Przejdź do treści
Artykuły

Historia żużla – Pierwszy finał Indywidualnych mistrzostw Polski na żużlu we Wrocławiu.

Historia żużla

Autor: Redakcja

70 lat temu po raz pierwszy, na torze Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu odbył się finał Indywidualnych Mistrzostw Polski na żużlu. Wobec zdobycia przez dwóch zawodników takiej samej ilości punktów o tytule zadecydowały sumy czasów uzyskanych przez zawodników w poszczególnych biegach. Sumę czasów wszystkich biegów wymyślił już po zawodach red. Władek Pietrzak…

Był on jednocześnie kierownikiem Ogniwa Bytom, w której ścigał się Szwendrowski. Było to oszustwo wobec Spyry. Wobec zaistniałej sytuacji należało rozegrać bieg dodatkowy lub przyznać dwa pierwsze miejsca i 2 złote medale. Tak samo uważał Szwendrowski. gdyż przy równej ilości punktów to w bezpośrednim pojedynku Spyra był na mecie przed Szwendrowskim.

Niestety decyzją PZM i Władysława Pietrzaka tytuł IMP przyznano Szwendrowskiemu. 14 października 1951 r na torze Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu rozegrano 7 Finał Indywidualnych Mistrzostw Polski na żużlu. Prawo startu w tych zawodach otrzymało trzynastu zawodników: Jóżef Olejniczak, Henryk Woźniak, Stanisław Glapiak (Unia Leszno), Alfred Spyra i Paweł Dziura (Górnik Rybnik), Włodzimierz Szwendrowski (Ogniwo Bytom), Janusz Suchecki (CWKS Warszawa), Marian Kaznowski (Włókniarz Częstochowa), Zbigniew Raniszewski (Gwardia Bydgoszcz), Tadeusz Fijałkowski, Eugeniusz Zendrowski, Jan Kwaśniewski (Budowlani Warszawa), Florian Kapał (Kolejarz Rawicz).

Kolejność pierwszej piątki w eliminacjach była następująca: 1. Bolesław Bonin, 2. Edward Kupczyński, 3. Stefan Maciejewski, 4. Leszek Próchniak, 5. Marian Spychała. Tych pięciu zawodników wystąpiło w finale IMP w 1951 r. Był to debiut Edwarda Kupczyńskiego w indywidualnych mistrzostwach Polski, który łącznie wystartował w 9 finałach IMP (w latach 1951-1960). Zawodnik Sparty Wrocław tytuł Indywidualnego Mistrza Polski zdobył w 1952 r. Wracając do 7 finału IMP z 1951 r. Zawody były bardzo wyrównane.

Już w pierwszym biegu spotkali się główni pretendenci do złota. Do mety pierwszy dotarł w kasku białym Alfred Spyra. Jako jedyny pokonał tego dnia drugiego na mecie (kask żółty) Włodzimierza Szwendrowskiego. Trzeci był Olejniczak, a defekt zaliczył Glapiak. Szwendrowski później już wygrał swoje wszystkie biegi. Inaczej Spyra. W piątym wyścigu przyjechał za plecami Zbigniewa Raniszewskiego z Bydgoszczy, który po dwóch seriach prowadził bez straty punktu.

Niestety zawodnik Gwardii Bydgoszcz w 14 biegu przyjechał do mety za plecami Szwendrowskiego i Tadeusza Fijałkowskiego. Upadek w tym wyścigu zanotował Edward Kupczyński. Czwartą i piąta serię biegów solidarnie wygrywali Szwendrowski, Spyra i Raniszewski. I po rozegraniu 20 biegów okazało się, że dwóch zawodników ma po 14 punktów.

W bezpośredniej rywalizacji to Alfred Spyra pokonał Włodzimierza Szwendrowskiego i według zasad obowiązujących dzisiaj to on powinien zostać indywidualnym mistrzem Polski skoro nie zdecydowano się rozegrać biegu dodatkowego. Ale w 1951 te reguły jeszcze nie obowiązywały. Organizatorzy zsumowali wszystkie czasy uzyskane przez Szwendrowskiego i Spyrę. I okazało się, że o 3,1 sekundy szybszy był zawodnik Ogniwa Bytom i to on został Indywidualnym Mistrzem Polski w sezonie 1951. Drugi był Alfred Spyra, a trzeci Zbigniew Raniszewski. Debiutujący w finale Indywidualnych mistrzostw Polski Edward Kupczyński ze Sparty zdobył 3 punkty i zajął 13 pozycję.