Przejdź do treści
Aktualności/SGP / SEC / SON / SWC

Grand Prix na żużlu w Malilli. Zmarzlik po pierwsze zwycięstwo [ZAPOWIEDŹ]

Grand Prix na żużlu
Fot. Taylor Lanning

Autor: Jakub Bielak

Grand Prix na żużlu w Malilli. Zmarzlik po pierwsze zwycięstwo [ZAPOWIEDŹ]

Przed nami piąta runda cyklu FIM Speedway Grand Prix. Najlepsi żużlowcy świata będą rywalizowali w szwedzkiej Malilli. O swoje pierwsze zwycięstwo w pojedynczej rundzie w sezonie 2024 powalczy Bartosz Zmarzlik. Każde zawody z cyklu są ważne w kontekście zdobywania punktów do klasyfikacji generalnej. Miejmy nadzieję, że nie przeszkodzi pogoda.

W Malilli w przeddzień rywalizacji seniorów odbyła się pierwsza runda cyklu SGP 2. W niej świetnie spisali się polscy młodzieżowcy, którzy zajęli całe podium. Wygrał Wiktor Przyjemski przed Bartoszem Bańborem i Sebastianem Szostakiem. Polscy kibice pewnie marzą, by identycznie stało się w „dorosłym” Grand Prix na żużlu. Wszak w stawce mamy trzech żużlowców. Bartosz Zmarzlik, Dominik Kubera i Szymon Woźniak powalczą o jak najlepsze pozycje. O ile jednak dla Zmarzlika celem musi być zwycięstwo, o tyle Woźniak i Kubera w pierwszej kolejności z pewnością skupiają się na awansie do półfinału.

W pierwszych czterech rundach cyklu udawało im się to ze zmiennym szczęściem. Woźniak do najlepszej „ósemki” awansował tylko raz, ale dwukrotnie zawody kończył tuż poza nią, na dziewiątej pozycji. Kubera za to tylko raz nie dał rady wejść do półfinału, ale wówczas skończył przedostatni. Dwa ostatnie turnieje w jego wykonaniu to jednak nie tylko półfinał, ale nawet obecność w finale. W obu jednak przypadkach kończył poza podium.

Swoją rundę w cyklu 2024 chce w końcu mieć Bartosz Zmarzlik. Czterokrotny mistrz świata jest już na dość komfortowym prowadzeniu w klasyfikacji generalnej, ale jeszcze ani razu w tym roku nie stał na najwyższym stopniu podium. Motywację do osiągnięcia sukcesu na szwedzkiej ziemii ma podwójną, ponieważ w ubiegłym roku w Malilli mu nie poszło, zawody zakończył poza finałem.

Najlepszy przed rokiem był Daniel Bewley, który w tym sezonie ma ogromne problemy w cyklu Speedway Grand Prix. Brytyjczyk plasuje się dopiero na dziewiątej pozycji w klasyfikacji generalnej i nie zaliczył jeszcze ani jednego bardzo dobrego występu. Zmarzlika podgryzać powinni inni, na czele z Jackiem Holderem i Robertem Lambertem. Groźny powinien być również Martin Vaculik, a kibice gospodarzy liczą na Fredrika Lindgrena. Szwed póki co spisuje się poniżej oczekiwań. Dwie rundy kończył w finałach, ale w dwóch nie był nawet blisko awansu do najlepszej „ósemki”.

Początek zawodów o godzinie 19:00. Relację LIVE będzie można śledzić na naszym portalu. O godzinie 15:00 planowane są z kolei kwalifikacje, po których zawodnicy wybiorą numery startowe. Miejmy nadzieję, że w Szwecji nie przeszkodzi dziś pogoda, ponieważ na godziny wieczorne prognozowane są opady deszczu.

433941786 979083060892132 522761366882625428 n
Fot. Roman Biliński
wicemistrz świata
Fot. Marta Astachow

MAGAZYN ŻUŻLOWY Best Speedway TV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *