Historia Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu

Wczoraj obchodziliśmy dziewięćdziesiątą trzecią rocznicę uroczystego otwarcia Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu. Ten wielofunkcyjny obiekt to centralny element kompleksu sportowego. Jego główni użytkownicy to drużyna futbolu amerykańskiego Panthers Wrocław oraz klub żużlowy Betard Sparta Wrocław.  

Projekt stadionu utworzony został przez Richarda Konwiarza i wybudowano go w latach 1926-1928. W przeciwieństwie do swojej nazwy odpowiadał on celom w mniejszej skali niż Igrzyska Olimpijskie. Rozgrywano na nim III Igrzyska Niemieckie, a reprezentacja Niemiec przygotowywała się tam do olimpiady w Los Angeles. W 1937 roku miał tam miejsce XII Niemiecki Festiwal Pieśni, a w 1938 roku Niemiecki Festyn Gimnastyki i Sportu. Obiekt został rozbudowywany w latach 1935-1939.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie IMG_4095-1024x593.jpg

Po zakończeniu II wojny światowej został on odbudowany i udoskonalony. Nazwano go Stadionem imienia Karola Świerczewskiego. Na początku lat siedemdziesiątych Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu przejęła od władz miasta prawo własności do obiektu. W 1978 roku wokół Stadionu Olimpijskiego zostały wybudowane cztery maszty oświetleniowe, które mierzyły osiemdziesiąt metrów. Dzięki temu był to niegdyś najjaśniej oświetlany stadion w Europie. Rok później zainstalowano podgrzewane murawy.

Dziesiątego kwietnia 2006 roku wszystkie obiekty Stadionu Olimpijskiego zostały wykupione przez miasto od AWF’u. Cztery lata później tor żużlowy został wyremontowany i dla zjawiskowości rozgrywanych na stadionie zawodów zmieniono jego geometrię.

Przebudowa stadionu w ramach przygotowań do The World Games 2017- igrzysk sportów nieolimpijskich ruszyła w 2015 roku. Wszystkie historyczne detale zostały zachowane, w tym charakterystyczna dla Stadionu Olimpijskiego wieża, która mieści się przy trybunie wschodniej. Tor żużlowy i płyta stadionu została zmodernizowana. Nowe trybuny zapewniają znacznie lepszą widoczność, a ich zachodnia część została zadaszona. Drewniane ławki zastąpiły krzesełka w żółto-czerwonych barwach. Pojemność stadionu po remoncie wynosi trzynaście tysięcy. Przedstawiciele mediów zyskali także profesjonalne stanowiska do pracy. Ponadto obiekt przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych oraz do audiodeskrypcji.

fot. wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *