Przejdź do treści
Aktualności/Metalkas 2. Ekstraliga/Turnieje Indywidualne/Wywiady

Grzegorz Leśniak o IMP: „Jest duża szansa, że takie zawody odbędą się w Krośnie”

Grzegorz Leśniak

Autor: Jakub Żak

Grzegorz Leśniak o IMP: „Jest duża szansa, że takie zawody odbędą się w Krośnie”

Naszym rozmówcą był Prezes Cellfast Wilków Krosno Grzegorz Leśniak, który w trakcie wywiadu wypowiedział się m.in. na temat organizacji rundy Indywidualnych Mistrzostw Polski w Krośnie, oraz poruszył kwestię toru, z którym w ostatnim czasie było trochę problemów.

Screenshot 2022 06 07 at 21 17 34 Piotr Buczkowicz @photo speedway • Zdjecia i filmy na Instagramie
Grzegorz Leśniak o IMP: "Jest duża szansa, że takie zawody odbędą się w Krośnie" 3

Jakiś czas temu informowaliśmy, że jednym z gospodarzy cyklu IMP może być Krosno. Prezes lokalnego klubu stwierdził, że choć jest to bardzo prawdopodobne, to decyzja jeszcze nie zapadła – „Na razie jest to nieoficjalna informacja, ale rzeczywiście jest duża szansa, że takie zawody odbędą się w Krośnie. Możliwe, że ten temat wyjaśni się ostatecznie w przyszłym tygodniu. Jeśliby doszłoby do tego turnieju, to byłaby to naprawdę duża gratka dla fanów speedwaya w południowo-wschodniej Polsce, bo przyjazd najlepszych zawodników w kraju to wyjątkowe wydarzenie”.

„Na pewno będzie to dobra promocja, bo zawody mają być transmitowane w Canal+ Sport 5, ale poczekajmy jeszcze na ocenianie aspektów tej imprezy, bo nie ma jeszcze oficjalnie zawartego porozumienia, a w przyszłym tygodniu zaplanowane są rozmowy w tym temacie” – powiedział Grzegorz Leśniak.

Prezes Cellfast Wilków skomentował również nową formułę, w której w tym roku będą rozgrywane Indywidualne Mistrzostwa Polski – „Myślę, że jest to dobre rozwiązanie, ale to jest taka ocena na razie bez większego rozwinięcia. Myślę, że jak nie spróbujemy, to się nie przekonamy i ten sezon będzie taki testowy dla tej imprezy. Zawsze był to finał jednodniowy, który ma szczególne znaczenie i dochodzi tam również aspekt loteryjności. W tym roku odbędą się 3 rundy, więc jest to coś nowego i myślę, że trzeba próbować, oraz szukać różnych koncepcji, aby było to ciekawe dla widzów w całym kraju”.

„Ze wszystkimi nowinkami w żużlu trzeba poczekać przynajmniej jeden sezon, żeby móc wydać jakieś szersze opinie. Podobnie jest choćby z wprowadzoną pozycją U24, bo na razie jest za wcześnie, by dokonać finalnej odpowiedzi, czy był to dobry ruch i to samo tyczy się powołania rozgrywek U24 Ekstraligi. Z takimi ocenami należy się wstrzymać jeden, dwa lub trzy sezony i wtedy będzie jasne, jak ta impreza została przyjęta i jakie korzyści przyniosły zmiany. Trzeba jednak próbować i taki krok mi się generalnie podoba” – stwierdził Leśniak.

Oczywiście nadal istnieje możliwość, że żaden z finałów Canal+ Online Indywidualnych Mistrzostw Polski nie obędzie się w Krośnie. W takim przypadku klub nie rozważa jednak organizacji żadnych innych imprez, które miałyby zastąpić to wydarzenie.

