziom niżej. Zobaczymy, na co będzie go stać w 2. LŻ. Tomas H. Jonasson po rocznej przerwie wraca do ścigania w Polsce. Dla drużyny z Daugavpils jest to na pewno bardzo duże wzmocnienie. Szwed w 2019 roku w 2. LŻ zdobył średnią 2,220 pkt/bieg i był szóstym najskuteczniejszym zawodnikiem ligi. Wiaczesław Monachow po nieudanym sezonie w barwach Wolfe Wittstock postanowił zmienić otoczenie. W tym roku wykręcił średnią 1,000 pkt/bieg, lecz był zawodnikiem nieklasyfikowanym. Młody Rosjanin w drużynie Lokomotivu Daugavpils będzie chciał powalczyć o pozycję zawodnika U24.

Juniorzy od wielu lat są silnym punktem drużyny z Łotwy. W najbliższym sezonie zapowiada się, że będzie podobnie. Najmocniejszym punktem formacji juniorskiej w następnym roku będzie prawdopodobnie Francis Gusts. 17-latek w minionym sezonie pokazał się z rewelacyjnej strony na pierwszoligowych torach. Młody zawodnik zdobył średnią 1,529 pkt/bieg. Ricards Ansviesulis, Daniił Kołodinski oraz Ernest Matjuszonoks w tym roku dostawali swoje szanse w pojedynczych biegach i wszyscy byli zawodnikami nieklasyfikowanymi. Oprócz czwórki młodych zawodników wymienionych wcześniej, formację juniorską uzupełniają: Artiom Juhno, Nikita Kaulins, Aleksiej Pilac, Rudolfs Sprogis oraz Maris Strelcovs. Młodzieżowcy z Daugavpils mają potencjał na zrobienie różnicy w 2. LŻ.

Na papierze Lokomotiv Daugavpils wygląda na jednego z faworytów do awansu. Wiemy jak niespodziewanym sportem jest żużel i jesteśmy pełni ciekawości, która z drużyn 2. LŻ będzie na zapleczu PGE Ekstraligi w 2022 roku!

fot. Sonia Kaps

baner mały psd


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *