Żużel: Ekscytujące Aktualności w Sporcie Żużlowym

Przejdź do treści
Aktualności/Liga Szwedzka

Krótkie bezrobocie Piotra Żyto. Trafia do zagranicznego giganta

Krótkie bezrobocie

Autor: Sebastian Krauz

Krótkie bezrobocie Piotra Żyto. Trafia do zagranicznego giganta

Krótko trwało bezrobocie Piotra Żyto. Szkoleniowiec, który niedawno został zwolniony ze Stelmet Falubazu Zielona Góra trafił do szwedzkiego giganta- Rospiggarny Hallstavik.

Piotr Żyto został zwolniony z Falubazu na początku lipca z powodu niezadowalających wyników drużyny. Szybko znalazł jednak zatrudnienie i oficjalnie dołączył do Rospiggarny Hallstavik. Ekipa ze Szwocji to trzynastokrotny medalista drużynowych mistrzostw Szwecji (złoto – 1995, 1997, 2001, 2002, 2016; srebro – 1996, 1998 i 2000; brąz – 1999, 2014, 2017, 2018 i 2021). Nie będzie to pierwsza zagraniczna podróż polskiego szkoleniowca. W latach 2011-13 współpracował on z drużyną Hammarby Sztokholm.

– To niesamowite, że Piotr chce pomóc w Rospiggarnej. Od ponad 25 lat jest menadżerem drużyny i posiada kompetencje zarówno w zakresie przywództwa, jak i sportu żużlowego. Jest niesamowicie kompetentnym facetem, który będzie w stanie wprowadzać nowe pomysły, które będą dalej rozwijać nasz klub. Mamy ambicję dalszego rozwoju i stawania się lepszym zespołem w wielu dziedzinach, nie tylko młodzieżowej, w której Piotr będzie mógł wiele wnieść. Będzie on zaangażowany jako trener w drużynie młodzieżowej i będzie mógł służyć wskazówkami i radami, które pomogą w dalszym rozwoju – powiedział Per Nohr.

Piotr Żyto jako zawodnik był dwukrotny finalistą młodzieżowych indywidualnych mistrzostw Polski (Opole 1982 – brązowy medal, Gniezno 1983 – X m.), finalista młodzieżowych mistrzostw Polski par klubowych (Tarnów 1983 – srebrny medal) oraz czterokrotnym finalistą młodzieżowych drużynowych mistrzostw Polski (cykl turniejów 1980 – srebrny medal, Tarnów 1983 – złoty medal, Lublin 1984 – brązowy medal, Toruń 1985 – IV m.). Startował również w finałach “Srebrnego Kasku” oraz mistrzostw Polski par klubowych. Poprowadził (z Markiem Cieślakiem) również reprezentację Polski do złotego medalu MŚ i od wielu lat jest ważną częścią polskich systemów ligowych. Pracował między innymi dla takich klubów jak Zielona Góra, Opole, ROW Rybnik, Hammarby oraz w Vargarnie wraz z Peterem Janssonem.

fot. Marta Astachow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nasi partnerzy

×