„Na razie nie ma takich planów, bo czekają nas pasjonujące mecze eWinner 1. Ligi. Ciągle ten sezon nie rozkręcił się dla nas na dobre, bo było trochę komplikacji, takich jak przekładane lub odwoływane spotkania, więc czekamy na ten lipiec, który będzie obfitował w wydarzenia ligowe na naszym torze, bo odbędą się aż 3 mecze, więc nie planujemy żadnych innych imprez oprócz tych wynikających z kalendarza Polskiego Związku Motorowego, a to za sprawą tego, że szykujemy się na końcówkę rudny zasadniczej i na fazę play-off, która według mnie bardzo rozgrzeje kibiców, bo spodziewam się tam dużych fajerwerków jeśli chodzi o to, co będzie się działo” – powiedział sternik klubu z Krosna.

Screenshot 2022 06 07 at 20 57 41 Piotr Buczkowicz @photo speedway • Zdjecia i filmy na Instagramie
fot. Piotr Buczkowicz

W ostatnim czasie sporo krytyki spadło na Cellfast Wilki w związku ze słabą jakością toru przy ulicy Legionów podczas niektórych spotkań, przez co jedno z nich zostało odwołane, a gospodarze musieli pogodzić się z walkowerem – „Ciągle pracujemy nad tym, żeby ta nawierzchnia była jak najlepsza, więc nie uwypuklałbym tutaj aspektu poprawy toru w Krośnie, bo w każdym klubie się nad tym pracuje i w wielu ośrodkach jest z tym różnie. Teraz idzie okres upałów i na Podkarpaciu będą bardzo wysokie temperatury, więc myślę, że wszystko w temacie organizacji poszczególnych meczów żużlowych będzie w porządku, a temat toru w Krośnie nie będzie już nikomu zaprzątał głowy. Zwyczajnie deszcz nie będzie rozdawał kart” – stwierdził Grzegorz Leśniak.

Prezes Wilków wypowiedział się również na temat wsparcia Marka Cieślaka przy poprawie stanu nawierzchni – „Spędził u nas 2 dni, odbyło się dużo rozmów, otrzymaliśmy sporo uwag, z których większość na torze. Cieszymy się, że zgodził się nam pomóc, bo to świetny fachowiec i na pewno jeden z najlepszych na świecie fachowców jeśli chodzi o przygotowanie nawierzchni. Trener Ireneusz Kwieciński i Michał Finfa są z nim w stałym kontakcie, doradzają się, co jeszcze można zmienić lub poprawić, więc na pewno będziemy dobrze wspominać tę wizytę Marka Cieślaka. Zresztą jesteśmy z panem Markiem w takim kontakcie, że jeśli byśmy bardzo go u nas potrzebowali, to myślę, że przyjechałby jeszcze raz, ale na razie nie ma takiej potrzeby”.

W zeszłym sezonie średnia liczba mijanek na krośnieńskim owalu to zaledwie 5,11 na mecz, co jest najsłabszym wynikiem w eWinner 1. Lidze, co skomentował Prezes Wilków.

„Tor jest szczególny, bo jest najdłuższy w Polsce i te statystyki się tak układają, że im dłuższy tor, tym tych mijanek jest mniej. Jednak oglądając mecze we wszystkich ligach, to różnie z tymi wyprzedzeniami bywa nawet na tych krótkich torach. Myślę, że w Krośnie spokojnie dojdziemy również do tego aspektu, jakim jest poprawa liczby mijanek. Po kolei układamy te klocki od kilku lat prowadząc nowy klub, aby na każdej niwie czynić stałe postępy. Nie od razu Kraków zbudowano” – powiedział Prezes Leśniak.

„Dodam jednak, że przez dwa ostatnie sezony Cellfast Wilki przegrały w Krośnie jeden mecz i to dwoma punktami. To chyba nie nasza wina, że rywale nie potrafili wyprzedzać naszych zawodników, którzy jeździli głównie z przodu. Czuję, że wiele klubów z chęcią zamieniło by się z nami tymi wygranymi meczami przez dwa poprzednie lata w zamian za liczbę wyprzedzeń na trasie”.

fot. Piotr Buczkowicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *