Artykuły/SGP / SEC / SON / SWC

Historia Grand Prix w Gorzowie Wielkopolskim

Grand Prix w Gorzowie

Autor: Redakcja

Już w ten weekend 11-12 września,zobaczymy zmagania najlepszych żużlowców , którzy będą walczyć o wymarzony tytuł Indywidualnego Mistrza Świata. Zawody odbędą się w Gorzowie Wielkopolskim,dlatego poznajmy krótką historię tych zawodów na Jancarzu.

Pierwsze Grand Prix w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się 8 października 2011 roku na stadionie im. Edwarda Jancarza.Był to finał zawodów , którym gorzowscy kibice mieli okazje zobaczyć Grega Hancocka odbierającego tytuł Indywidualnego Mistrza Świata.

W roku 2012 zawody były z kolei szóstą rundą oraz jubileuszową 150 z cyklu Grand Prix. Zwycięzcą został wtedy Martin Vaculik , który zastąpił w tej rundzie kontuzjowanego wtedy Jarosława Hampela. W rundzie zasadniczej Martin zdobył 12 punktów , natomiast w finale pokonał On Chrisa Holdera ,Bartosza Zmarzlika oraz Tomasza Golloba.

Gorzów 15 czerwca 2013 ujrzał wygraną Polaka , a mianowicie Jarosława Hampela. Hampel pokonał w finale Chrisa Holdera, Taia Woffindena oraz Grega Hancocka. Zawodnikiem z dziką kartą w tym roku został Bartosz Zmarzlik ,a rezerwowym Adrian Cyfer oraz Łukasz Cyran. Z powodu kontuzji w zawodach nie mógł pojechać Darcy Ward zastąpił Go wtedy Ales Dryml.

IMG 4095 1

2014 również nie oszczędził gorzowskim kibicom wrażeń, gdyż dziewiątą rundę zmagań wygrał startujący z dziką kartą Bartosz Zmarzlik ,który pokonał Mateja Zagara, Krzysztofa Kasprzaka oraz Michaela Jepsena Jensena. Z powodu zawieszenia przez FIM w zawodach nie wystartował Darcy Ward zastąpił Go natomiast właśnie Michael Jepsen Jensen. Tai Woffinden z powodu kontuzji, która wydarzyła się po oficjalnym treningu nie wystartował w tej rundzie wcale. Zastąpił Go Adrian Cyfer.

29 sierpnia 2015 roku nie przyniósł zbyt wielu emocji polskim kibicom , gdyż żaden z naszych zawodników nie stanął nawet na podium. Całe zawody w Gorzowie wygrał tego dnia Matej Zagar zaraz za nim stanął Greg Hancocok ,a trzecie miejsce zajął Tai Woffinden. Kolejny rok z dziką kartą jechał Bartosz Zmarzlik. Zmarzlik dobrnął do finału ,ale niestety dojechał On na czwartek nie punktowanej pozycji. Kontuzjowanego Jarosława Hampela zastąpił Peter Kildemand. Po tej rundzie liderem klasyfikacji generalnej jest Tai Woffinden, który zostaje wtedy Mistrzem Świata.

26 sierpinia 2016 roku w Gorzowie należał do Jasona Doyla, który zdobył ogółem 16 punktów i zajął pierwsze miejsce na Jancarzu. W finale wyprzedził On Taia Woffindena i Chrisa Holdera. Bartoszowi Zmarzlikowi znowu się nie powiodło, gdyż w finale zajął On czwarte miejsce. Dziką kartę w tym roku otrzymał Krzysztof Kasprzak,a za Jarosława Hampela , który wycofał się z zawodów pojechał Fredrik Lindgren. Rezerwowymi zawodów byli Paweł Przedpełski oraz Daniel Kaczmarek.

Triumfatorem w 2017 roku na Gorzowskim torze był Tai Woffinden. Polscy kibice na pewno byli zadowoleni z toku zawodów ,gdyż drugie miejsce zajął nasz rodak Patryk Dudek, natomiast na miejscu trzecim znalazł się Jason Doyle , który został wtedy Mistrzem Świata. Zawodnikami rezerwowymi był Kacper Woryna oraz Oskar Polis. Z dziką kartą zawody objechał słynny „KK”,czyli Krzysztof Kasprzak.

25 sierpnia 2018 roku był szczęśliwym dniem dla Martina Vaculika ,który zwyciężył tego dnia. Słowak pokonał w tym dniu Bartosza Zmarzlika , Taia Woffindena oraz Patryka Dudka. Z dziką kartą zawody objechał Szymon Woźniak natomiast rezerwowymi był Rafał Karczmarz oraz Wiktor Lampart.

Po roku przerwy (w 2019 roku GP nie odbyło się w Gorzowie ) cykl Grand Pix wraca na ziemie Wielkopolski. Jak na razie liderem klasyfikacji przejściowej jest kapitan Sparty Wrocław Maciej Janowski.Czy utrzyma się na prowadzeniu, czy może zostanie obalony z pozycji lidera?